Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Bezpodstawne wzbogacenie a przywłaszczenie

5 komentarzy

Pytanie: Rok temu wysłaliśmy do naszego kontrahenta omyłkowy przelew w kwocie prawie 13 tys. zł, wezwania do zwrotu nie były skuteczne. Aktualnie już on nie prowadzi firmy, była to jego jednoosobowa działalność. Z doświadczenia wiem, ż egzekucje komornicze w takich przypadkach najczęściej są bezskuteczne więc z powództwa w związku z bezpodstawnym wzbogaceniem chyb a zrezygnujemy. Czy niezwrócenie nam tego przelewu po wezwaniach które wysłaliśmy tuż po przelewie można uznać za przywłaszczenie i zawiadomić prokuraturę?

Przeczytaj też: Bezpodstawne wzbogacenie – przedawnienie

Odpowiedź: W opisanej sytuacji można złożyć zawiadomienie o przywłaszczeniu (art. 284 kk) natomiast wedle mojej wiedzy organy ścigania przeważnie umarzają postępowanie uznając, że w sprawie, w działaniu bezpodstawnie wzbogaconego brak znamion tego przestępstwa.

Przeczytaj też: Bezpodstawne wzbogacenie i brak obowiązku zwrotu

Jeżeli bezpodstawnie w ten sposób wzbogacony zezna na przykład, że nie kwestionuje swego obowiązku zwrotu tych pieniędzy ale aktualnie nie ma pieniędzy, to wątpię aby prokurator przedstawił mu zarzut przywłaszczenia. Wskaże drogę cywilną w której skuteczność Pan nie wierzy w tym przypadku.

Przeczytaj też: Przywłaszczenie pieniędzy – kara i przedawnienie

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 listopada, 2022

Komentarze do 'Bezpodstawne wzbogacenie a przywłaszczenie'

Subscribe to comments with RSS

  1. O to to … Wystarczy jak dłużnik zezna, że ma zamiar oddać, zadeklaruje spłacanie w ratach i sprawa do umorzenia. A gdy oczywiście nie spłaca i ponownie zawiadomisz, to Ci odpiszą, że postępowanie było już prowadzone i odmówią wszczęcia. Parodia.

    bankrut

    13 lis 22 o 15:26

  2. Miały zostać wdrożone jakieś zmiany ułatwiające szybkie odzyskanie omyłkowego przelewu, czy zostały wprowadzone?

    Lidka

    13 lis 22 o 17:53

  3. Już kilka lat temu ale niewiele to daje; przydatne jest gdy omyłkowy przelew został wykonany wskutek pomyłki przy wpisywaniu rachunku bankowego i nieznane są dane odbiorcy przelewu; wtedy bank musi je udostępnić temu kto ten przelew omyłkowy wykonał. I bank musi na jego wniosek odbiorcę poinformować o tym, że otrzymał omyłkowy przelew.

    admin

    13 lis 22 o 18:20

  4. To że bank powiadomi tego który otrzymał omyłkowy przelew, co to daje, nic.

    Lidka

    13 lis 22 o 19:49

  5. Może na niektórych takie nazwijmy swego rodzaju upomnienie podziała i zwrócą. Istotne też może być to, że taki poinformowany beneficjent omyłkowego przelewu nie będzie mógł skutecznie bronić się przed zwrotem twierdząc, że nie miał świadomości tego, że otrzymał omyłkowy przelew i że te pieniądze przetracił wobec czego nie jest zobowiązany do ich zwrotu, bo już nie jest wzbogacony; więcej: https://pamietnikwindykatora.pl/bezpodstawne-wzbogacenie-i-brak-obowiazku-zwrotu/

    admin

    13 lis 22 o 20:48

Skomentuj