Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może działać poza swoim rewirem?

4 komentarze

Pytanie: Otrzymałem od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i zablokował mi konto w banku. Problem w tym, że jak sprawdziłem, wobec mnie są właściwi komornicy działający przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia a ten komornik działa przy Sądzie rejonowym dla Warszawy-Woli. Czy więc komornik może działać poza swoim rewirem? Po coś chyba ta rejonizacja komorników jest?

Przeczytaj też: Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika

Odpowiedź: Komornik może prowadzić egzekucję poza swoim rewirem (a dokładniej poza właściwością miejscową sądu przy którym działa) jeżeli działa w sprawie jako komornik z wyboru. Nie może jednak jako komornik z wyboru prowadzić egzekucji z nieruchomości.

Komornik może przyjąć sprawę spoza właściwości miejscowej sądu przy którym działa jeżeli nie ma zaległości w egzekucji w sprawach ze swojego rewiru. Ten który przyjął sprawę przeciwko Panu jak widać takich zaległości nie miał.

Przeczytaj też: Prawo wyboru komornika i komornik nie przyjmujący spraw z wyboru

Co to daje więc wierzycielowi, że wybierze komornika spoza rewiru?

Może nasłuchał się od znajomego albo naczytał o skuteczności tego komornika a w rzeczywistości jest tak, że jeżeli dłużnik ma jakieś oficjalne dochody powyżej kwoty wolnej od zajęcia, ma jakiś majątek, to każdy komornik potrafi od takiego dług wyegzekwować a jeżeli oficjalnie nie posiada nic wartościowego, to żaden komornik nie wyegzekwuje odeń nic.

Przeczytaj też: Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 maja, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Czy komornik może działać poza swoim rewirem?'

Subscribe to comments with RSS

 1. „ w rzeczywistości jest tak, że jeżeli dłużnik ma jakieś oficjalne dochody powyżej kwoty wolnej od zajęcia, ma jakiś majątek, to każdy komornik potrafi od takiego dług wyegzekwować a jeżeli oficjalnie nie posiada nic wartościowego, to żaden komornik nie wyegzekwuje odeń nic.”

  Jak to się ma do „polecanych” tu ostatnio przez Pana komorników? Wszystko się do tego sprowadza, żeby zająć dużo i szybko. Nikt za dłużnikiem nie będzie chodzić, jak niespłacane długi ma kilka milionów dłużników.

  Jola

  17 maj 23 o 22:36

 2. Każdy komornik potrafi to samo jeżeli chce. Jeden komornik na przykład sprawdzi w ZUS które biuro rachunkowe obsługuje jego firmę i pójdzie tam pospisywać klientów z faktur aby zająć wierzytelności a inny nie zada sobie takiego trudu a nie każdy wierzyciel wie o takiej możliwości więc nie każdy o to zawnioskuje, zażąda.

  admin

  17 maj 23 o 23:11

 3. Po co spisywać kontrahentów, skoro blokada konta firmowego daje taki sam skutek. Wierzytelności powinny być tez złożone w wykazie. Jak dłużnik nie będzie chciał współpracować, albo długi co gorsza są nie do spłacenia to najlepszy komornik nie pomoże.

  Ojciec Pio

  19 maj 23 o 21:00

 4. Niektórzy kontrahenci nie płacą i pismo od komornika działa na nich mobilizująco (chociaż wcale nie jest obligujące do zapłaty, mogą mu odpisać, np. że kwestionują dług i nie zapłacą). Poza tym, konto bankowe podane na fakturze może być niznane dotąd komornikowi.

  admin

  20 maj 23 o 07:12

Skomentuj