Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może cofnąć zajęcie wynagrodzenia?

6 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może cofnąć zajęcie wynagrodzenia po dogadaniu się z dłużnikiem w zakresie dobrowolnych spłat zadłużenia? Domyślam się, że raczej się nie zgodzi ale chciałbym spróbować i prosić w takim razie o jakieś sensowne uzasadnienie żeby zszedł z pensji? Mogę też podstawić do zajęcia mój samochód o który do tej pory nie pytał, byle zszedł z pensji, czy może taka opcja jest prawnie możliwa?

Przeczytaj też: Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia?

Odpowiedź: Komornik może umorzyć egzekucję z wynagrodzenia (czyli cofnąć zajęcie) tylko na wniosek wierzyciela egzekwującego więc do niego musi się Pan zwrócić. Oczywiście wierzyciel może się nie zgodzić i egzekucja z wynagrodzenia w dalszym ciągu będzie prowadzona.

Zajęcie samochodu nie stanowi podstawy do zwolnienia wynagrodzenia jednak może Pan tę “zamianę” też wierzycielowi zaproponować prosząc aby wniósł do komornika o zajęcie samochodu a zwolnienie wynagrodzenia.

Przeczytaj też: Jak uniknąć zajęcia wynagrodzenia przez komornika?

A czy to umorzenie egzekucji z wynagrodzenia jest związane z jakimś kosztami które komornikowi trzeba zapłacić?

Nie, wniosek o umorzenie egzekucji tylko ze składnika majątku a nie postępowania egzekucyjnego w całości nie jest związany z żadnymi kosztami z tego tytułu.

Przeczytaj też: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 lipca, 2022

Komentarze do 'Czy komornik może cofnąć zajęcie wynagrodzenia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Żaden wierzyciel nie zgodzi się na uchylenie zajęcia wynagrodzenia, nie ma w tym sensu dla nich. Jak już, to można zmniejszyć dolegliwość egzekucji dłużnikowi prowadzącemu firmę, żeby mu nie padła co byłoby też dla wierzyciela szkodliwe.

    Michał

    13 lip 22 o 08:04

  2. To prawda. Egzekucja komornicza nie bierze się z dnia na dzień po terminie zwrotu długu, nim do niej dojdzie, cieprliwość wierzyciela jest już wyczerpana na zapas.

    Anonim

    17 lip 22 o 17:49

  3. Komornik może a w zasadzie musi cofnąć zajęcie jeżeli sąd pozbawi tytuł wykonalności ale to inna bajka, bo to oznacza, że długu nie ma albo że owszem, jest ale nie do egzekucji bo niewymagalny jako że wierzyciel zawarł z dłużnikiem ugodę.

    korol

    20 lip 22 o 22:17

  4. Mam takie pytanie , czy np jeśli teraz mam zajęte konto i pracodawca przelewa połowę pensji do komornika. A ja otworze nowe nie zajęte konto i podam do księgowości nowy numer konta do przelewów to czy pracodawca przeleje tam całość pesnji ? a ja wtedy odniosę bezpośrednio do kancelarji komornika np 1500 zł a nie 2000 tak że on dalej będzie miał kasę na moje zobowiązania tylko nie bezpośrednio od pracodawcy i trochę mniejszą kwotę?

    Barbara

    21 lip 22 o 14:55

  5. Nie, pracodawca i wówczas będzie zobowiązany do przelewania tejże połowy pensji do komornika a kwoty wolnej na nowe konto wskazane przez Panią pracodawcy.

    admin

    21 lip 22 o 15:04

  6. Jeżeli pracodawca to nie korporacja ani państwowa to można dogadać się z właścicielem żeby oficjalnie przejść na minimalne wynagrodzenie a reszta wypłaty bez ZUS i podatku i bez komornika.

    nożownik

    4 sie 22 o 07:00

Skomentuj