Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy egzekucja z nieruchomości jest ograniczonym prawem rzeczowym?

4 komentarze

Pytanie: Kilka lat temu wpadłam w pętlę zadłużenia i skutkiem tego mam zajęcie komorniczne w kilku sprawach. Jedno z tych zajęć było wyjściowo na kwotę ok. 60 tys. zł od lipca zeszłego roku – obecnie dostałam świadectwo pracy, na którym jest informacja, że również nie dostał żadnych pieniędzy, bo księgowość przekazywała wszystko na inne zajęcie.
Próbowałam kontaktować się z bankiem, który jest wierzycielem mailowo i listownie z propozycją rozłożenia wspomnianego zajęcia komorniczego na raty – wskazując, że zdjęcie z konta podanego zajęcia umożliwi mi spłatę reszty dotychczasowych zobowiązań i docelowo przyspieszy spłatę całości, niestety bank nie odpowiedział na żadne z moich zapytań. Czy jest sens kontaktowania się bezpośrednio z komornikiem, skoro decydentem i tak jest bank?

Dodatkowo, czy jeśli pierwotnie komornik nie prowadził egzekucji z nieruchomości – wg nakazu jest prowadzona kolejno z ruchomości, wynagrodzenia, konta bankowego i innych wierzytelności – może ją rozpocząć w późniejszym terminie? Jest to dla mnie o tyle istotne, że odziedziczyłam działkę, której sprzedaż umożliwi mi spłatę tego zajęcia, natomiast w zapisie umowy przedwstępnej jest informacja o tym, że nie może ona zostać obciążona żadnymi ograniczonymi prawami rzeczowymi.

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa zwolnić rachunku bankowego bez wniosku o to ze strony wierzyciela.

Komornik może wszcząć egzekucję z nieruchomości na wniosek banku; to że we wniosku egzekucyjnym bank nie zawarł tego sposobu egzekucji nie jest przeszkodą do złożenia takiego wniosku w przyszłości. Wzmianka – ostrzeżenie w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji z nieruchomości nie jest ograniczonym prawem rzeczowym. Ograniczone prawa rzeczowe, to: użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 maja, 2021

Komentarze do 'Czy egzekucja z nieruchomości jest ograniczonym prawem rzeczowym?'

Subscribe to comments with RSS

 1. ale przecie zajętej przez komornika nieruchomości nie może właściciel – dłużnik sprzedać.

  Anonim

  7 Maj 21 o 18:20

 2. Może sprzedać ale zajęcie komornicze na niej pozostaje i można z niej prowadzić egzekucję po zmianie właściciela.

  admin

  7 Maj 21 o 19:30

 3. Mnie też bank nie chce zwolnić konta, bardzo mi to zajęcie utrudnia działalność. Komornik powiedział, zwolniłby ale jak w opisie wyżej, bank jest wierzycielem i nie chce.

  Majka

  7 Maj 21 o 20:00

 4. Istnieje inne wyjście: założenie nowego konta bankowego (nie likwidując starego aby nie prowokować komornika do poszukiwań nowego). Gdy komornik zajmie konto to zwykle już nie ponawia poszukiwań ewentualnego nowego konta a jeśli nawet to nie częściej jak np. co pół roku. Jeżeli więc założy Pani nowe konto, to będzie wolne miesiącami… Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj.

  admin

  7 Maj 21 o 21:11

Skomentuj