Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie konta bankowego na które wpływa wynagrodzenie po potrąceniu.

komentarze 3

Pytania w tytułowej kwestii nurtują zapewne wiele osób a ja dotąd sam pewności nie miałem, jak to jest. Traf zrządził jednak, że zerknąłem w jednej ze spraw na zajęcie konta bankowego w takiej sytuacji, to znaczy gdy (spory kawałek) pensji co miesiąc komornik zajmuje. Zeskanowałem i wkleiłem poniżej odpis takiego zajęcia:

ograniczenie

Jak widać, napisano że zajęcie jest z ograniczeniem do kwot wpływających tytułem wynagrodzenia (już po zajęciu tegoż). Nasuwa mi się tylko jedno pytanie a mianowicie, czy to ograniczenie działa wstecz.

Jeszcze z kilka lat temu wstecz chyba nie było takich zastrzeżeń, bo była afera że jakiejś pani komornik zajął alimenty na dziecko które na konto wpłynęły. Jak to się skończyło, tego nie wiem. No, ale o alimentach komornik mógł nie wiedzieć, nie? Może komornicy powinni wyszczególniać na wszelki wypadek wszelkie możliwe ograniczenia na zajęciach kont? A zatem i na powyższym byłoby ograniczenie dotyczące alimentów (choć w tym przypadku dłużnik na pewno ich nie otrzymuje).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.2]

Komentarze do 'Zajęcie konta bankowego na które wpływa wynagrodzenie po potrąceniu.'

Subscribe to comments with RSS

 1. środki po wpłynięciu na rachunek tracą swoje „pochodzenie” i nie korzystają z ochrony. więc jak jest zajęte konto i kwota wolna wykorzystana a wpłyną alimenty czy reszta wynagrodzenia – to bank zajęcie zrealizuje.
  by się tego ustrzec, należy wskazać konto innej osoby (zgodne jest to z prawem), odbierać w gotówce (jeśli to możliwe) bądź pisać pisma o ograniczenie egzekucji (tylko zawczasu, nie po fakcie)

  ryszard ochódzki

  24 Wrz 14 o 21:57

 2. Posiadam zadłuzęnie u pewnego komornika , moj pracodawca wpłaca mu pewne pieniądze a reszte wypłaty okóło minimalnej krajowej przesyła mi na konto . Lecz posiadam równierz blokade na tym koncie , wypłate zawsze dostaje pierwszęgo lecz w tym miesiącu przez swięto wszystkich zmarłych które wypada 01.11 , wypłatę przesłali nam na koniec miesiąca , i blokada na koncie zabrała mi wszystkie środki do życia . Komornik broni się tym ze one te pieniądze w ciągu 4 dni przekazał dla wierzyciela . I on mi ich nie moze zwrócić tylko ze to sie stało na dniach i po weekendzie więc pewnie ich nawet jeszcze nie dostał . kaze mi napisać jakiś wniosek o zwrot pieniedzy ale nigdzie nie moge znaleźć takeigo wniosku a dotego nie znam sie na prawie cywilnym i nie wiem jak go nawet napisać . Czy moge coś zrobić jeszcze opróćz tego wniosku ? I prośbe mam czy można gdzieś znaleźć wzór takeigo wniosku ?

  cichy

  5 Lis 18 o 16:27

 3. Wniosek jest krótki i prosty: „Niniejszym wnoszę o zwrócenie mi kwoty …. zajętej dnia a stanowiącej wynagrodzenie wobec czego bezprawnie zajętej (wyjaśnić dlaczego czyli jak Pan wyżej napisał). Załączam potwierdzenie przelewu od pracodawcy”

  Z tym że gdy Pan ten wniosek komornikowi doręczy to już zapewne będzie po przelaniu tych pieniędzy wierzycielowi i taki wniosek powyższy do komornika będzie bez celowy (komornik nie wiedział, w jakiego tytułu były na koncie środki które zajął). Należałoby wówczas wezwać wierzyciela do zwrotu ale obawiam się że ten zapewne tego nie uczyni dobrowolnie. Trzeba by wówczas pozwać go do sądu o zwrot…

  Inna opcja do zażądać od komornika żeby w najbliższym czasie nie dokonywał żadnych zajęć dopóki nie wyrówna się strata z tytułu bezprawnego zajęcia.

  admin

  5 Lis 18 o 17:10

Skomentuj