Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie wierzytelności a przedawnienie

komentarze 4

Zajęcie wierzytelności nie wstrzymuje biegu przedawnienia. Jeżeli komornik na twój wniosek zajął na przykład wierzytelność dłużnika z tytułu wykonanych usług albo z tytułu sprzedaży a trzeciodłużnik nie kwapi się do zapłaty, to Ty możesz wnieść pozew o zapłatę. Po pierwsze po to, aby nie dopuścić do przedawnienia ale przede wszystkim po to, aby móc wyegzekwować od trzeciodłużnika tę należność. Gdy bowiem wierzytelność Twego dłużnika została zajęta przez komornika prowadzącego dla Ciebie egzekucję, to Ty automatycznie wstępujesz w prawa wierzyciela tej zajętej wierzytelności.

Nieraz komornicy piszą w wysłuchaniu wierzyciela przed umorzeniem postępowania albo w samym umorzeniu np. „Komornik zajął wierzytelność dłużnika przysługującą mu od X Sp. z o.o. jednak trzeciodłużnik odmówił zapłaty z powodu braku środków”. I taki jest koniec w wielu przypadkach, a taki trzeciodłużnik to często duża, wypłacalna firma… Komornik który zajął taką wierzytelność nie może zmusić trzeciodłużnika do zapłaty wiec musisz wziąć sprawę w swoje ręce, jak wyżej. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, jeśli dalej trzeciodłużnik będzie unikał zapłaty, po prostu skierujesz sprawę do komornika. Nie wiem tylko, czy masz prawo podać swoje konto bankowe; jak dotąd nigdy takiej akcji nie przeprowadzałem i szczegółów proceduralnych nie znam. Niech no jednak tylko się trafi jakiś unikający zapłaty trzeciodłużnik, to od razu pozwę go o zapłatę. W zasadzie, skoro wstępuję wówczas w prawa dłużnika, to myślę że i przedsądową niekonwencjonalną 😉 windykację miałbym prawo uskuteczniać.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 20 Ocena średnia: 4.4]

Komentarze do 'Zajęcie wierzytelności a przedawnienie'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam wątpliwość, czy pozywanie trzeciodłużnika jest możliwe. Skłaniałbym się bardziej tylko ku możliwości karania go przez komornika grzywnami za niewykonywanie jego poleceń.

  Lech | blog o wekslach

  9 maja 13 o 08:04

 2. Myślę że jest możliwe:

  Art. 887. kpc: Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika
  § 1. Z mocy samego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Na żądanie wierzyciela komornik wydaje mu odpowiednie zaświadczenie.

  admin

  9 maja 13 o 09:33

 3. Czy mógłby Pan podać podstawę prawną, z której wynika, że zajęcie wierzytelności nie wstrzymuje biegu przedawnienia? Rozumiem, że chodzi tu tylko o wierzytelność trzeciodłużnika? Z art. 123 k.c. wynika bowiem, że każda czynność egzekucyjna przerywa bieg przedawnienia.

  Zaciekawiony

  11 Gru 13 o 10:43

 4. Uważam, że zajęcie wierzytelności u trzeciodłużnika nie jest czynnością egzekucyjną skierowana przeciwko temuż trzeciodłużnikowi.

  admin

  11 Gru 13 o 12:11

Skomentuj