Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zakaz cesji w umowie. Bądźcie czujni.

komentarzy 5

Kiedyś takiego zapisu nie zauważyłem w sprawie gospodarczej i przyjąłem zlecenie. Wkrótce musiałem o sprawie zapomnieć bo w umowie do faktury był wpisany zakaz cesji czyli że wierzyciel nie może bez zgody dłużnika (sprzedający bez zgody nabywcy) przenieść praw do wierzytelności na podmiot trzeci. Czyli, mówiąc po ludzku, nie może sprzedać długu. A ja prowadzę windykacje tylko na podstawie cesji (to nic że powierniczej) i w takiej sytuacji, z takim zapisem w umowie pomiędzy klientem a jego dłużnikiem, cesja była nieważna.

Dzisiaj znowu, niewiele brakowało, już zabierałem się za sporządzenie umowy na windykację konkretnej pożyczki, na 79 tysięcy złotych…  I coś mnie tknęło aby dokładnie przeczytać tę (dość długą i szczegółową umowę)  aż tu widzę w jednym jej punkcie że „Strona nie może bez zgody drugiej Strony, przenieść całości lub części swoich praw wynikających z tej Umowy”.

Czyli tak – wierzyciel może ten dług zlecić do windykacji ale nie w formie przelewu powierniczego wierzytelności. To jeszcze pół biedy, bo jest wiele firm windykacyjnych które działają w oparciu nie o umowę cesji tylko „normalne” pełnomocnictwo. Zresztą, kto powiedział, że wierzyciel musi zlecać to firmie windykacyjnej. Może zlecić kancelarii prawnej, adwokackiej albo samodzielnie działać i już.

Problem może jednak stać się odczuwalny w sytuacji kiedy komornik bezradnie rozłoży ręce bo egzekucja będzie bezskuteczna. O.K. wierzyciel będzie mógł wpisać dłużnika do rejestru dłużników i może to poskutkuje, ale niekoniecznie. Przydałoby się wówczas „dopełnienie” w kwestii upublicznienia a mianowicie wpis do internetu, coby dłużnik był widoczny w Google dla każdego kto z jakiegoś powodu postanowi wpisać tam jego dane. A tu już takiego wała, bo masz w umowie zakaz cesji. To nic że dług zasądzony. Ty go nie możesz wystawić na sprzedaż bez zgody dłużnika, zgadza się? No, to w internecie też go nie możesz umieścić, gdyż brak jest podstawy prawnej. Można bowiem upubliczniać dług w necie, na giełdzie wierzytelności tylko właśnie formalnie z zamiarem sprzedaży tegoż długu. Nie możesz więc opublikować w necie i sprzedać długu też nie możesz, a kupiec nieraz znalazłby się.

Takie zakazy cesji to oficjalnie może dlatego, że przyszli dłużnicy boją się aby dług nie został sprzedany „odzyskującym długi  inaczej”. Jak dla mnie jednak, taki zapis prędzej oznaczać może informację między wierszami – „nie zapłacę Ci”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.3]

kategoria windykacja

Komentarze do 'Zakaz cesji w umowie. Bądźcie czujni.'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zakaz cesji w umowie. Bądźcie czujni.'.

 1. Możesz wystawić go na sprzedaż, nie możesz sprzedać. Zawsze przecież możliwa jest sytuacja, że dług będzie chciała kupić Armia Zbawienia po to, żeby go umorzyć – wtedy zapytasz dłużnika czy się zgadza, a on się zgodzi. Albo i nie zgodzi – ale dopiero wtedy.

  Mądry

  24 Lip 11 o 22:25

 2. Po wystawieniu długu na sprzedaż dłużnik może wysłać pismo wierzycielowi z żądaniem zdjęcia długu z giełdy bo on nie wyraża zgody na sprzedaż komukolwiek i wpis na giełdzie wierzytelności nie ma racji bytu. Tak myślę, ale może sąd przyjąłby Twoją interpretację.

  admin

  25 Lip 11 o 05:14

 3. A jeśli wolno spytać – to umowa jest zawarta bezterminowo? Bo jeśli tak to jej postanowienia obowiązują. Ale czy wierzyciel nie może wypowiedzieć takiej umowy pożyczki np ze względu na niedopełnienie przez pożyczkobiorcę postanowień umowy? Chyba może. A wtedy pozostaje co prawda sama wierzytelność, ale nie umowa – i zdaje mi się, że zapisy umowy można wtedy pominąć a dochodzić wierzytelności na ogólnych zasadach prawa cywilnego więc można byłoby ją sprzedać bez problemu i zgody dłużnika. Zastanawiałeś się jak to jest w takim wypadku? Sam jestem ciekawy Waszych opinii na temat możliwości takiej interpretacji.

  Artur

  10 Mar 12 o 12:48

 4. Nie wiem, ale w praktyce bardzo rzadko miałem do czynienia z umowami pożyczek zawierającymi zapis o prawie pożyczkobiorcy do wypowiedzenia umowy pożyczki. Przede wszystkim chodzi o wypowiedzenie umowy pożyczki w przypadku opóźniania się pożyczkobiorcy ze spłatą rat – jeżeli pożyczkodawca nie obwarował sobie w umowie pożyczki takiego prawa, to nie może jej wypowiedzieć. Poza tym, w większości umów pożyczek prywatnych pożyczkobiorca jest zobowiązany do spłaty jednorazowej – całej kwoty pożyczki po zakończeniu się okresu na jaki umowa została zawarta.

  admin

  10 Mar 12 o 13:22

 5. @Artur, jeśli umowa pożyczki ma zakaz cesji, to dotyczy on wierzytelności z pożyczki. I wypowiedzenie takiej umowy nie polega na jej anulowaniu, tylko na żądaniu zwrotu pożyczonej kwoty, której jednak przelać nie można.

  Twierdzenie, że wypowiedzenie pożyczki wypowiada również zakaz cesji ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co twierdzenie, że wypowiedzenie pożyczki zeruje dług.

  Lech | blog o wekslach

  11 Mar 12 o 22:21

Skomentuj