Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie wierzytelności przyszłej

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „zajęcie wierzytelności przyszłych”. No, mam właśnie przed sobą odpis zajęcia wierzytelności w urzędzie skarbowym, przesłany mi przez komornika jako wierzycielowi. Napisane jest w tym zajęciu m.in., że zajęcie sum płatnych okresowo obejmuje także wypłaty przyszłe. Nie chodzi tu o wierzytelności które jeszcze nie są wymagalne ale o te które jeszcze nie powstały; dobrze byłoby napisać to jaśniej niż „wypłaty przyszłe”, ale trudno, tak jest w art. 900 §2 Kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi zatem o wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę, czynszu, najmu, dzierżawy tudzież renty ewentualnie innych okresowych; wystarczy wysłać jedno zajęcie wierzytelności i ma ono moc także w odniesieniu do przyszłych wypłat.

A jak jest w przypadku zajęcia wierzytelności w Urzędzie Skarbowym? Niestety, w wielu przypadkach jedno zajęcie nie wystarczy, żeby komornik zapewnił sobie przekazanie przyszłych nadpłat podatku dłużnika. Urzędy Skarbowe odmawiają wówczas przekazania komornikom środków finansowych z tego tytułu stojąc na stanowisku, że skoro w momencie otrzymania od komornika zajęcia wierzytelności z tytułu zwrotu podatku jeszcze nie został ten zwrot przyznany przez Urząd Skarbowy, to zajęcie wierzytelności wówczas przyszłej a teraz aktualnej nie ma zastosowania. Może to znacznie obniżać skuteczność postępowań egzekucyjnych i żeby komornik miał pewność, że przechwyci taką wierzytelność, to musiałby chyba dzień w dzień napier…alać zajęciami do urzędu skarbowego. Ku…wa, co za irytująca żenada i głupota. Ja pier…olę, dopiero teraz to sobie uświadomiłem, słuchajcie.

Załóżmy, że komornik informuje wierzyciela że z kolei urząd skarbowy poinformował jego – komornika, że dłużnikowi nie przysługuje wierzytelność z tytułu nadpłaty podatku. A możliwe że np. tydzień wcześniej dłużnik do skarbówki wysłał PIT i za dwa tygodnie zwrot podatku będzie zatwierdzony a dajmy na to za kolejne dwa tygodnie zostanie przekazany na konto bankowe dłużnika. Czyli, komornik musiałby się wstrzelić z zajęciem w te dwa tygodnie pomiędzy zatwierdzeniem przez skarbówkę zwrotu a wypłatą… No ja tak myślę. Jeżeli się mylę to niech jakiś fachowiec mnie poprawni.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 21 Ocena średnia: 4.2]

Komentarze do 'Zajęcie wierzytelności przyszłej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zajęcie wierzytelności przyszłej'.

 1. Gorzej, gdy to okienko do wstrzelenia sie wynosi 1 dzien…

  Lech

  16 Wrz 12 o 08:53

 2. Niestety, chory przepis. US uznają, że nadpłata nie jest tzw. świadczeniem perdiodycznym, i określenie nadpłaty „przyszłą” nie ma tutaj zastosowania. Jest jednak część US, która dogaduje się ze swoimi komornikami i przyjmuje zajęcia – odpowiada jednak dopiero po złożeniu przez podatnika deklaracji. Dobra to i dla komornika, i dla US – oszczędzają sobie roboty i kosztów korespondencji. Znam takie urzędy – w razie zainteresowania proszę o podanie maila – odpiszę ze swojej prywatnej skrzynki.

  znawca tematu

  16 Wrz 12 o 14:50

 3. Tak, podobno niektóre urzędy są elastyczne pod tym względem i idą komornikom na rękę. Jednak wydaje mi się, że komornik nie ma tu możliwości wyboru urzędu skarbowego i musi wysłać zajęcie do tego, w którym dłużnik rozlicza się, bo tylko ten podlicza i wypłaca dłużnikowi nadpłatę.

  admin

  16 Wrz 12 o 16:05

 4. To akurat jest oczywiste 😉

  znawca tematu

  16 Wrz 12 o 23:10

 5. I dlatego nie sądzę, aby komuś Twa lista urzędów skarbowych się przydała.

  admin

  17 Wrz 12 o 05:27

 6. Mi czasami się przydaje, gdy miejscowi komornicy chcą umorzyć sprawę ‚dla statystyki’, pisząc o braku nadpłaty – co oczywiście nie do końca jest prawdą :/

  znawca tematu

  17 Wrz 12 o 14:00

Skomentuj