Bezczynność wierzyciela a przedawnienie
Pytanie: Czy bezczynność wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym powoduje, że biegnie przedawnienie? Chodzi mi o sytuację w której nie ma żadnych efektów egzekucji a wierzyciel nie podejmuje działania niezbędnego do realizacji zajęcia a konkretnie do licytacji nieruchomości czyli powstrzymuje się od wniosku o wyznaczenie terminu licytacji.
Przeczytaj też: Licytacja nieruchomości na wniosek wierzyciela
Odpowiedź: Dopóki postępowanie egzekucyjne w opisanej sytuacji nie zostało umorzone (mowa o egzekucji na podstawie przepisów kpc a nie o egzekucji administracyjnej), to przedawnienie nie biegnie i pozostaje przerwane.
Przeczytaj też: Przedawnienie tytułu wykonawczego w egzekucji administracyjnej
Jeżeli jednak postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone z powodu takiej czy innej bezczynności wierzyciela to przyjmuje się, że nie zostało przerwane poprzez wszczęcie tego już umorzonego postępowania egzekucyjnego czyli biegło przez cały czas trwania tego postępowania egzekucyjnego.
Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty!
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
lepiej w ogóle nie wnosić o egzekucję z nieruchomo0ści żeby nie narazić się na konsekwencje bezczynności jako wierzyciel a nieruchomości i tak nikt nie kupi.
fantek
5 sty 23 o 02:26
Jeżeli wycena będzie akuratna to ktoś kupi jak nie na pierwszej to na drugiej licytacji.
Anonim
7 sty 23 o 14:19