Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć dotację?

50 komentarzy

Pytanie: Potrzebuje pomocy. Mam dwóch komorników i mam możliwość założenia działalności gospodarczej. Firma jedno osobowa. Na firmę mam dostać dofinansowanie – dotację z jakiegoś tam biura i co miesiąc przez rok 1500zl na dodatkowo pomoc. To akurat mieści się w kwocie wolnej od zajęcia. Jednak dofinansowanie to 30 tys na zakup potrzebnych narzędzi i sprzętów. Moje pytanie brzmi czy on zabierze mi te pieniądze z dofinansowania? Czy jeśli nie zabierze to czy zajmie narzędzia itp rzeczy? Jak wiadomo przez rok czasu muszę prowadzić firmę i rozliczyć się z tym biurem z tych 30tys co zakupiłem. A gdybym dostał dotację z urzędu pracy?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód firmowy?

Zgodnie z art. 831 § 1 Kpc nie podlegają egzekucji:

2) sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego;
2a) środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.), wypłacone w formie zaliczki, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone;

Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

I tak też, dotacja unijna albo z urzędu pracy ani rzeczy zakupione z tych środków, nie podlegają egzekucji, nawet w przypadku długów alimentacyjnych.

Narzędzia zakupione z tych środków też nie podlegają egzekucji jeżeli jednak jako przedsiębiorca będzie miał Pan (też) narzędzia zakupione z innych czyli z Pana własnych środków, to komornik może je zająć.

Przeczytaj też: Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego

Do działalności gospodarczej proponuję założyć nowe konto (nie likwidując zajętego); komornicy bardzo rzadko (raz na pół roku albo na rok) szukają nowych kont dłużnika wiec miesiącami konto może Pan mieć niezajęte. W działalności gospodarczej można używać konta osobistego (zamiast firmowego) i wówczas przysługuje na nim kwota wolna (na firmowym nie przysługuje). Dobre konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj a jeżeli jednak woli Pan konto firmowe, to tutaj.

Przeczytaj też: Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć dotację?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Pytanie jak udowodnić że dane sprzęty są zakupione ze środków z dotacji a nie z innych, własnych.

    ala

    18 sty 21 o 06:29

  2. Wykazać brak własnych środków na tamten czas co w przypadku bezrobotnego może być łatwe.

    Anonim

    18 sty 21 o 07:02

  3. Zapłacić przelewem z konta za te sprzęty, tuż po otrzymaniu na to konto dotacji.

    admin

    18 sty 21 o 07:29

  4. Kiedyś z mojego wniosku dłużnik prowadził egzekucję i wysłał zajęcie dotacji dłużnik a- rolnika tylko że żadnej dotacji chyba nie było.

    Grzesiek

    11 lip 21 o 15:29

  5. W jednej z moich spraw też wysłał zajęcie rzekomej dotacji unijnej której też (już?) nie było. Komornicy byli albo niedouczeni albo liczyli na niewiedzę dłużnika.

    admin

    11 lip 21 o 16:13

  6. Z przepisów jednoznacznie wynika, że dotacja nie podlega egzekucji. Kodeks postępowania cywilnego w zakresie egzekucji komornik każdy powinien znać na pamięć. I nie wierzę w to, że tego przepisu któryś nie zna.

    malaj

    20 lip 21 o 14:10

  7. Na co liczy taki komornik który zajmuje bezprawnie dotację albo inne świadczenie zwolnione ustawowo z egzekucji? Bez sensu przecież, wygląda mi to jedynie na szczerą niekompetencję, bezinteresowną.

    medium

    8 sie 21 o 10:21

  8. Może liczyć na to (z widokiem na ziszczenie się), że dłużnik nie wniesie w terminie skargi na tą czynność komornika a jak nie wniesie w terminie 7 dni, to już nie wniesie i pieniądze z dotacji bezpowrotnie trafią do wierzyciela o prowizja czyli opłata stosunkowa z egzekucji tego – do komornika.

    admin

    8 sie 21 o 14:35

  9. Aha, taka ewentualność ale chyba rzadko się tak zdarza żeby dłużnik skargi nie wniósł na jawne, oczywiste naruszenie przepisu, już na początku postępowania egzekucyjnego komornik ma obowiązek przesłać dłużnikowi formularz skargi na czynności komornika.

    medium

    11 sie 21 o 17:51

  10. Otóż zdarza się nierzadko, że dłużnik skargi nie wniesie. Nie tak dawno udzieliłem porady pewnej Pani, że powinna w swojej sprawie wnieść skargę na czynności komornika w terminie 7 dni, było dla mnie oczywiste że wniesie. Co się okazało? Nie wniosła. Zamiast wnieść skargę, wdała się w rozmowy z komornikiem, termin minął.

    admin

    11 sie 21 o 18:00

  11. A takie zajęcie dotacji nie jest aby przestępstwem urzędniczym?

    Anonim

    13 sie 21 o 03:54

  12. Masz na myśli art. 231 kk – przekroczenie uprawnień? Raczej nie. Stronie przysługuje skarga na czynność komornika.

    admin

    13 sie 21 o 16:09

  13. Skarga skargą ale zakaz zajmowania dotacji i innych rzeczy ustawowych to abecadło komorniczej pracy i malo wiarygodne, że komornik o tym nie wie co gdy tak jest, to czyni bezprawnie umyślnie działając na szkodę dłużnika a to ma znamiona przestępstwa właśnie z art. 231 KK.

    facio

    21 sie 21 o 06:05

  14. To nie jest kodeksowe przekroczenie uprawnień, nie każda pomyłka urzędnika jest przekroczeniem uprawnień, litości.

    Zdzichu

    21 sie 21 o 11:10

  15. Od obrony jest skarga na czynności komornika i tyle w temacie, gdy komornik w takiej sprawie ją od dłużnika otrzyma to na 99 procent cofnie zajęcie. Bo skargę się przesyła do sądu za pośrednictwem komornika którego się w niej skarży.

    bot

    22 sie 21 o 14:13

  16. Dłużnicy alimentacyjni powinni jednak wiedzieć, o czym mowa w poradzie zresztą, że dotacja nie jest chroniona w przypadku egzekucji alimentów. Znajomy przekonał się o tym na własnej skórze.

    Anonim

    26 sie 21 o 10:08

  17. Co w sytuacji gdy dotacja już jest na koncie beneficjenta, czy komornik ma prawo zająć ją w ramach zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego?

    Karolina

    27 sie 21 o 14:30

  18. Nie ma prawa zająć dotacji z konta bankowego ale wiedze, że komornik nie wie że środki na koncie stanowią dotację wobec czego może dojść do zajęcia. Wówczas dłużnik może wnieść skargę na tę czynność komornika ale nie wiadomo czy zdąży zanim komornik przekaże środki z dotacji wierzycielowi.

    admin

    1 wrz 21 o 17:51

  19. Jeżeli konto zajęte to zakładamy nowe i podajemy je do przelania dotacji, komornik nieprędko zajmie nowe konto. A zupełnie bezpiecznie to podac konto czyjeś a nie własne albo w gotówce pobrać jeśli oczywiście istnieje taka opcja.

    Biden

    1 wrz 21 o 19:42

  20. Można podać w urzędzie cudze konto do przelewu dotacji? Wątpię.

    Anonim

    2 wrz 21 o 06:15

  21. Można podać cudze pisząc że jest to Twoje własne. Jeżeli urząd nie zażąda przedłożenia umowy rachunku bankowego, to się nie zorientuje i to przejdzie.

    admin

    2 wrz 21 o 07:23

  22. Podanie cudzego konta bankowego jako własnego nie jest aby przestępstwem?

    Zenum

    13 wrz 21 o 07:51

  23. Nie jest przestępstwem w takiej sytuacji.

    admin

    13 wrz 21 o 09:19

  24. Podobno komornicy często zajmują dotację oczywiście wiedząc, że nie można tego robić. Dlatego że niczym nie ryzykują a jeżeli dłużnik nie wniesie na czas skargi na czynności komornika, a często tak się dzieje że nie wnoszą w terminie, to zajęcie dotacji jest prawomocne i nie można tego w żaden sposób już cofnąć.

    Lander

    21 wrz 21 o 21:09

  25. A powództwo o zwolnienie dotacji od zajęcia?

    rola

    27 wrz 21 o 21:06

  26. Nie ma zastosowania, dotacja bowiem nie jest własnością osoby trzeciej lecz własnością dłużnika. W tym przypadku tylko skarga na czynność komornika.

    admin

    28 wrz 21 o 02:56

  27. Powództwo o zwolnienia to tak ale w przypadku gdy na zajętym koncie dłużnika znajdowały się środku należące do osoby trzeciej ale i tak marnie widzę efekt powództwa w takiej sytuacji.

    prezes

    1 paź 21 o 11:45

  28. Dotacja trzeciej osoby na koncie bankowym dłużnika, ciekawe w jakim celu. Odwrotnie, to miałoby sens znaczy dotacja dla dłużnika przelana na konto osoby trzeciej, czy w ogóle jest to możliwe?

    Anonim

    3 paź 21 o 21:26

  29. Jest to możliwe jeżeli instytucja wypłacająca dotację nie żąda aby rachunek bankowy należał do beneficjenta i nie zażąda przełożenia umowy rachunku bankowego potwierdzającej to.

    admin

    4 paź 21 o 06:16

  30. Komornicy już nie próbują zajmować dotacji u źródła czyli w instytucji wypłacającej, były afery w związku z takimi zajęciami i teraz się boją. Obecnie liczą na zajęcie dotacji na koncie bankowym dłużnika już się znajdującej.

    Oli

    13 paź 21 o 16:09

  31. Jakie afery w związku z zajęciem dotacji, konkrety? Jedyne co możesz zrobić, to złożyć skargę na czynność zajęcia dotacji i sąd powinien ją uwzględnić. Zajęcie dotacji nie jest przestępstwem mimo że jest bezprawne. Nie złożysz skargi, zajęcie staje się prawomocne i legalne tym samym oczywiście tylko w tym konkretnym przypadku.

    DuDek

    14 paź 21 o 16:31

  32. Jeżeli udowodnić komornikowi że zajal dotację wiedzą że ją zajmuje, to moim zdaniem można mówić o przestępstwie – przekroczenia uprawnień.

    Anonim

    20 lis 21 o 19:58

  33. A co jeżeli komornik zajmie dotację na koncie się znajdującą? Podobno może bo po przelaniu na konto traci ona ochronę przed zajęciem?

    Daria

    29 lis 21 o 09:20

  34. Nie, na koncie dotacja wciąż jest wolna od zajęcia a bywa zajmowana dlatego, że komornik nie wie, że to dotacja.

    admin

    29 lis 21 o 13:41

  35. Jeżeli na konto ma wpłynąć dotacja, to trzeba złożyć u komornika stosowne pismo z dowodami wnosząc o to aby komornik nakazał bankowi prowadzącemu ten rachunek bankowy żeby dotację pozostawił – nie przelał komornikowi tych środków.

    Deka

    23 gru 21 o 07:08

  36. Jakie są realne szanse na odzyskanie dotacji jeżeli komornik jednak ją zgranie z rachunku bankowego dłużnika?

    Pepe

    23 gru 21 o 16:21

  37. Myślę, że skarga na czynność komornika powinna zostać uwzględniona pytanie tylko, czy komornik nie zdąży aby przekazać przedtem środków wierzycielowi egzekwującemu. Jak tylko dowiesz się o o zajęciu dotacji, wnoś skargę na tę czynność komornika najlepiej osobiście złożyć w kancelarii komornika a w najgorszym razie priorytetowym poleconym wysłać.

    admin

    23 gru 21 o 20:03

  38. Skargę na komornika należy złożyć u do tego komornika ?! a nie do sądu?

    Pepe

    23 gru 21 o 20:32

  39. Tak, obowiązkowo do komornika. Jeżeli komornik uzna, że skarga na niego jest zasadna (że zajęcie jest bezprawne), to cofnie zajęcie. Jeżeli nie zgadza się ze skargą, to wtedy przesyła ją do sądu. Jeżeli natomiast prześlesz skargę od razu do sądu, to sąd ją przekaże komornikowi a do tego czasu będzie biegł termin zawity i skutek może być taki, że skarga będzie spóźniona.

    admin

    23 gru 21 o 20:40

  40. A nawet jeżeli skarga nie będzie spóźniona w znaczeniu uchybienia terminowi, to komornik zdąży już wysłać pieniądze z dotacji wierzycielowi.

    anaconda

    24 gru 21 o 15:48

  41. A po jakim czasie komornik przekazuje wierzycielowi ściągnięte z konta dłużnika pieniądze?

    Leliwa

    26 gru 21 o 05:32

  42. Po jakim czasie przekazuje środki bank komornikowi a komornik wierzycielowi, napisałem tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/ile-dni-ma-komornik-na-przekazanie-pieniedzy-wierzycielowi/

    admin

    26 gru 21 o 09:12

  43. Wskazane jest jeszcze przed wpłynięciem dotacji poinformować komornika że wpłynie wnioskując o to, aby komornik dosłał do banku do zajęcia polecenie ograniczenia zajęcia konta o dotację.

    Emil

    15 sty 22 o 19:35

  44. A jak ma się sprawa w przypadku maszyny zakupionej za dotację: czy komornik może ją zająć? Oczywiście chodzi o maszynę służącą do prowadzenia działalności gospodarczej.

    Magda

    17 sty 22 o 16:10

  45. Maszyna do firmy zakupiona ze środków z dotacji też nie podlega zajęciu tylko musi być Pani w stanie udowodnić, że została zakupiona z tych środków.

    admin

    17 sty 22 o 16:37

  46. To że maszyna czy cokolwiek zostało zakupione ze środków z dotacji, można co najwyżej uprawdopodobnić ale nie udowodnić. I nie wiadomo czy komornik a w ostateczności sąd uzna takie uprawdopodobnienie.

    Mirek

    18 sty 22 o 04:21

  47. Dotacja może być przelana bezpośrednio z urzędu na przykład do firmy jako zapłata za przykładową maszynę o której mowa? Wtedy jest niezbity dowód na to, że to ze środków z dotacji.

    grabia

    21 sty 22 o 12:16

  48. Nie wiem czy jest to możliwe ale jeśli nawet, to czy jest to bezpieczne i czy jest to potrzebne? Według mnie, jeżeli urząd przeleje dotację na konto beneficjenta a ten z tegoż konta bezzwłocznie dokona przelewu zapłaty za maszynę albo wypłaci z konta gotówkę i bezzwłocznie zakupi za nią maszynę, to w razie potrzeby sąd powinien uznać, że maszyna została zakupiona z tych środków.

    admin

    21 sty 22 o 13:42

  49. Przed otrzymaniem dotacji napisać do komornika, że wpłynie na konto aby jej nie zajmował o ile oczywiście konto jest już przez niego zajęte.

    Przemek

    28 sty 22 o 17:31

  50. Tak ale pod warunkiem, że mamy już dokument stwierdzający przyznanie dotacji który możemy komornikowi okazać jako dowód.

    admin

    29 sty 22 o 07:50

Skomentuj