Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Choroba psychiczna a odpowiedzialność za długi

5 komentarzy

Pytanie: Czy osoba chora psychicznie która zaciągnie na przykład pożyczkę, odpowiada za tak zaciągnięty dług? Jeżeli nie ona, to kto, bo chyba nie może być tak, że wierzyciel działający w dobrej wierze czyli nie widząc że pożyczkobiorca jest chory psychicznie i nie wie co robi, będzie stratny?

Przeczytaj też: Niepoczytalność a odpowiedzialność cywilna

Odpowiedź: Stosownie do art. 82 Kodeksu cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności między innymi właśnie choroby psychicznej.

Oznacza to, że w opisanej sytuacji pożyczkodawca (bank, firma pożyczkowa czy też osoba prywatna) ma prawo żądać od tej osoby jedynie wypłaconego jej kapitału (a nie odsetek ani innych kosztów z umowy), wskazując jako podstawę bezpodstawne wzbogacenie się tej osoby (art. Art. 405 Kodeksu cywilnego).

Przeczytaj też: Egzekucja komornicza przeciwko osobie ubezwłasnowolnionej

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 listopada, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Choroba psychiczna a odpowiedzialność za długi'

Subscribe to comments with RSS

 1. A czy i w jakim stopniu taki chory psychicznie odpowiada za dług który zaciągnął jeszcze wtedy kiedy nie był chory?

  Anonim

  16 lis 20 o 18:22

 2. W takim przypadku umowa jest ważna bo był zdrowy kiedy ja zawierał, wiedział co robi. To, że później zachorował psychicznie, nie anuluje umowy.

  admin

  16 lis 20 o 19:06

 3. Pytający może chciałby przyświrować licząc na to, że nawet kapitału od pożyczki nie będzie musiał zwrócić. Niestety aż tak dobrze nie ma.

  lander

  31 lip 21 o 16:26

 4. A jeżeli pieniądze schizofrenik wydał to kto je zwróci? Mam w bliskiej rodzinie schizofrenika który założył firmę, pobrał dotacje , kredyty i kasę wydał. To spore kwoty które rosną bo nie płaci zusu a firma nie zarabia. Kto za to zapłaci? Nie zwróci tego co pożyczył bo tego nie ma.

  Janka

  8 lip 23 o 13:54

 5. Nikt za to nie zapłaci jeżeli egzekucja przeciwko tej osobie będzie bezskuteczna. Tak jak w przypadku osoby zdrowej na umyśle.

  admin

  8 lip 23 o 15:03

Skomentuj