Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zamiana weksla na gotówkę…

komentarzy 5

Pytanie: Udzieliłem pożyczki w zamian za weksel. Pożyczkobiorca nie zwrócił pożyczki na czas i nie ma zamiaru twierdząc, że zbankrutował w interesach. Mogę prosić Pana o wskazówki techniczne, jak zrealizować w banku weksel to znaczy się zamienić weksel na gotówkę?

Odpowiedź: Jaka zamiana weksla na gotówkę, proszę Pana, co Pan bredzi… Nie wchodzi to w grę, przynajmniej jak chodzi o weksel wystawiony przez pożyczkobiorcę jako zabezpieczenie pożyczki, albo jako zabezpieczenie jakiejkolwiek innej wierzytelności. Gdyby można było zamienić weksel na gotówkę, to pożyczkobiorca zapewne nie brałby pożyczki tylko zrealizowałby weksel niczym czek, nieprawdaż? Obligacja to też nie jest… Weksel de facto nie jest zabezpieczeniem pożyczki w rozumieniu takim, że zapewnia jej odzyskanie. A tak moim zdaniem należy rozumieć „zabezpieczenie”, nie inaczej. Gdy dłużnik nie ma majątku ani dochodów, to nie pomoże weksel ani prawomocny wyrok. Taka jest prawda. Pisanie o wekslu jako o zabezpieczeniu z pewnością wyrządziło krzywdę wielu wierzycielom którzy bezmyślnie traktowali weksel jako gwarancję odzyskania pieniędzy, jak nieprzymierzając, Pan.

Może Pan spróbować sprzedać ten weksel, życzę powodzenia w szukaniu nabywcy, ale radzę być pesymistą aby dodatkowo nie rozczarował się Pan.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.6]

Komentarze do 'Zamiana weksla na gotówkę…'

Subscribe to comments with RSS

 1. weksel na gotowke mozna zamienic u cyganskiego cinkciarza. jaki weksel taka gotowka 😀

  ryszard ochódzki

 2. Powinien być przepis nakazujący bandyckim bankom wykupywać weksle, nawet te z błędami, choćby ortograficznymi 🙂

  Pako

 3. tak, jasne. wtedy robić w tym kraju nie byłoby komu, bo wszyscy pisaliby weksle i do banku po siano 😀
  stuknij się ziomek rogami o drzewko…

  ryszard ochódzki

 4. Rysiu, nie zauważyłeś innej strony medalu, oddali by to, co już zagrabili. A tak, już zupełnie na poważnie, czytaj ze zrozumieniem i kojarz pewne fakty zanim zaczniesz obrażać. Wpis należało potraktować jako humorystyczny.

  Pako

 5. za słabo pachniało ironią, więc jak coś to przepraszam 🙂

  ryszard ochódzki

Skomentuj