Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD?

3 komentarze

Pytanie: Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD albo do innego BIG? Aktualnie straszy mnie wpisaniem do KRD, to już druga firma w tej samej sprawie, z poprzedniej wierzyciel zrezygnował, też straszyła ale nie wpisali mnie, znajomy posiada dostęp do KRD i sprawdził czy jestem wpisany.

Przeczytaj też: Wpis do KRD bez tytułu wykonawczego

Odpowiedź: Do Biura Informacji Gospodarczej a więc i do Krajowego Rejestru Długów (KRD) może dłużnika dopisać tylko wierzyciel a nie firma windykacyjna. Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych milczy bowiem w kwestii przekazywania danych dłużnika do BIG przez firmę windykacyjną.

Przeczytaj też: Powierniczy przelew wierzytelności a legitymacja procesowa

Jednakże jeżeli firma windykacyjna kupi dług lub przynajmniej przejmie ten dług do windykacji na podstawie umowy powierniczego przelewu wierzytelności, to formalnie stanie się wierzycielem i wówczas może umieścić dłużnika w BIG.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 lutego, 2023

Komentarze do 'Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A kto dziś się przejmuje dopisaniem do KRD? Efektywność tego i innych rejestrów w windykacji firmowej jest na poziomie zera. Tacy którzy dali się omamić marketingowej gadce i podpisali umowy z tym rejestrem, po kilku miesiącach chcą się wypisywać z tego “biznesu”.

  Edgar

  27 lut 23 o 09:17

 2. Bardziej konsumenci obawiają się dopisania do BIG, przedsiębiorcy faktycznie mają to gdzieś.

  Anonim

  27 lut 23 o 12:04

 3. Konsumenci obawiają się jak już to wpisu do BIK (Biuro Informacji Kredytowej) a nie do BIG.

  Edgar

  27 lut 23 o 12:07

Skomentuj