Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wyłudzenie niskiej kwoty

komentarze 2

Pytanie: Mam pytanie – jakie czynności mam wykonać – gdzie się mam kierować (udać)- czy na policję czy do Rzecznika Praw Konsumenta, by odzyskać wpłacone pieniądze za zamówiony towar którego nie otrzymałem do dnia dzisiejszego od 20 sierpnia 2014, a jest to kwota 234,74 zł. Jakie mieć dokumenty ze sobą? Nadmieniam iż pomimo moich prób kontaktu ze sprzedającym drogą e-mail i telefonicznie nie odpowiada na nie jak i brak odpowiedzi na telefon. Sprawa dotyczy sklepu FHU … Opinie o tym sklepie są umieszczane na stronie internetowej: …

I czy są szanse odzyskania tej kwoty od sprzedającego czy to musi być jakaś kwota powyżej tych 234 zł aby można zająć się tym sprzedającym w sensie zgłoszenia na Policję czy do innych organów ścigania. Kwota niby nie jest wielka ale takie oszustwo lub wyłudzenie a nawet kradzież powinno być karane i ścigane.

Odpowiedź: Jak chodzi o oszustwo (art. 286 kodeksu karnego) to nie istnieje limit kwoty a więc i za wyłudzenie np. 10 złotych grozi odpowiedzialność karna. Może pan zgłosić tę sprawę na policji / do prokuratury; sugeruję wysłać zawiadomienie pocztą. Dołączyć kopię potwierdzenia przelewu i innych dokumentów w sprawie, wszystko co Pan posiada (wydruki z internetu…). Należy jednak liczyć się z tym, że organy ścigania stwierdzą iż brak tu znamion przestępstwa ale niekoniecznie.

Może Pan też złożyć pozew o zapłatę, uzyskać wyrok cywilny i wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjnym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.1]

kategoria inne

Komentarze do 'Wyłudzenie niskiej kwoty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Gdzie zgłosić oszustwo gospodarcze? Kwota niewysoka, 500 złotych.

    Tatina

  2. Możesz zgłosić je do prokuratury albo do najbliższej jednostki policji. Oszustwami gospodarczymi zajmuje się standardowo sekcja do walki z przestępczością gospodarczą o ile takowa jest w danej jednostce policji. Z tym, że sprawami mniejszymi o ile wiem, zajmują się po prostu komisariaty policji w których takiej sekcji nie ma. Zgłaszaj do prokuratury i już, a oni zaprzęgną do sprawy wybraną jednostkę policji (jej wydział).

    admin

Skomentuj