Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyrażenie chęci zawarcia ugody a uznanie roszczenia albo winy

komentarzy 9

Do założenia wątku zainspirowała mnie telewizyjna wypowiedź jakiegoś chyba dyrektora szpitala w którym personelowi zarzuca się błędy których konsekwencją był ciężki uszczerbek na zdrowiu a może i zgon, nie pamiętam. Dyrektor zapytany o to, czy rozważa zawarcie ugody w procesie cywilnym który wytoczono szpitalowi, odpowiedział że ugoda byłaby przyznaniem się do winy a do tej szpital jak na razie nie przyznaje się.

Czy faktycznie propozycja ugody ze strony pozwanego w procesie cywilnym (o odszkodowanie) albo oskarżonego w procesie karnym (z oskarżenia prywatnego np. o zniesławienie) jest przyznaniem się do ogólnie ujmując – winy? Moim zdaniem, nie. Kiedyś byłem oskarżonym prywatnie za upublicznianie informacji rzekomo ubliżających czci oskarżycielki oraz szkalujących jej firmę. Sędzia zapytała, czy jesteśmy skłonni zawrzeć ugodę. A ja zapytałem sędzi, czy jeśli zaproponuję ugodę i ta propozycja nie zostanie przyjęta, to czy sędzia zawyrokuje mając na względzie iż ta moja propozycja to była świadomość moja mej winy? Sędzia na to, że absolutnie nie.

Możesz wyjść z propozycją ugody (jako pozwany bądź oskarżony) zaznaczając, że wcale nie uznajesz długu nawet w części / nie uznajesz swej winy ale po prostu nie chcesz tracić czasu i nerwów na postępowanie sądowe albo/i nie masz pewności, jak sprawa się zakończy, więc nie chcesz się stresować.

Sądy (sędziowie) lubią ugody, bo odpada im kawał pracy – procesu. Jeśli zaproponujesz ugodę która nie zostanie przyjęta, to nie wykluczone, że sędzia zapamięta na cały proces, że Ty chciałeś się dogadać a tamten nie 😉

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.5]

kategoria prawnicy

Komentarze do 'Wyrażenie chęci zawarcia ugody a uznanie roszczenia albo winy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czemu windykator myli prawo cywilne i prawo karne?

  Dłużnik może uznać powództwo w każdy, wystarczająco wyraźny, sposób. Złożenie propozycji ugody jest uznaniem długu powodującym przerwanie biegu przedawnienia.

  prawnik

  8 Sie 13 o 12:21

 2. Załóżmy, że zostałem pozwany o zapłatę 100 tysięcy złotych. W odpowiedzi na pozew wniosłem o oddalenie powództwa jako bezpodstawnego w mojej ocenie. Na początku rozprawy sędzi pyta, czy jest szansa na ugodę. A ja wstaję i mówię, że podtrzymuję iż powództwo jest bezpodstawne ale żeby zaoszczędzić nam – stronom czasu i nerwów, wychodzę z propozycją ugody – zapłaty 5 tysięcy złotych gdyż co najwyżej tyle należy się powodowi, choć i w to wątpię. Nie chcę się denerwować, bo przecież nie mam pewności, że sąd nie zasadziłby zgodnie z pozwem, choć jest to mało prawdopodobne ale jednak nie wykluczone.

  Powód odrzuca taką ugodę i zaczyna się proces. I co, uznałem jego roszczenie w kwocie 100 tysięcy zł. według Ciebie?

  admin

  8 Sie 13 o 17:57

 3. Ech.

  To konkretnie nie będzie uznaniem długu.

  Ale np. konkretne rozmowy w temacie spłaty, w którym przykładowo nawet w mailu zaproponuję spłatę całego roszczenia w 10 miesięcznych ratach, a potem się z tego wycofam powinno zostać uznane za uznanie długu.

  prawnik

  18 Sie 13 o 23:16

 4. No, ale ja nie pisałem o uznawaniu długu, tylko o czymś w rodzaju: (do powoda) „mogę Ci zaproponować co najwyżej tyle i spier…alaj, bo nie chce mi się denerwować na procesie a nie mam wszak pewności że sąd nie uzna za zasadne Twojego wyimaginowanego roszczenia”.

  admin

  19 Sie 13 o 06:39

 5. We wpisie na blogu nie ma mowy o tym jaka dokładnie to propozycja.

  prawnik

  19 Sie 13 o 14:08

 6. Napisałem: „Możesz wyjść z propozycją ugody (jako pozwany bądź oskarżony) zaznaczając, że wcale nie uznajesz długu nawet w części / nie uznajesz swej winy”

  admin

  19 Sie 13 o 15:56

 7. Pytanie we wpisie jest takie:

  „Czy faktycznie propozycja ugody ze strony pozwanego w procesie cywilnym (o odszkodowanie) albo oskarżonego w procesie karnym (z oskarżenia prywatnego np. o zniesławienie) jest przyznaniem się do ogólnie ujmując – winy?”

  A odpowiedź brzmi: może być, ale zależy to od treści propozycji, formy jej złożenia i wielu szczegółów.

  prawnik

  19 Sie 13 o 17:52

 8. @Prawnik, ale ty tu piszesz o próbie ugody pozasądowej, zaś admin o ugodzie sądowej. Na rozprawie możesz co najwyżej uznać powództwo (czynność procesowa), a nie dług (czynność materialnoprawna), a to trzeba dokonać wprost.

  Przemek | Blog o egzekucji

  20 Sie 13 o 18:09

 9. Ja piszę o propozycji zawarcia sądowej ugody, która pada przed rozprawą.

  prawnik

  21 Sie 13 o 07:20

Skomentuj