Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta firmowego a wypłata wynagrodzeń

Brak komentarzy

Pytanie: Mam zajęty bankowy rachunek firmowy, zatrudniam pięciu pracowników. Przygotowuję listę płac dla komornika ażebym mógł przelewać wynagrodzenia. Nie wiem jednakowoż a chciałbym ludziom powiedzieć, czy wynagrodzenia będą mogli otrzymywać w całości czy limitowane do stawki minimalnej w okresie zajęcia rachunku firmowego?

Odpowiedź: To zależy od tego, czy konto firmowe zajął Pany komornik sądowy czy komornik skarbowy. W pierwszym przypadku egzekucja prowadzona jest na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i są ograniczenia ale nie do płacy ustawowo minimalnej tylko do przeciętnego wynagrodzenia. A zatem tylko jeżeli któryś pracownik zarabia więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS, to nie będzie otrzymywał tej części która jest powyżej przeciętnego wynagrodzenia. Oczywiście taki pracownik będzie miał prawo żądać od Pana jako pracodawcy wyrównania.

Dla pracowników generalnie lepiej, gdy egzekucja prowadzona jest przez komornika z urzędu skarbowego – egzekucja z firmowego rachunku bankowego konta jest realizowana trybie egzekucji administracyjnej. Przepisy bowiem nie narzucają tu limitu jak chodzi o wypłaty wynagrodzeń.

Sugeruję założenie nowego konta bankowego. Z tego co zauważyłem na podstawie doświadczeń własnych (jako wierzyciel), to komornicy nader rzadko w danym postępowaniu egzekucyjnym powtórnie sprawdzają w systemie OGNIVO czy dłużnik ma nowe konto w którymś banku. Proponuję też używać kona osobistego jako firmowego; na koncie osobistym przysługuje co miesiąc kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego a na firmowym – nie przysługuje. Dobre oferty (z formularzami online) kont osobistych są tutaj a firmowych tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 lipca, 2020

Skomentuj