Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?

2 komentarze

Pytanie: Otrzymuję emeryturę którą przynosi listonosz. Do tej pory część emerytury co miesiąc przekazywałam synowi aby wpłacał na swoje konto bankowe. Syn namawiał mnie abym sobie założyła konto w banku ale jakoś nie chcę. Syn nie chce już wpłacać w bankomacie na swoje konto ponieważ często jest awaria wpłatomatu a niedawno bankomat “ukradł” pieniądze ale na szczęście bank uznał reklamację i zwrócił je.

Ze strony internetowej ZUS i formularza wynika, że można zlecić przelew emerytury na konto osoby trzeciej, formularz wypełniłam wskazując dane syna i jego rachunek bankowy. ZUS odpisał mi jednak, że przelew emerytury na konto osoby trzeciej nie jest możliwy. Co w końcu jest prawdą, czy emerytura może wpływać na konto innej osoby?

Odpowiedź: W piśmie ZUS powinien powołać się na przepis ustawy na podstawie którego odmawia przekazywania emerytury na konto osoby trzeciej (proszę sprawdzić). Taki przepis istnieje, jest to art. 139 pkt 2 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z którym świadczenia wypłaca się osobom uprawnionym na jej rachunek płatniczy lub jej rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Jak wynika z powyższego, emerytura (ani renta) ZUS nie może zostać przelać na konto bankowe osoby trzeciej.

Ja również namawiam Panią do założenia konta bankowego, można tego dokonać nie wychodząc z domu – tutaj. Oczywiście bezpłatnie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 kwietnia, 2021

kategoria inne

Komentarze do 'Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?'

Subscribe to comments with RSS

  1. To dziwne. Chyba z rok temu moja mama otrzymała jakąś jubileuszową nagrodę 1000 zł z izby lekarskiej i wskazała moje konto i bez problemu nagrodę przelano na moje konto.

    Anonim

    21 Kwi 21 o 15:39

  2. Po prostu do wypłat nagród jubileuszowych z izby lekarskiej nie stosują się przepisy ustawy o emeryturach i rentach…

    admin

    21 Kwi 21 o 15:44

Skomentuj