Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?

48 komentarzy

Pytanie: Otrzymuję emeryturę którą przynosi listonosz. Do tej pory część emerytury co miesiąc przekazywałam synowi aby wpłacał na swoje konto bankowe. Syn namawiał mnie abym sobie założyła konto w banku ale jakoś nie chcę. Syn nie chce już wpłacać w bankomacie na swoje konto ponieważ często jest awaria wpłatomatu a niedawno bankomat “ukradł” pieniądze ale na szczęście bank uznał reklamację i zwrócił je.

Ze strony internetowej ZUS i formularza wynika, że można zlecić przelew emerytury na konto osoby trzeciej, formularz wypełniłam wskazując dane syna i jego rachunek bankowy. ZUS odpisał mi jednak, że przelew emerytury na konto osoby trzeciej nie jest możliwy. Co w końcu jest prawdą, czy emerytura może wpływać na konto innej osoby?

Przeczytaj też: Przelew wynagrodzenia na konto innej osoby

Odpowiedź: W piśmie ZUS powinien powołać się na przepis ustawy na podstawie którego odmawia przekazywania emerytury na konto osoby trzeciej (proszę sprawdzić). Taki przepis istnieje, jest to art. 139 pkt 2 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z którym świadczenia wypłaca się osobom uprawnionym na jej rachunek płatniczy lub jej rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Jak wynika z powyższego, emerytura (ani renta) ZUS nie może zostać przelana na konto bankowe osoby trzeciej.

Ja również namawiam Panią do założenia konta bankowego, można tego dokonać nie wychodząc z domu – tutaj. Oczywiście bezpłatnie.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 kwietnia, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?'

Subscribe to comments with RSS

 1. To dziwne. Chyba z rok temu moja mama otrzymała jakąś jubileuszową nagrodę 1000 zł z izby lekarskiej i wskazała moje konto i bez problemu nagrodę przelano na moje konto.

  Anonim

  21 kw. 21 o 15:39

 2. Po prostu do wypłat nagród jubileuszowych z izby lekarskiej nie stosują się przepisy ustawy o emeryturach i rentach…

  admin

  21 kw. 21 o 15:44

 3. Witam,
  A jak to się ma do świadczeń rodzinnych? 500+, Rko itp. ?
  Można wskazać rachunek bankowy innej osoby niż wnioskodawca?

  Gość

  3 mar 22 o 15:13

 4. Witam, jeżeli nie żądają przełożenia umowy o prowadzenia rachunku bankowego na beneficjenta, to oczywiście że można wskazać rachunek bankowy innej osoby.

  admin

  3 mar 22 o 16:09

 5. Przy zgłaszaniu rachunku jest rubryka numer rachunku plus rubryka imię nazwisko właściciela
  Rachunku. Wnioskuję z tego, że można wpisać np. Nr rachunku mamy i podać jej imię i nazwisko?
  Dziękuje za ekspresową odpowiedź 🙂

  Gość

  3 mar 22 o 16:55

 6. Na formularzu ZUS-owskim – wniosku o przekazywanie emerytury na rachunek bankowy tez jest to tak ujęte i można sobie pomyśleć, że skoro tak, to można wpisać Imię i nazwisko osoby trzeciej a okazuje się że nie można – znaczy się odmówią przyjęcia takiej dyspozycji. Dlatego sugeruję SKŁAMAĆ tak jak w przypadku emerytury, że wpisany nr rachunku bankowego to rachunek beneficjenta a nie osoby trzeciej. 🙂 Nic za to nie grozi.

  admin

  3 mar 22 o 17:07

 7. P.S. A przelew zostanie zrealizowany pomimo niezgodności.

  admin

  3 mar 22 o 17:13

 8. Bardzo dziękuję!
  Pozdrawiam!

  Gość

  3 mar 22 o 18:49

 9. A jak da się pełnomocnictwo do konta to może być ręnta przelana

  maja

  21 maj 21 o 18:38

 10. Zgodnie z przywołanym w poradzie wyżej przepisem przelew zarówno emerytury jak i renty może być wykonany tylko na konto uprawnionego czyli emeryta, rencisty a nie na konto osoby trzeciej.

  admin

  21 maj 21 o 18:41

 11. A wystarczyło ażeby pytająca podała konto bankowe syna pisząc, że to jej konto. I jeżeli ZUS prześle emeryturę dla np. Janiny Kowalskiej na konto Jana Kowalskiego albo kogoś o innym nazwisku pisząc w tytule “Janina Kowalska” to bank mimo tego przelew taki zaksięguje.

  Monika

  5 lip 21 o 15:14

 12. komornik pobiera mi z emerytury 660zl ale pomimo blokuje konto i co zrobic jestem osobom samotnom z czego oplaty mam zrobic skoro na curki konto nie moge wplywu zrobic

  Anonim

  11 lip 21 o 07:56

 13. Napisać do komornika, że na konto wpływa emerytura już po zajęciu aby nie zajmował tych środków (załączyć dla komornika dowód w postaci wydruku wpływu emerytury z ZUS na konto). Jeżeli to nie pomoże, to złożyć skargę na czynności komornika.

  admin

  11 lip 21 o 08:00

 14. komornik pobiera mi z emerytury 660zl ale pomimo blokuje konto i co zrobic jestem osobom samotnom z czego oplaty mam zrobic skoro na curki konto nie moge wplywu zrobic bendoc UK

  grazyna

  11 lip 21 o 08:10

 15. Napisać (można pismo wysłać także z UK) do komornika, że na konto wpływa emerytura już po zajęciu aby nie zajmował tych środków (załączyć dla komornika dowód w postaci wydruku wpływu emerytury z ZUS na konto). Jeżeli to nie pomoże, to złożyć skargę na czynności komornika.

  admin

  11 lip 21 o 08:21

 16. dziekuje ale ja mieszkam w Poznaniu a blokujom nawet z innych Miejscowosci pisalam do komornikuw i nic nie pomoglo musialam zlikwidowac konto jestem jusz besilna moje sprawy prowadzi komornik P. Winiarz i trzy lata temu wyslal pismo rze mam wszystko zakonczone otrzymywalam emeryture pelnom a po 5miesiocach na nowo wszystko wzowil a inny komornik niechcial sie niczego podjoc rzeby to sprawdzic prosze o pomoc mam 67 lat jestem bessilna na tego komornika rzadnych kontrok opryskliwy pobierajoc 660zl a do banku placi groszowe oplaty prosze o pomoc

  Mansfeld

  11 lip 21 o 09:40

 17. Można zawnioskować do ZUS aby przesyłał emeryturę przez Pocztę Polską a nie na konto. Taka forma czyli przekaz od listonosza wciąż jest dostępna – moja mama otrzymuje emeryturę od listonosza.

  Napisałem Pani wcześniej, że można wnieść skargę na czynności komornika. Nawet prokuraturę można powiadomić.

  Pani opis jest zbyt ogólny, żebym mógł coś doradzić, ocenić czy komornik miał prawo wznowić egzekucję. musiałby zapoznać się z dokumentami, można przesłać mailem.

  admin

  11 lip 21 o 11:46

 18. P.S. Co do konta brokerskiego czyli maklerskiego (to chyba też Pani pytała mailem), to zasilane jest chyba tylko z konta ale nie jestem pewien. Może Pani też założyć nowe konto na siebie – komornicy bardzo rzadko ponawiają poszukiwania kont, zwykle wcale. Takie nowe konto i z rok może być niezajęte. Dobre oferty kont do założenia nie wychodząc z domu są tutaj.

  admin

  11 lip 21 o 11:54

 19. bardzo bym prosila o kontrole nad tym komornikiem pan. Winiarz przyjmuje w Poznaniu ul wisniowa. Poniewarz jak poszlam do niego po wznowieniu na nowo dugu po 5 miesiocach nie chcial z mnom rozmawiac, a ZUS przy ul fabrycznej w Poznaniu nie chcial udostepnic mi pisemka o zakonczeniu sprawtumaczoc sie rze som w archiwum. nr emerytury ENM/1/029045626 prosze o pomoc jestem samotna moz zmarl rok temu. prosze tylko o kontrole nad tym komornikiem.

  Mansfeld

  11 lip 21 o 12:58

 20. Proszę wykonać zdjęcia pism od komornika i przesłać mailem na mój adres: poczta@pamietnikwindykatora.pl bez tego nic nie poradzę. Pisma o zakończeniu egzekucji i tego o wznowieniu.

  admin

  11 lip 21 o 13:17

 21. To nie przejdzie bo ZUS zażąda umowę prowadzenia rachunku bankowego i w umowie musza być dane wnioskującego emeryta / rencisty.

  Anonim

  5 lip 21 o 19:13

 22. Wygląda na to, że nie zażąda umowy z bankiem: https://www.zus.pl/documents/10182/788036/EZP_edytowalny/b41f817b-cd98-47a9-8a5d-ae4c5c517b26 Tylko numer konta i właściciela wpisuje się w formularzu. Można skłamać.

  admin

  5 lip 21 o 19:20

 23. ale ZUS tego pisma nie chce wydac tumaczy sie ze znajduje sie w arhiwum i nie wydazom podctaw do wydania dokumentu i po 5 miesiociocach nadal pon komornik zaczol na nowo odciogac kwote z emerytury. podejrzewam rze mial kontrole jakos. i musial przestac. asz sie uspokoilo potem na nowo zaczol odciogac jedyny dowyd ktury posiadam to wyciog z banku Gospodarczego o pelnej emeryturze kturom otrzymywalam przez 5 miesiesiecy a gury dziedzuje za wysuchanie. po przyjezdzie od curki to bende sie staracwyciognoc z banku rozliczenia jestestscie mojom jedynom madziejom.

  Mansfeld

  11 lip 21 o 19:07

 24. Ja nie chcę nic z ZUS tylko jak napisałem – od komornika – dłużnik otrzymuje korespondencję od komornika: informację o wszczęciu egzekucji, o zajęciach. Pisma.

  admin

  11 lip 21 o 20:30

 25. Można uwspólnić konto syna – konto będzie wspólne dla syna i dla Pani.

  Anonim

  8 lip 21 o 11:38

 26. Tak, wspólne konto może być ale nie konto w całości należące osoby trzeciej

  admin

  8 lip 21 o 12:57

 27. A co to za problem dziś otworzyć sobie konto w banku? Nawet nie trzeba iść do placówki. I więcej roboty będzie z “uwspólnieniem” konta syna jak z po prostu założeniem własnego konta.

  Kina

  11 lip 21 o 07:32

 28. Jeżeli podam ZUS do emerytury konto syna jako moje własne i gdy to wyjdzie jakoś na jaw to nie grozi za to kara?

  Ludmiła

  22 lip 21 o 08:00

 29. Nie, według mnie – nie jest to karalne.

  admin

  22 lip 21 o 10:57

 30. Karalne są fałszywe zeznania a to nie jest zeznanie, poza tym do karalności potrzebne pouczenie podpisującego o tej odpowiedzialności karnej. A tu mamy tylko wolę emeryta że chce na cudze konkretne konto emeryturę brać.

  Jadwiga

  8 sie 21 o 19:42

 31. Znajoma pobiera emeryturę na konto córki bo sama nie ma więc da się.

  Maria

  18 sie 21 o 15:01

 32. Zapewne wiec podała konto córki pisząc że to jej – matki konto.

  admin

  19 sie 21 o 06:26

 33. Tak, jest to skuteczne obejście, moja mama podała moje konto pisząc, że należy do niej. Dzisiaj otrzymała z ZUS pismo z informacją, że od września emerytura wpływać będzie na to konto. Dotąd pobierała emeryturę od listonosza.

  Renata

  25 sie 21 o 17:05

 34. Czy nie było żadnych problemów z tym że renta została wypłacona na Pani konto zamiast mamy.Również chciałbym to obejść,proszę o informację

  Misio

  2 paź 21 o 15:54

 35. Bez problemu emerytura mamy wpłynęła na moje konto bodajże 14 września.

  Renata

  2 paź 21 o 16:22

 36. Jeszcze jedno,osoba czyli moja siostra której konto chcę podać ma inne nazwisko niż moje,czy to nie będzie problem

  Misio

  2 paź 21 o 16:33

 37. To nie ma żadnego znaczenia, nie jest żadną przeszkodą. Gdyby miało, to i inne imię przeszkadzałoby. Przelew jest księgowany automatycznie, automat “nie widzi” że to jest konto osoby o innym imieniu, nazwisku i innym adresie zamieszkania, odmiennej płci. ZUS przyjmuje do wiadomości, że to Pana konto i na nie wysyła rentę / emeryturę.

  admin

  2 paź 21 o 16:41

 38. A jakiż to problem dziś założyć sobie konto bankowe?? Banki maksymalnie to ułatwiają, nie ma potrzeby wizyty w placówce bankowej, wszystkie formalności załatwiane są bez wychodzenia z domu więc dla emeryta. Moja mama założyła sama tydzien temu i już podała do Zus żeby na nie przelewali/.

  Kamil

  25 wrz 21 o 12:07

 39. A które banki mają takie udogodnienia dla emerytów że z domu można otworzyć konto?

  Jadwiga

  25 wrz 21 o 17:09

 40. Korzystne konta osobiste które każdy (nie tylko emeryt 🙂 ) może otworzyć z domu, są tutaj.

  admin

  25 wrz 21 o 19:15

 41. Czy emerytura która wpłynie na konto kogoś bliskiego (za porozumieniem) może być zajęta przez komornika?

  Bronisław

  1 sty 22 o 15:48

 42. Jeżeli ta osoba trzecia ma komornika, to może zostać zajęta. Jeżeli natomiast to ten emeryt ma komornika to ten nie może zająć środków na koncie osoby trzeciej czyli niebędącej dłużnikiem w sprawie.

  admin

  2 sty 22 o 04:28

 43. A ZUS nie jest w stanie sprawdzić, że konto nie należy do emeryta tylko do kogoś innego? Chodzi o to żeby nie było konsekwencji za podanie fałszywej informacji.

  Stanisława

  17 sty 22 o 13:07

 44. Musiałby do banku się zwrócić z pytaniem a tego nie praktykuje. Poza tym żadnych konsekwencji karnych nie będzie nawet jeżeli to wyjdzie jakoś na jaw (ale jak?).

  admin

  17 sty 22 o 13:33

 45. Rozumiem ale czyż nie będzie to złożenie fałszywego oświadczenia wobec urzędu? To chyba jest karnie obwarowane, nie w tym przypadku?

  Stanisława

  17 sty 22 o 13:42

 46. Przede wszystkim musiałoby być zawarte w formularzu pouczenie o odpowiedzialności karnej a nie jest, nie ma. Prócz tego, jakąż to szkodę przynosi komukolwiek? Żadną. Emeryt chce aby jego emerytura wpływała na konto osoby trzeciej i tyle.

  admin

  17 sty 22 o 14:50

 47. Czy ZUS moze zrobic przelew na konto zony?

  Dorota

  4 wrz 23 o 18:53

 48. Jeżeli będą wiedzieć, że to konto żony (bo zostaną przez męża o tym poinformowani), to nie przeleją ale jeżeli to konto mąż wskaże jako swoje, to przeleją myśląc że to jego.

  admin

  4 wrz 23 o 19:50

Skomentuj