Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Bezprawne zajęcie komornicze

2 komentarze

Pytanie: Jak można się bronić przed bezprawnym zajęciem komorniczym? Konta bankowego, sprzętu domowego, pensji itd.? Czy są realne szanse na wygranie sprawy w takich przypadkach?

Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

Odpowiedź: Przede wszystkim należy sprecyzować, kogo dotyczy rzekome bezprawne zajęcie dokonane przez komornika.

Jeżeli komornik zajął rzecz lub wierzytelność osoby trzeciej czyli niebędącej dłużnikiem przeciwko któremu komornik prowadzi egzekucję, to sprawa jest prosta w przypadku zajęcia wierzytelności. Do takiej sytuacji w ogóle nie powinno dojść i obecnie chyba bardzo rzadko dochodzi. Częściej w przypadku zajęcia ruchomości co do której komornik zajmując ją, nie jest w stanie stwierdzić, że nie stanowi ona własności dłużnika. W każdym jednak razie w wyżej wymienionych przypadkach taka osoba trzecia może złożyć zarówno skargę na czynności komornika jak i powództwo przeciwegzekucyjne: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

Jeżeli zaś chodzi o bezprawne zajęcie na majątku (wierzytelnościach, rzeczach) dłużnika przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja, to bezprawność zajęcia może polegać na tym, że są to środki, przedmioty nie podlegające zajęciu. W takich przypadkach również dłużnik może wnieść skargę na czynności komornika. A jeżeli chodzi o środki których bank jeszcze nie przekazał komornikowi, to wezwać bank do ich zwolnienia.

Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za przelanie komornikowi świadczeń niepodlegających egzekucji

W przypadku ewidentnych naruszeń oczywiście sąd powinien skargę / powództwo przeciwegzekucyjne uwzględnić. Komornicy zresztą sami często zgadzają się ze skargą uchylając zajęcie, szczególnie wtedy gdy zajmując rachunek bankowy nie wiedzieli, że są na nim środki niepodlegające egzekucji.

Przeczytaj też: Skarga na czynności komornika a powództwo przeciwegzekucyjne

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Bezprawne zajęcie komornicze'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czyli jeżeli komornik nie przekazał skargi do sądu to jest to równoważne z jej uwzględnieniem przez samego komornika i musi zajęcie wycofać?

    Adrian

    26 gru 22 o 17:57

  2. Tak.

    admin

    26 gru 22 o 20:43

Skomentuj