Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Co się dzieje z odrzuconym spadkiem?

4 komentarze

Pytanie: Co się dzieje z odrzuconym spadkiem, kto przejmuje odrzucony spadek? Mam na myśli sytuację w której zmarły miał wierzycieli, jego spadkobiercy (przyjmijmy do tego, że nie mający dzieci) odrzucają spadek wiedząc o jego długach, czy wierzyciel mimo tego może doprowadzić do egzekucji z masy spadkowej?

Przeczytaj też: Odrzucenie spadku przez małoletniego

Odpowiedź: Jeżeli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek, to zgodnie z art. 1023 kc (kodeksu cywilnego) spadek przyjmuje gmina albo skarb państwa; nie mogą odrzucić spadku. Przyjęcie spadku następuje z dobrodziejstwem inwentarza.

Taka sytuacja może być dla wierzyciela korzystniejsza od przyjęcia spadku przez spadkobiercę. Chodzi o to, że wierzyciel nie jest ograniczony do egzekucji tylko masy spadkowej od tego kto przyjął spadek. Jeżeli na przykład spadkiem jest tylko nieruchomość, to wierzyciel nie musi ograniczać się do żmudnej i niepewnej egzekucji z takiej nieruchomości lecz może wnieść o egzekucję na przykład z rachunku bankowego osoby (w tym prawnej jak gmina albo skarb państwa) która przyjęła spadek: Ryzyko przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jak można się domyślać, egzekucja z rachunku bankowego gminy albo skarbu państwa na pewno będzie skuteczna.

Przeczytaj też: Sprawdzenie długów zmarłego spadkodawcy, uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkowe

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 marca, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Co się dzieje z odrzuconym spadkiem?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy jeżeli zmarły nie miał nic poza długami, a kolejni spadkobiercy odrzucili po zmarłym spadek to czy gmina przejmie długi, z których będą mogli zaspokoić się wierzyciele?

  Aleksander

  24 mar 23 o 17:13

 2. Nie, gmina może przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza a nie długi bez spadku.

  admin

  24 mar 23 o 17:58

 3. A jeśli jeśli majątek, ale wartość długów wielokrotnie przekracza jego wartość?

  Aleksander

  25 mar 23 o 06:56

 4. Gmina przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli odpowiada za długi do wysokości przejętego spadku – majątku.

  admin

  25 mar 23 o 10:15

Skomentuj