Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zaliczki na wydatki komornika

4 komentarze

Kwestia zaliczek na wydatki komornika w postępowaniu egzekucyjnym budzi negatywne emocje wielu wierzycieli egzekwujących. Wielu z nich ma w głowie, że to dłużnik ponosi koszty egzekucji i że on – wierzyciel nie będzie musiał wykładać żadnych pieniędzy na prowadzenie egzekucji komorniczej. Wierzyciel poniósł już koszty postępowania sądowego o zapłatę, w wielu wypadkach bardzo wysokie a nie wie, czy egzekucja będzie skuteczna; najczęściej nie jest: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-egzekucji-komorniczych-czy-bac-sie-komornika/. Dlatego też, otrzymanie od komornika, w odpowiedzi na wniosek o wszczęcie egzekucji, wezwania do uiszczenia zaliczek pod rygorem odmowy dokonania wnioskowanych czynności bywa niemiłe.

Przeczytaj też: Zapytanie do OGNIVO – koszt

Wysokość żądanej przez komornika łącznej zaliczki bywa różna, zależy od komornika jak i od zakresu wnioskowanych przez wierzyciela czynności egzekucyjnych. Zwykle to około 300 złotych (plus minus sporo, zwykle plus 😉 ). Podkreślam, że zaliczki dla komornika nie są (a przynajmniej nie powinny być, he he) jego zarobkiem lecz przeznacza je on na koszty zapytań w tym koszty zapytań o mienie dłużnika i generalnie na koszty korespondencji.

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty w egzekucji z nieruchomości

Wykorzystane przez komornika zaliczki powiększają dług dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym; komornik stara się je wyegzekwować od dłużnika. Jeżeli egzekucja jest bezskuteczna, komornik nie zwraca wierzycielowi wykorzystanych zaliczek. Zwraca część niewykorzystaną o ile takowa pozostała ale zwykle jest odwrotnie – wzywa wierzyciela do dopłaty czyli według komornika dopłacił on ze swoich pieniędzy do egzekucji… Żądane dopłaty to zwykle około 50 złotych (plus minus sporo, zwykle plus 😉 ).

Przeczytaj też: Zwrot zaliczki od komornika

Jeżeli masz wątpliwości co do uczciwości komornika w omawianej kwestii, to możesz sobie zażyczyć przesłania czy wglądu do rozliczenia zaliczek. Nie tego co komornik pisze jaką kwotę na co przeznaczył, bo jak to się mówi, papier przyjmie wszystko. Niech rachunki przedstawi. Ja nigdy o to nie prosiłem, zakładam, że komornik chce wyegzekwować dług więc faktycznie wykorzystuje zaliczki zgodnie z ich przeznaczeniem. Wątpliwości mogą budzić sytuację w których komornik prowadzi wiele spraw przeciwko danemu dłużnikowi w związku z czym już wielokrotnie szukał mienia dłużnika za zaliczki od wierzycieli a Ty się dołączasz jako kolejny wierzyciel i od Ciebie też chce zaliczki na zapytania o majątek dłużnika.

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

* Aktualizacja dnia 11.06.2021 r. – Komornik Krzysztof Wisłocki ze Szczecinka po umorzeniu bezskutecznej egzekucji przeciwko mojemu dłużnikowi zażądał ode mnie dopłaty chyba w rekordowej (jak dotąd we wszystkich moich sprawach komorniczych) kwocie: 323,31 zł. – wydatki gotówkowe w trakcie egzekucji plus koszt doręczenia mi wezwania. Pod rygorem egzekucji oczywiście. No cóż było robić, dopłaciłem.

Przeczytaj też: Egzekucja kosztów komorniczych bez wyroku sądu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Zaliczki na wydatki komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. “Pięknie”, komornik zażądał od wierzyciela 323 złote za bezskuteczną egzekucję, tak chyba nie ma nawet na Białorusi albo w Korei Północnej. Tylko w Polsce takie rzeczy.

    Bartosz

    11 cze 21 o 19:05

  2. To nie jest żaden zysk komornika on po prostu założył za Ciebie i zażądał od Ciebie zwrotu. Nikt Ci nie kazał wnosić o egzekucję, mogłeś sobie sam odzyskiwać albo wynająć windykatorów bezzaliczkowycyh, płatnych jedynie od wymiernego efektu windykacji.

    sekretarka

    16 wrz 21 o 14:22

  3. Wysokość zaliczki zależy od uznania indywidualnego komornika, niektórzy pobierają dwa razy wyższe zaliczki od swoich kolegów po fachu.

    Ciba

    18 wrz 22 o 09:39

  4. Wysokość kosztów za poszczególne czynności jest ustalona odgórnie a nie przez danego komornika. Łączna kwota zaliczki zależy od zakresu egzekucji wnioskowanej przez wierzyciela.

    admin

    18 wrz 22 o 13:03

Skomentuj