Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników

komentarze 2

Pytanie: Miałem z trzema wierzycielami ugodę na spłatę długu w ratach, żeby w moim jak też w ich interesie nie doszły mi w egzekucji komorniczej większe koszty. Nie udało mi się wywiązać z płatności z żadnym z tych wierzycieli i prawdopodobnie wyślą albo już wysłali papiery do egzekucji komorniczej. To są firmy z różnych regionów kraju, możliwe że niejeden komornik będzie prowadził egzekucję. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy jak zajmą mi wszyscy jeden rachunek mój firmowy sprawy utkną do czasu wyjaśnienia który z tych komorników będzie prowadził te wszystkie sprawy? Czy to czasu wyjaśnienia będę mógł dokonywać przelewów z konta?

Odpowiedź: Udzielając odpowiedzi zakładam, że na Pana koncie firmowym (przy okazji, dobre konta firmowe są tutaj) będzie niewystarczające saldo do zaspokojenia wierzytelności i kosztów komorniczych we wszystkich sprawach. W przeciwnym wypadku nawet jeśli wszystkie zajęcia konta dotarłyby do banku w tym samym momencie, to bank przeleje pieniądze wszystkim trzem komornikom.

W przypadku natomiast gdy wierzytelność z konta bankowego została zajęta w dwu lub więcej postępowaniach egzekucyjnych a znajdująca się na tym koncie kwota ni wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, to zgodnie z art. 889 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego bank wstrzymuje się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym komorników prowadzących egzekucję. Zajęte wierzytelności bank wypłaca, po przekazaniu wszystkich spraw jednemu z tych komorników, który prowadzi dalszą egzekucję. Dłużnik nie ma w międzyczasie możliwości dysponowania środkami na koncie bankowym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.3]

Komentarze do 'Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników'

Subscribe to comments with RSS

 1. Obecnie sam mam problem ponieważ mam zajęcie komornicze . Sytuacje jest troszeczke skomplikowana więc postraram sie wyjaśnić jak najprościej .

  Kiedyś współprcowałem z grupą ludzi z korporacji AMWAY zapewne wielu osobom jest ten temat znany.

  Na poczet współpracy i mojej głupoty zaciągnełem dwa kredyty na zakup i rozwinięcie biznesu amway .
  Pieniądze wykorzystała osoba której w tedy ufałem . Okazało się , że nie spłaca tych kredytów co w efekcie wszystko ni zepsuło. Musiałem je spłacać a przez to sam z dwóch moich należności nie spłacałem bo juz nie miałem na to pieniędzy.
  (osoba ktora namówiła mnie do kredytu/ów naciągneła też naszego kolege ktory tez obecnie maa zajecie komornicze i prowadzoną sprawe przez firme z Wrocławia i ich strona :solventoir.pl)

  Obecnie za te dwa kredyty mam podpisane in blanco od osoby ktora tego nie spłacała , udało mi sie te osobe przekonać o podpis co prawdopodobnie daje mi bardzo dużo .

  inną kolejną rzeczczą jest posiadanie dwoch spraw komorniczych za moje nie uregulowane sprawy.
  1 sprawa to mandat za brak biletu ktory dostałem bardzo dawno temu i kompletnie o tym zapomniałem a teraz musze to spłacić komornikowi .Brak powiadomień i pism tym bardziej do tego doprowadził.

  2 sprawa z braku pieniedzy i opłacania 2 pierwszych kredytów nie starczało mi juz pieniedzy na opłacenie mojej karty kredytowej co jest moją druga sprawą komorniczą.

  Karte kredytową dostałem z tego samego banku z ktorego spłacam kredyt konsolidacyjny (automatyczna opcja spłaty )
  Wiem , zę mozna probować się porozumieć z wierzycielem tu bankiem bz wbk obecnie santander i gdyby mi
  poszli na ugode mogli by spłate karty kolokwialnie mówiąc dołożyć do kredytu konsolidacyjnego i by bez problemu sie spłacały automatycznie co miesiąc.

  Co do kredytów 2 pierwszych współpracuje z biurem z Wrocławia solventoir.pl Pan Maciej kontaktował się ze mną aby w końcu osoba ktora tak namieszała Mi i mojemu koledze aby zapłacił za swoje długi juz chyba 3 miesiąć jak nie trzeci czekam na odzew i na razie odoje z kolegą czekamy, mamy czekać . Prawdopodobnie bedzie kierowany pozew do sądu.

  Wracając do mojego zajęcia

  Komonik nie robił mi problemów do czasu gdy dostałem na moje konto przelew jaki wykonała moja siostra co wszystko mi utrudniło.
  Dostając wypłatę 10 każdego miesiąca komornik przesunął mi dostęp do niej na 1 następnego miesiąca przez co i nie mogę na czas spłacać rachunków a tym bardziej Komornik nie dostanie kasy .Skomplikowane bardzo.
  Od dwóch miesięcy nie miałem wyjścia i musiałem opłacać rachunki i dlatego nie wysłałem komornikowi pieniędzy , obawiam się , że bez spłaty (pożyczka lub ugoda nie da rady inaczej)

  Gdybym mógł dokonać pożyczki na spłate komorniczych spraw tych moich nie było by dla mnie problemu uwolnić się od tej sytuacji a spłata takiej pożyczni nie stanowiła by problemu w koncu nie miał bym zajęcia i pproblem sam by się rozwiązał .

  Moje pytanie :
  JA i mój kolega (pracujemy w jedym zakładzie oraz wynajmujemy razem mieszkanie) moja znajoma podpowiedziała mi ze jest sposób na ugode z komornikiem :
  ja i kolega poszli byśmy do komornika i uzgodnili ze kuzyn zobowiązuje sie zeby co miesiąc była dokonywana spłata dla komornika z jego konta. On oczywiscie z tego konta nie korzysta i moje wynagrodzenie za prace wpływało by na te właśnie konto dzieki czemu miałbym w terminie pieniądze.
  (Wynagrodzenie nie jest podpisane w tytule przelewu imiennie )

  szarek

  24 Paź 18 o 14:16

 2. Komornik nie jest uprawniony do zawarcia ugody z dłużnikiem i nie może sam z siebie np. zwolnić konta czy wynagrodzenia. Tylko wierzyciel może tego zażądać i komornik musi wykonać.

  Jak chodzi o wynagrodzenie to komornik nie ma prawa zabrać tych pieniędzy z konta jeżeli już dokonał zajęcia i potrącenia w zakładzie pracy albo gdy jest to wynagrodzenie minimalne krajowe.

  Co do przelewu wynagrodzenia na konto osoby trzeciej to da się tak zrobić i komornik oczywiście w ogóle nie może zająć konta osoby trzeciej.Nawet gdyby w zakładzie pracy poinformowali komornika że wynagrodzenie wpływa na to konto, to bank odmówi zajęcia konta ponieważ dane dłużnika w piśmie od komornika nie będą się pokrywać z danymi faktycznego właściciela konta czyli kuzyna.

  admin

  24 Paź 18 o 15:47

Skomentuj