Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć dotację?

24 komentarze

Pytanie: Potrzebuje pomocy. Mam dwóch komorników i mam możliwość założenia działalności gospodarczej. Firma jedno osobowa. Na firmę mam dostać dofinansowanie – dotację z jakiegoś tam biura i co miesiąc przez rok 1500zl na dodatkowo pomoc. To akurat mieści się w kwocie wolnej od zajęcia. Jednak dofinansowanie to 30 tys na zakup potrzebnych narzędzi i sprzętów. Moje pytanie brzmi czy on zabierze mi te pieniądze z dofinansowania? Czy jeśli nie zabierze to czy zajmie narzędzia itp rzeczy? Jak wiadomo przez rok czasu muszę prowadzić firmę i rozliczyć się z tym biurem z tych 30tys co zakupiłem. A gdybym dostał dotację z urzędu pracy?

Zgodnie z art. 831 § 1 Kpc nie podlegają egzekucji:

2) sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego;
2a) środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.), wypłacone w formie zaliczki, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone;

I tak też, dotacja unijna albo z urzędu pracy ani rzeczy zakupione z tych środków, nie podlegają egzekucji, nawet w przypadku długów alimentacyjnych.

Narzędzia zakupione z tych środków też nie podlegają egzekucji jeżeli jednak jako przedsiębiorca będzie miał Pan (też) narzędzia zakupione z innych czyli z Pana własnych środków, to komornik może je zająć.

Do działalności gospodarczej proponuję założyć nowe konto (nie likwidując zajętego); komornicy bardzo rzadko (raz na pół roku albo na rok) szukają nowych kont dłużnika wiec miesiącami konto może Pan mieć niezajęte. W działalności gospodarczej można używać konta osobistego (zamiast firmowego) i wówczas przysługuje na nim kwota wolna (na firmowym nie przysługuje). Dobre konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj a jeżeli jednak woli Pan konto firmowe, to tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć dotację?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Pytanie jak udowodnić że dane sprzęty są zakupione ze środków z dotacji a nie z innych, własnych.

    ala

    18 Sty 21 o 06:29

  2. Wykazać brak własnych środków na tamten czas co w przypadku bezrobotnego może być łatwe.

    Anonim

    18 Sty 21 o 07:02

  3. Zapłacić przelewem z konta za te sprzęty, tuż po otrzymaniu na to konto dotacji.

    admin

    18 Sty 21 o 07:29

  4. Kiedyś z mojego wniosku dłużnik prowadził egzekucję i wysłał zajęcie dotacji dłużnik a- rolnika tylko że żadnej dotacji chyba nie było.

    Grzesiek

    11 Lip 21 o 15:29

  5. W jednej z moich spraw też wysłał zajęcie rzekomej dotacji unijnej której też (już?) nie było. Komornicy byli albo niedouczeni albo liczyli na niewiedzę dłużnika.

    admin

    11 Lip 21 o 16:13

  6. Z przepisów jednoznacznie wynika, że dotacja nie podlega egzekucji. Kodeks postępowania cywilnego w zakresie egzekucji komornik każdy powinien znać na pamięć. I nie wierzę w to, że tego przepisu któryś nie zna.

    malaj

    20 Lip 21 o 14:10

  7. Na co liczy taki komornik który zajmuje bezprawnie dotację albo inne świadczenie zwolnione ustawowo z egzekucji? Bez sensu przecież, wygląda mi to jedynie na szczerą niekompetencję, bezinteresowną.

    medium

    8 Sie 21 o 10:21

  8. Może liczyć na to (z widokiem na ziszczenie się), że dłużnik nie wniesie w terminie skargi na tą czynność komornika a jak nie wniesie w terminie 7 dni, to już nie wniesie i pieniądze z dotacji bezpowrotnie trafią do wierzyciela o prowizja czyli opłata stosunkowa z egzekucji tego – do komornika.

    admin

    8 Sie 21 o 14:35

  9. Aha, taka ewentualność ale chyba rzadko się tak zdarza żeby dłużnik skargi nie wniósł na jawne, oczywiste naruszenie przepisu, już na początku postępowania egzekucyjnego komornik ma obowiązek przesłać dłużnikowi formularz skargi na czynności komornika.

    medium

    11 Sie 21 o 17:51

  10. Otóż zdarza się nierzadko, że dłużnik skargi nie wniesie. Nie tak dawno udzieliłem porady pewnej Pani, że powinna w swojej sprawie wnieść skargę na czynności komornika w terminie 7 dni, było dla mnie oczywiste że wniesie. Co się okazało? Nie wniosła. Zamiast wnieść skargę, wdała się w rozmowy z komornikiem, termin minął.

    admin

    11 Sie 21 o 18:00

  11. A takie zajęcie dotacji nie jest aby przestępstwem urzędniczym?

    Anonim

    13 Sie 21 o 03:54

  12. Masz na myśli art. 231 kk – przekroczenie uprawnień? Raczej nie. Stronie przysługuje skarga na czynność komornika.

    admin

    13 Sie 21 o 16:09

  13. Skarga skargą ale zakaz zajmowania dotacji i innych rzeczy ustawowych to abecadło komorniczej pracy i malo wiarygodne, że komornik o tym nie wie co gdy tak jest, to czyni bezprawnie umyślnie działając na szkodę dłużnika a to ma znamiona przestępstwa właśnie z art. 231 KK.

    facio

    21 Sie 21 o 06:05

  14. To nie jest kodeksowe przekroczenie uprawnień, nie każda pomyłka urzędnika jest przekroczeniem uprawnień, litości.

    Zdzichu

    21 Sie 21 o 11:10

  15. Od obrony jest skarga na czynności komornika i tyle w temacie, gdy komornik w takiej sprawie ją od dłużnika otrzyma to na 99 procent cofnie zajęcie. Bo skargę się przesyła do sądu za pośrednictwem komornika którego się w niej skarży.

    bot

    22 Sie 21 o 14:13

  16. Dłużnicy alimentacyjni powinni jednak wiedzieć, o czym mowa w poradzie zresztą, że dotacja nie jest chroniona w przypadku egzekucji alimentów. Znajomy przekonał się o tym na własnej skórze.

    Anonim

    26 Sie 21 o 10:08

  17. Co w sytuacji gdy dotacja już jest na koncie beneficjenta, czy komornik ma prawo zająć ją w ramach zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego?

    Karolina

    27 Sie 21 o 14:30

  18. Nie ma prawa zająć dotacji z konta bankowego ale wiedze, że komornik nie wie że środki na koncie stanowią dotację wobec czego może dojść do zajęcia. Wówczas dłużnik może wnieść skargę na tę czynność komornika ale nie wiadomo czy zdąży zanim komornik przekaże środki z dotacji wierzycielowi.

    admin

    1 Wrz 21 o 17:51

  19. Jeżeli konto zajęte to zakładamy nowe i podajemy je do przelania dotacji, komornik nieprędko zajmie nowe konto. A zupełnie bezpiecznie to podac konto czyjeś a nie własne albo w gotówce pobrać jeśli oczywiście istnieje taka opcja.

    Biden

    1 Wrz 21 o 19:42

  20. Można podać w urzędzie cudze konto do przelewu dotacji? Wątpię.

    Anonim

    2 Wrz 21 o 06:15

  21. Można podać cudze pisząc że jest to Twoje własne. Jeżeli urząd nie zażąda przedłożenia umowy rachunku bankowego, to się nie zorientuje i to przejdzie.

    admin

    2 Wrz 21 o 07:23

  22. Podanie cudzego konta bankowego jako własnego nie jest aby przestępstwem?

    Zenum

    13 Wrz 21 o 07:51

  23. Nie jest przestępstwem w takiej sytuacji.

    admin

    13 Wrz 21 o 09:19

  24. Podobno komornicy często zajmują dotację oczywiście wiedząc, że nie można tego robić. Dlatego że niczym nie ryzykują a jeżeli dłużnik nie wniesie na czas skargi na czynności komornika, a często tak się dzieje że nie wnoszą w terminie, to zajęcie dotacji jest prawomocne i nie można tego w żaden sposób już cofnąć.

    Lander

    21 Wrz 21 o 21:09

Skomentuj