Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zarzuty od nakazu zapłaty z weksla

2 komentarze

Pytanie: Spóźniam się z zapłatą pożyczki. Z działu windykacji firmy pożyczkowej straszył mnie windykator, że jak nie spłacę w ciągu siedmiu dni, to uruchomią na podwójną kwotę weksel który im wystawiłem i „żarty się skończą”, że nakaz zapłaty z weksla może być od razu użyty do egzekucji komorniczej i odwołanie od nakazu nic mi nie da. A jak ich firmowy komornik zajmie się egzekucja to „ani zipnę”. Proszę o poradę, czy to tak może wyglądać prawnie?

Przeczytaj też: Rygor natychmiastowej wykonalności wyroku

Odpowiedź: W każdym przypadku od nakazu zapłaty przysługuje środek odwoławczy; w przedmiotowej sprawie należałoby zarzucić, że roszczenie jest zawyżone. Natomiast nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla wyróżnia się tym, że po upływie 14 dni od daty doręczenia takiego nakazu pozwanemu, wierzyciel może skierować wniosek egzekucyjny do komornika. Postępowanie egzekucyjne w tym wypadku może być prowadzone nawet wówczas, gdy pozwany – dłużnik skorzysta ze środka odwoławczego czyli wniesie zarzuty do sądu. Wnosząc zarzuty, pozwany może w tym piśmie wnieść o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty, jednak nie wiadomo, czy sąd taki wniosek uwzględni. A zatem niekoniecznie musi być tak, że “odwołanie od nakazu zapłaty nic nie da”.

Przeczytaj też: Weksel jako zabezpieczenie wierzytelności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 listopada, 2020

Komentarze do 'Zarzuty od nakazu zapłaty z weksla'

Subscribe to comments with RSS

  1. Proszę o ocenę sytuacji, bo nie wiem czy w ogóle mam jakieś szanse i czy nie szkoda moich pieniędzy. Sprawa wygląda tak – dłużniczka podpisała mi weksle i deklaracje na kwotę 80 000, do tego umowę pożyczki. Nie oddala, twierdzi że nigdy ode mnie pieniędzy nie dostała, ze owszem podpisała weksel, ale nie doszło do pożyczki, bo zrezygnowała i gotówki nie wzięła. Nie mam potwierdzenia że przyjęła gotówkę i weksel(!!!) Ponadto ma męża , a on mi nie podpisywał weksla. Ona nie pracuje, mają tylko majątek wspólny, ona swojego nie ma. Mąż mnie na oczy nie widział i nie potwierdzi weksla. Czy mam jakieś szanse? czy będziemy mogli ściągać z ich wspólnego majątku? Proszę o szybką odpowiedź.

    44

    3 lut 21 o 12:06

  2. Podpisany weksel (nawet bez deklaracji wekslowej) jest sam w sobie dowodem zaciągnięcia zobowiązania, w tym przypadku z tytułu pożyczki tak więc zarzut dłużniczki jakoby nie otrzymała kwoty pożyczki najprawdopodobniej nie zostałby uwzględniony przez sąd. Oczywiście nie można mieć stuprocentowej pewności, że sąd nie da wiary dłużniczce która jako pozwana będzie zasłaniać się naiwnością i niewiedzą, jednak jak dotąd nie słyszeliśmy o takim przypadku. Najprawdopodobniej zatem uzyska Pani tytuł wykonawczy jednak w sytuacji kiedy dłużniczka nie ma odrębnego majątku ani udokumentowanych dochodów, egzekucje komornicza prawdopodobnie będzie bezskuteczna. W tym przypadku nie wchodzi w grę egzekucja ze wspólnego majątku. Proponuję ewentualnie wnieść do prokuratury zawiadomienie o wyłudzeniu pieniędzy wskazując na brak majątku i dochodów dłużniczki która w takiej sytuacji zaciągając pożyczkę zapewne wiedziała, że pożyczki tej nie zwróci.

    admin

    3 lut 21 o 12:31

Skomentuj