Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy – kredyt hipoteczny

skomentuj

Pytanie: Niedawno rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej na własny rozrachunek. Prosiłbym Państwa o podania podstawowych warunków uzyskania przed takiego przedsiębiorcę kredytu hipotecznego w banku.

Odpowiedź: Inaczej (siłą rzeczy) przedstawiają się się warunki i procedura oceny zdolności kredytowej w przypadku przedsiębiorcy niż w przypadku osoby fizycznej, także jak chodzi o kredyt hipoteczny. Osoba fizyczna która na przykład już po trzech miesiącach stażu pracy otrzymała umowę o prace na czas nieokreślony, może skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny w banku. W przypadku przedsiębiorcy natomiast minimalny staż prowadzenia firmy wynosi pół roku a wcale nie jest to standardowe minimum gdyż jednak większość banków wymaga rocznego stażu w tym zakresie, aby kredyt hipoteczny mógł zostać przedsiębiorcy przyznany. Niektóre banki są jeszcze ostrożniejsze i wymagają od przedsiębiorców aż dwuletniego stażu.

Sprawdzane są też oczywiście dochody przedsiębiorcy i do oceny zdolności kredytowej bank oblicza średni dochód dajmy na to z 12 miesięcy jednak ważne jest aby dochody były w miarę stabilne – aby nie było zbyt wielkich różnic w dochodach z różnych miesięcy i zasadniczo tolerowane są różnice nieprzekraczające trzydziestu procent. Nie obejdzie się bez zaświadczenia o niezaleganiu z płaceniem składek ubezpieczeniowych w ZUS i podatków w Urzędzie Skarbowym. Jest to istotne dla banku między innymi dlatego, że te należności korzystają z pierwszeństwa w egzekucji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty

Skomentuj