Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD?

3 komentarze

Pytanie: Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD albo do innego BIG? Aktualnie straszy mnie wpisaniem do KRD, to już druga firma w tej samej sprawie, z poprzedniej wierzyciel zrezygnował, też straszyła ale nie wpisali mnie, znajomy posiada dostęp do KRD i sprawdził czy jestem wpisany.

Odpowiedź: Do Biura Informacji Gospodarczej a więc i do Krajowego Rejestru Długów (KRD) może dłużnika dopisać tylko wierzyciel a nie firma windykacyjna. Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych milczy bowiem w kwestii przekazywania danych dłużnika do BIG przez firmę windykacyjną.

Jednakże jeżeli firma windykacyjna kupi dług lub przynajmniej przejmie ten dług do windykacji na podstawie umowy powierniczego przelewu wierzytelności, to formalnie stanie się wierzycielem i wówczas może umieścić dłużnika w BIG.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 lutego, 2023

Komentarze do 'Czy firma windykacyjna może wpisać do KRD?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A kto dziś się przejmuje dopisaniem do KRD? Efektywność tego i innych rejestrów w windykacji firmowej jest na poziomie zera. Tacy którzy dali się omamić marketingowej gadce i podpisali umowy z tym rejestrem, po kilku miesiącach chcą się wypisywać z tego “biznesu”.

  Edgar

  27 lut 23 o 09:17

 2. Bardziej konsumenci obawiają się dopisania do BIG, przedsiębiorcy faktycznie mają to gdzieś.

  Anonim

  27 lut 23 o 12:04

 3. Konsumenci obawiają się jak już to wpisu do BIK (Biuro Informacji Kredytowej) a nie do BIG.

  Edgar

  27 lut 23 o 12:07

Skomentuj