Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zawiadomienie o oszustwie

Brak komentarzy

Gdy postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika jest bezskuteczne, to często jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest złożenie zawiadomienia do prokuratury, o podejrzeniu popełnienia oszustwa – wyłudzenia. Dłużnik może przestraszyć się grożącej mu kary pozbawienia wolności i pieniądze oddać. Jeśli dłużnik nie przestraszy się w postępowaniu przygotowawczym i po przedstawieniu zarzutu, to najlepiej dla wierzyciela aby sąd orzekł karę pozbawienia wolności w zawieszeniu wraz z obowiązkiem naprawienia szkody w okresie próby. Wtedy dłużnik ma sporo do stracenia, bo jeżeli nie zapłaci, to sąd może zarządzić wykonanie kary (często z tego powodu zwracają pieniądze ci formalnie niewypłacalni dłużnicy)

Napisałem klientowi sugestie w jednej ze spraw, poniżej załączam maila wysłanego mu.

Proponuję aby pofatygował się Pan na najbliższy komisariat Policji i złożył zeznania oraz załączył dokumenty. Można napisać zawiadomienie wysłać poczta ale i tak będą Pana potem wzywać na przesłuchanie. Załączam dwa pisma od komornika, w jednym pisze co oświadczył dłużnik Z., a drugie o przekazaniu sprawy do innego komornika który wcześniej wszczął egzekucję. Telefonicznie poinformował mnie ten komornik M.K. że przeciwko Z. bodaj każdy komornik w miejscowości L. prowadzi bezskutecznie egzekucje. Czyli, wygląda na to że dłużnik już zaciągając zobowiązanie u Pana wiedział, że nie zapłaci gdyż pewnie miał już inne długi których nie można było ściągnąć. Tym samym wprowadził Pana w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – na tym właśnie polega oszustwo. Kilka dni temu komornik przelał mi na konto firmowe kwotę 330,39 zł. (dzisiaj zrobiłem przelew do Pana) i oprócz tej marnej kwoty oraz kosztów procesowych i zaliczek egzekucyjnych które udało się komornikowi ściągnąć dla mnie, nic więcej nie odzyskał. Proszę wziąć ze sobą faktury, umowę przelewu powierniczego (aby wskazać dlaczego ja figuruję u komornika jako wierzyciel). Proponuje aby zawnioskował Pan na Policji aby u komorników sprawdzili jakie kwoty są bezskutecznie egzekwowane i kiedy powstały pierwsze długi. Proszę o wszystkim co wyżej napisałem, powiedzieć. Z drugiej strony, może nie będzie Panu dane powiedzieć wszystkiego, wiec może Pan jednak napisać zawiadomienie (do prokuratury) z załączeniem dokumentów, opisując sprawę. Istotne są też daty i miejsca a więc kiedy i gdzie doszło do zawarcia umowy / transakcji pomiędzy Panem a dłużnikiem.

Dodam coś jeszcze. Jeżeli stać Cię, to doniesienie o wyłudzeniu niech Ci adwokat (napisze i) złoży; szczególnie wówczas jeżeli sprawa pozostawia prokuratorowi swobodę oceny. Wcale nie dlatego, że będzie bardziej profesjonalne bo może nie być ale dlatego, że prokurator (i sąd) może przychylniej na nie spojrzą zwłaszcza jeśli znają się z adwokatem.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj