Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy firma windykacyjna może umorzyć dług?

4 komentarze

Pytanie: Czy firma windykacyjna może umorzyć dług? Domyślam się, że skoro zabrali się za jego windykację to nie po to ażeby umorzyć ale czy teoretycznie prawnie ma taką możliwość? Mógłbym się jakoś z nimi dogadać może, to niewielka firma.

Przeczytaj też: Firma windykacyjna nie chce ugody

Odpowiedź: Jeżeli windykacja prowadzona jest na podstawie zlecenia, to firma windykacyjna nie ma prawa umorzyć długu, bo nie jest wierzycielem. W kwestii umorzenia trzeba by kontaktowa się z wierzycielem.

Jeżeli natomiast firma windykacyjna kupiła dług od wierzyciela pierwotnego to obecnie firma windykacyjna jest wierzycielem lub też bezpośrednio jej właściciel jeśli to jednoosobowa działalność gospodarcza i ma prawo umorzyć dług.

Przeczytaj też: Czy wierzyciel może umorzyć dług?

Jednak jak Pan był łaskaw zauważyć, nie po zostaje wszczęta windykacja aby dług umorzyć. Dotyczy to zarówno zlecającego wierzyciela jak i firmy windykacyjnej która wierzytelność nabyła.

Często natomiast dłużnik może uzyskać częściowe umorzenie na przykład odsetek a nawet części należności podstawowej w zamian za dobrowolną spłatę przez niego ustalonej części długu. Jest to realne dlatego, że nie można być pewnym czy przyszła egzekucja komornicza byłaby skuteczna (większość egzekucji komorniczych kończy się bezskutecznie).

Przeczytaj też: Czy firma windykacyjna może rozłożyć dług na raty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 stycznia, 2023

Komentarze do 'Czy firma windykacyjna może umorzyć dług?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pierwszorzędne znaczenie ma świadomość dłużnika, że jeżeli nie pracuje na stawce wyższej od minimalnej albo pracuje na czarno, nie ma własnej nieruchomości, to komornik nic od niego nie wyegzekwuje. I wtedy nic firmie windykacyjnej nie proponować, nie spłacać. Komornik egzekucję umorzy i windykatorzy zwrócą sprawę wierzycielowi.

  Tanek

  11 sty 23 o 22:11

 2. Umorzenie długu to podatek do zapłacenia, warto o tym przypominać dłużnikom.

  Adam

  12 sty 23 o 12:11

 3. I to nie tylko kapitału ale i odsetek. W niektórych wypadkach umorzenie długu zmienia jednego wierzyciela na innego (Urząd Skarbowy).

  Jagoda

  12 sty 23 o 20:30

 4. Tak ponieważ dłużnik w ten sposób wzbogacił się.

  admin

  12 sty 23 o 20:34

Skomentuj