Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Bezpodstawne wzbogacenie – odsetki

6 komentarzy

Pytanie: Czy w roszczeniu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia należne są też odsetki i jakie to odsetki są oraz od kiedy naliczane?

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty – bezpodstawne wzbogacenie – wzór

Odpowiedź: Tak, roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia może też zawierać odsetki za ustawowe – za zwłokę.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2004 r., sygn. akt V CK 461/03 zobowiązanie do zwrotu nienależnego świadczenia ma charakter bezterminowy. Chcąc zatem dochodzić zwrotu pieniędzy z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia należy pisemnie wezwać bezpodstawnie wzbogaconego do zwrotu pieniędzy w wyznaczonym terminie (na przykład 7 dni – standardowy terminie w wezwaniu do zapłaty). Od dnia następnego po upłynięciu tegoż terminu należne są odsetki za zwłokę.

Przeczytaj też: Bezpodstawne wzbogacenie – przedawnienie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 stycznia, 2023

Komentarze do 'Bezpodstawne wzbogacenie – odsetki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Gdy ktoś bezpodstawnie wzbogacony nie oddaje pieniędzy po otrzymaniu wezwania, to najczęściej późniejsze postępowanie egzekucyjne jest wobec niego bezskuteczne.

    klata

    1 lut 23 o 17:48

  2. Idąc tym tokiem rozumowania tak samo można by rzec o dłużnikach z tytułu niezwróconej pożyczki, niezapłaconej faktury. Tymczasem jednak niektóre egzekucje komornicze bywają skuteczne. W przeciwnym razie komornicy pozamykaliby swe kancelarie.

    admin

    1 lut 23 o 17:52

  3. Komornicy żyją z zapomnianych mandatów i emerytów z niespłaconymi chwilówkami na karku. Chętnie też wezmą się za egzekucje kredytu na wyłudzone dane lub zajmą ciągnik sąsiada. Reszta, czyli ok 80% jest dla nich przezroczysta.

    Adam

    3 lut 23 o 11:23

  4. “Komornik nie jest uprawniony do badania zasadności tytułu wykonawczego” – to jak chodzi o te wyłudzone kredyty.

    admin

    3 lut 23 o 13:15

  5. To już nie zarzut do pracy komorników a raczej banków, które chętnie takiego kredytu udzielą bez konsekwencji, a później ratuj się kto może. Znam przypadek gdzie komornik na podstawie takiego tytułu doprowadził do bankructwa osoby, która dopiero po 2 latach uzyskała prawomocne uchylenie nakazu zapłaty, bo ani policja, ani prokuratura nie kwapiły się aby wszcząć postępowanie. Komornik zajął 50% wynagrodzenia a reszta nie wystarczyła na obsługę kredytów firmowych i prywatnych. Inne banki niestety nie czekały tyle czasu aż „dłużnik” wyjaśni sprawę niespłacanego kredytu zaciągniętego przez oszustów. Gdyby nie rozdzielność majątkowa chłop by wylądował pod mostem (stracił dom, auto, firmę, ale zostało mieszkanie żony).

    Adam

    3 lut 23 o 16:52

  6. Miewałem skuteczne egzekucje przeciwko osobom które wiedziały, że egzekucja zostanie wszczęta. Najczęściej były to firmy. Jednak przeważnie egzekucje kończyły się bezskutecznie.

    Niker

    3 lut 23 o 14:46

Skomentuj