Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć dotację?

3 komentarze

Pytanie: Potrzebuje pomocy. Mam dwóch komorników i mam możliwość założenia działalności gospodarczej. Firma jedno osobowa. Na firmę mam dostać dofinansowanie – dotację z jakiegoś tam biura i co miesiąc przez rok 1500zl na dodatkowo pomoc. To akurat mieści się w kwocie wolnej od zajęcia. Jednak dofinansowanie to 30 tys na zakup potrzebnych narzędzi i sprzętów. Moje pytanie brzmi czy on zabierze mi te pieniądze z dofinansowania? Czy jeśli nie zabierze to czy zajmie narzędzia itp rzeczy? Jak wiadomo przez rok czasu muszę prowadzić firmę i rozliczyć się z tym biurem z tych 30tys co zakupiłem. A gdybym dostał dotację z urzędu pracy?

Zgodnie z art. 831 § 1 Kpc nie podlegają egzekucji:

2) sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego;
2a) środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.), wypłacone w formie zaliczki, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone;

I tak też, dotacja unijna albo z urzędu pracy ani rzeczy zakupione z tych środków, nie podlegają egzekucji, nawet w przypadku długów alimentacyjnych.

Narzędzia zakupione z tych środków też nie podlegają egzekucji jeżeli jednak jako przedsiębiorca będzie miał Pan (też) narzędzia zakupione z innych czyli z Pana własnych środków, to komornik może je zająć.

Do działalności gospodarczej proponuję założyć nowe konto (nie likwidując zajętego); komornicy bardzo rzadko (raz na pół roku albo na rok) szukają nowych kont dłużnika wiec miesiącami konto może Pan mieć niezajęte. W działalności gospodarczej można używać konta osobistego (zamiast firmowego) i wówczas przysługuje na nim kwota wolna (na firmowym nie przysługuje). Dobre konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj a jeżeli jednak woli Pan konto firmowe, to tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 stycznia, 2021

Komentarze do 'Czy komornik może zająć dotację?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pytanie jak udowodnić że dane sprzęty są zakupione ze środków z dotacji a nie z innych, własnych.

  ala

  18 Sty 21 o 06:29

 2. Wykazać brak własnych środków na tamten czas co w przypadku bezrobotnego może być łatwe.

  Anonim

  18 Sty 21 o 07:02

 3. Zapłacić przelewem z konta za te sprzęty, tuż po otrzymaniu na to konto dotacji.

  admin

  18 Sty 21 o 07:29

Skomentuj