Czy jedną wierzytelność można zabezpieczyć dwiema hipotekami?
Pytanie: Kolega z pracy poprosił nas (mnie i żonę) o pożyczkę w wysokości 150 tys. zł. Oferuje zabezpieczenie hipoteczne tej pożyczki. Problem w tym, że na mieszkaniu ma już hipotekę banku i druga hipoteka nie zabezpieczyłaby całej naszej pożyczki. Ma on jednakże jeszcze jedno mieszkanie które aktualnie komuś wynajmuje. I tu pojawia się moje pytanie, czy jedną wierzytelność można zabezpieczyć dwoma hipotekami?
Jedna wierzytelność zabezpieczona dwiema hipotekami na różnych nieruchomościach
Odpowiedź: Tak, jedną wierzytelność można zabezpieczyć kilkoma hipotekami na różnych nieruchomościach. Zezwala na to art. 76 ust. 3 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece stanowiący, że w celu zabezpieczenia tej samej wierzytelności można, w drodze czynności prawnej, obciążyć więcej niż jedną nieruchomość (hipoteka łączna umowna). Mogą to być także osobne hipoteki (a nie hipoteka łączna) ale tylko wówczas gdy maksymalna kwota zabezpieczenia jest dzielona pomiędzy poszczególne hipoteki czyli nie mogą to być hipoteki, z której każda ustanowiona jest na maksymalna kwotę. Jeżeli to ograniczenie nie zostanie zachowane to hipoteki będą nieważne!
Jedna wierzytelność zabezpieczona dwiema hipotekami na tej samej nieruchomości
Możliwe jest też zabezpieczenie jednej wierzytelności dwiema (a nawet więcej niż dwiema) hipotekami na tej samej nieruchomości. Sąd Najwyższy uznał, że żaden przepis tego nie zakazuje: “Zarówno treść art. 65 ust. 1 u.k.w. i h., jak i inne przepisy tej ustawy nie dają uzasadnionych podstaw do formułowania zakazu ustanawiania na tej samej nieruchomości kilku hipotek w celu zabezpieczenia tej samej jednoznacznie oznaczonej wierzytelności, przy czym chodzi o wierzytelność wynikającą z tego samego oznaczonego stosunku prawnego. Przeciwnie, zmiany wprowadzone ustawą z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 131, poz. 1075) skłaniają do wniosku, iż ustanowienie takich hipotek jest możliwe”.
Wpis zaktualizowano dnia 28 maja 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A zabezpieczenie jednej wierzytelności dwiema hipotekami na jednej nieruchomości można?
Argon
22 sty 23 o 14:16
Tak, można.
admin
22 sty 23 o 16:36
Hipoteka łączna jest korzystna, gdy potrzebny jest kredyt (abstrahuję od opisanej wyżej sytuacji) na dużą kwotę i chcemy negocjować lepsze warunki kredytu, ale wiąże się z wyższym ryzykiem utraty majątku. Oddzielne hipoteki są bardziej bezpieczne, ale mogą nie zapewniać tak korzystnych warunków kredytowych.
Bardos
5 kw. 25 o 17:13