Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wysokość stóp procentowych a koszty kredytów

1 komentarz

Najistotniejszym elementem kosztu kredytu są odsetki jakie kredytobiorca będzie musiał spłacać. Przy kredytach wieloletnich łączna wartość odsetek jaką przyjdzie kredytobiorcy zapłacić może być zbliżona do wartości podstawowej kredytu. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie przed zaciągnięciem kredytu, w jaki sposób odsetki te będą w danym przypadku naliczane to jest czy oprocentowanie jest stałe czy jest ono zmienne. W pierwszym przypadku a wiec w przypadku stałego oprocentowania sytuacja byłaby bardzo komfortowa gdyż już zaciągając kredyt znalibyśmy wysokość rat jakie przyjdzie nam w przyszłości zapłacić. Tym samym znalibyśmy koszt kredytu. Jednak w naszym kraju udzielane są najczęściej kredyty ze zmiennym oprocentowaniem które w większości przypadków zależy od stawki WIBOR (stawka według której pożyczają sobie pieniądze banki). Stawka ta zależy od wysokości stóp procentowych które ustala Narodowy Bank Polski. Do tej stawki banki doliczają swa marżę (oczywiście w tym wypadku jej wysokość może być różna w różnych bankach).

Z kolei w przypadku ustalania wysokości oprocentowania kredytów konsumenckich uzależnione jest od wysokości stawki kredytu lombardowego. Wysokości oprocentowania kredytów konsumenckich ogranicza tzw. Ustawa antylichwiarska – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz.93, z późn. zm.). Art. 359. § 21. tej ustawy stanowi bowiem, że maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne). Dotyczy to właśnie kredytów konsumenckich a także umów pożyczek zawieranych pomiędzy osobami prywatnymi (gdzie pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z udzielaniem pożyczek). Jeżeli odsetki ustalone przez strony w umowie pożyczki są wyższe od maksymalnych, wówczas należne są odsetki ustawowe. Przykładowo, jeżeli w umowie pożyczki (a propos, dobre pożyczki bankowe są tutaj) pożyczkodawca Pan X z pożyczkobiorcą Panem Y ustalą, że za każdy miesiąc Pan Y zapłaci Panu X odsetki w wysokości 20% to taki zapis jest nieważny i jeżeli dochodzenie zwrotu pożyczki trafi do sądu, to sąd zasądzi odsetki ustawowe.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Wysokość stóp procentowych a koszty kredytów'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak niedawno znowu przekonałem się, jest jeszcze sporo osób które dają się nabierać bankom i reklamom ich kredytów. Chodzi o oprocentowanie. Ostatnio koleżanka, tak w ogóle to roztropna z niej dziewczyna, wzięła kredyt gotówkowy myśląc że jedyny jego koszt to chyba mniej niż 8% oprocentowanie które było bardzo dobrze widoczne na reklamie. Nie miała pojęcia o tym, że skrywa się w rogu RRSO które wynosiło ponad 20%, nie miała pojęcia o istnieniu RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania). I z takim przeświadczeniem, że kredyt wyniesie ją 8% na rok, skusiła się nań, chociaż nie był jej niezbędny. Mówiła później, że do głowy nie przyszłoby jej to, że bank jako instytucja zaufania publicznego, może tak kręcić.

    lisner

Skomentuj