Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Areszt a opieka nad niedołężną matką

2 komentarze

Pytanie: Grozi mi zatrzymanie i ewentualnie tymczasowe aresztowanie w sprawie w którą się mnie usilnie wrabia. Jest sprawa wyłudzeń ale ja nie brałem w tym udziału. Na chwilę obecną najbardziej niepokoi mnie to, że jeśli zostanę tymczasowo aresztowany, to kto zaopiekuję się moja matką po dwóch udarach niedokrwiennych mózgu która zdana jest całkowicie na moją opiekę i nie ma nikogo innego. Czy już teraz powinienem umieścić ją przezornie w domu opieki?

Przeczytaj też: Po co policja spisuje czyli legitymuje spokojnych ludzi i czy ma do tego prawo

Odpowiedź: Niekoniecznie. Art. 262 pkt 2 kpk (kodeksu postępowania karnego) stanowi, że sąd stosujący tymczasowe aresztowanie ma obowiązek zawiadomienia organu opieki społecznej, jeżeli zachodzi potrzeba roztoczenia opieki nad osobą niedołężną lub chorą, którą aresztowany się opiekował.

Przeczytaj też: Przesłuchanie świadka na policji z adwokatem

A jak chodzi tylko o zatrzymanie, bez aresztu? Niedołężna osoba którą opiekuje się zatrzymany może być pozbawiona przez 48 godzin jedzenia, picia i niezbędnych leków oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych?

Przeczytaj też: Konfrontacja świadka z podejrzanym

Ustawa milczy w tej kwestii więc wygląda na to, ze tak. Funkcjonariusz dokonujący zatrzymania na żądanie zatrzymanego powinien jednakże zawiadomić o zatrzymaniu bliską zatrzymanemu osobę lub inną wskazaną przez niego. Zatrzymany ma też prawo do kontaktu z adwokatem którego może też poprosić o zorganizowanie opieki na czas zatrzymania.

Przeczytaj też: Brak kontaktu adwokata z klientem

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 maja, 2023

kategoria inne

Komentarze do 'Areszt a opieka nad niedołężną matką'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dzień dobry, wynajęłam prawnika dla mojego partnera który został 17.10 tymczasowo aresztowany do 16.12.
  6.11 podpisał pełnomocnictwo a 17.11 adwokat wysłał prośbę do prokuratora o widzenie z nim, dzisiaj jest 29.11 czy jest to możliwe że prokurator tak długo odpisuje bo mam wątpliwości czy ten adwokat tej sprawy nie olewa zwłaszcza że jest nie słowny mówi że zadzwoni i nie dzwoni i na maile też nie odpisuje.

  Monika

  29 lis 23 o 15:52

 2. Dzień dobry, tak, jest to możliwe, bo wniosek o widzenie z tymczasowo aresztowanym rozpatrywany jest z reguły w terminie tygodnia – dwóch tygodni.

  admin

  29 lis 23 o 17:07

Skomentuj