Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta bankowego przez komornika – jak uratować pieniądze

1 komentarz

O zajęciu konta bankowego napisałem sporo na tym blogu w sumie w wielu wpisach a teraz zbiorę tematyczne treści w tym jednym wpisie. Uwaga, pisząc „można” w tytule mam na myśli, że da się ale nie we wszystkich przypadkach jest to zgodne z prawem natomiast szanse na wykrycie bezprawnych ruchów dokonanych przez dłużnika, są niewielkie, praktycznie żadne. Piszę to nie do dłużników, tylko do wierzycieli 😉 aby im uzmysłowić specyfikę tych tematów i ostrzec ich. 😉 OK, jedziemy.

Komornik przy użyciu systemu OGNIVO wystosował zapytania do banków, czy dłużnik nie ma tam konta. Nieprędko komornik ponowi te zapytania a w wielu przypadkach nie ponowi… Dłużnik może zatem założyć nawet w którymś ze znanych banków nowe konto osobiste (polecam dobre konta tutaj) albo firmowe (polecam dobre takie konta tutaj). I używać do woli.

Jak chodzi o konto osobiste, to przysługuje dłużnikowi kwota wolna od egzekucji w wysokości (póki co jeszcze) 3 średnich krajowych pensji. Ma zostać obniżona, sprawdzaj, czy już nie została obniżona i do jakiej kwoty.

Na koncie firmowym kwota wolna od egzekucji nie przysługuje ale praktycznie da się używać do firmowych rozliczeń konta osobistego i na nim będziesz miał dłużniku kwotę wolną do wykorzystania. Możesz tez mieć w danym banku (jak ja miałem w mBanku) zarówno konto firmowe jaki osobiste i wtedy na osobistym przysługuje Ci kwota wolna od egzekucji.

Teraz o realizacji zajęć kont bankowych. Zasadniczo komornicy wysyłają równocześnie do banku zajęcie i odpis zajęcia do dłużnika.  Zanim w banku ktoś ruszy cztery litery i wreszcie zablokuje konto, to dłużnik otrzymał odpis zajęcia i ma czas na wypłacenie pieniędzy lub przelanie ich na inne konto swoje albo zaufanej osoby trzeciej. Niektórzy komornicy, aby niedopuścić do tego, wysyłają najpierw zajęcie do banku a po kilku dniach odpis zajęcia do dłużnika. Mimo tego dłużnicy często otrzymują je szybciej niż bank zablokuje konto i ściągnie pieniądze dla komornika. Aby zminimalizować to ryzyko, dłużnik może sobie założyć konto w banku jak najbardziej oddalonym od komorników właściwych miejscowo dla dłużnika (mimo iż przysługuje wierzycielowi prawo wyboru komornika na terenie całej Polski, to jednak najczęściej kierują wnioski egzekucyjne do komornika właściwego miejscowo dla dłużnika). Wtedy czas przesłania Ci odpisu od komornika będzie krótszy niż czas przesłania zajęcia do banku.

I to chyba wszystko, miejcie na względzie te rady, wierzyciele. 😉

1 komentarz do 'Zajęcie konta bankowego przez komornika – jak uratować pieniądze'

Subscribe to comments with RSS

  1. najciemniej pod latarnią 🙂 tak, wystarczy… otworzyć kolejny rachunek w tym samym banku. chyba komornik nie wpadnie na to, by zajęcie wysyłać raz jeszcze do banku, z którego otrzymał informację że dokonano zajęcia 😀

    jeśli masz konto w inteligo, to po zajęciu po prostu otwierasz w kilka sekund nowe subkonto – i pozostaje ono niezajęte 🙂

    ryszard ochódzki

    22 Cze 16 o 12:32

Skomentuj