Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyłudzenie niskiej kwoty

komentarze 2

Pytanie: Mam pytanie – jakie czynności mam wykonać – gdzie się mam kierować (udać)- czy na policję czy do Rzecznika Praw Konsumenta, by odzyskać wpłacone pieniądze za zamówiony towar którego nie otrzymałem do dnia dzisiejszego od 20 sierpnia 2014, a jest to kwota 234,74 zł. Jakie mieć dokumenty ze sobą? Nadmieniam iż pomimo moich prób kontaktu ze sprzedającym drogą e-mail i telefonicznie nie odpowiada na nie jak i brak odpowiedzi na telefon. Sprawa dotyczy sklepu FHU … Opinie o tym sklepie są umieszczane na stronie internetowej: …

I czy są szanse odzyskania tej kwoty od sprzedającego czy to musi być jakaś kwota powyżej tych 234 zł aby można zająć się tym sprzedającym w sensie zgłoszenia na Policję czy do innych organów ścigania. Kwota niby nie jest wielka ale takie oszustwo lub wyłudzenie a nawet kradzież powinno być karane i ścigane.

Odpowiedź: Jak chodzi o oszustwo (art. 286 kodeksu karnego) to nie istnieje limit kwoty a więc i za wyłudzenie np. 10 złotych grozi odpowiedzialność karna. Może pan zgłosić tę sprawę na policji / do prokuratury; sugeruję wysłać zawiadomienie pocztą. Dołączyć kopię potwierdzenia przelewu i innych dokumentów w sprawie, wszystko co Pan posiada (wydruki z internetu…). Należy jednak liczyć się z tym, że organy ścigania stwierdzą iż brak tu znamion przestępstwa ale niekoniecznie.

Może Pan też złożyć pozew o zapłatę, uzyskać wyrok cywilny i wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjnym.

kategoria inne

Komentarze do 'Wyłudzenie niskiej kwoty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Gdzie zgłosić oszustwo gospodarcze? Kwota niewysoka, 500 złotych.

    Tatina

    27 Lip 18 o 06:42

  2. Możesz zgłosić je do prokuratury albo do najbliższej jednostki policji. Oszustwami gospodarczymi zajmuje się standardowo sekcja do walki z przestępczością gospodarczą o ile takowa jest w danej jednostce policji. Z tym, że sprawami mniejszymi o ile wiem, zajmują się po prostu komisariaty policji w których takiej sekcji nie ma. Zgłaszaj do prokuratury i już, a oni zaprzęgną do sprawy wybraną jednostkę policji (jej wydział).

    admin

    27 Lip 18 o 08:56

Skomentuj