Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy bank dowiaduje się o śmierci klienta?

2 komentarze

Pytanie: Zmarł mój ojciec, jeszcze dawno przed śmiercią udzielił mi pełnomocnictwa do lokaty terminowej. Chciałbym wypłacić te pieniądze i tak jestem jedynym spadkobiercą ale są mi potrzebne na już. Czy bank dowiaduje się o śmierci klienta?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć lokatę bankową?

Odpowiedź: Bank nie jest urzędowo informowany o śmierci klienta zatem prawdopodobnie nie dowie się o tym, jeżeli Pan banku o śmieci ojca nie poinformuje. Jeżeli miałby niespłacony kredyt to bank dowiedziałby się o śmierci w postępowaniu egzekucyjnym.

Przeczytaj też: Pełnomocnik konta bankowego a komornik

Jednakże pełnomocnictwo udzielone Panu przez ojca wobec jego śmierci jest już nieważne o ile nie jest pełnomocnictwem na wypadek śmierci. Skoro tak, to posłużenie się tym już wygasłym pełnomocnictwem jest bezprawne i może Pana narazić na odpowiedzialność karną pomimo tego, że jak Pan twierdzi, jest Pan jedynym spadkobiercą zmarłego ojca. Aby mógł Pan przejąć środki na lokacie zmarłego ojca, potrzebne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego.

Przeczytaj też: Nabycie a przyjęcie spadku

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2022

kategoria banki

Komentarze do 'Czy bank dowiaduje się o śmierci klienta?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Własnie po to tak jest żeby spadkobierca nie zagarnął spadku przed postępowaniem spadkowym uszczuplając zaspokojenie ewentualnych wierzycieli zmarłego spadkodawcy.

    Kimmel

    5 gru 22 o 11:19

  2. Jeszcze jeżeli bank wyśle korespondencję na adres zmarłego to poczta może na zwrocie napisze, że adresat zmarł.

    Cypis

    5 gru 22 o 18:32

Skomentuj