Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wspólny rachunek bankowy a kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego

komentarze 2

Pytanie: Jestem razem z mężem solidarnym dłużnikiem z tytułu pożyczki niebankowej. Kwestią kilu tygodni jest otrzymanie przez firmę pożyczkową prawomocnego wyroku a potem egzekucja komornicza. Mamy z mężem wspólne konto w banku. Zwracam się do Pana z prośbą o odpowiedź czy z racji tego, że konto jest wspólne dla nas obojga, to czy kwota wolna od zajęcia komorniczego jest dwukrotnie wyższa niż na indywidualnym koncie osobistym?

Odpowiedź: Niestety, ale nie. Art. 54 ust. 2 Prawa bankowego stanowi bowiem, że środki pieniężne zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz na rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości określonej w ust. 1, niezależnie od liczby współposiadaczy takiego rachunku. Owa kwota wolna określona w ust. 1 Art. 54, to trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Jeżeli chcą Państwo mieć oboje w sumie wyższą kwotę wolną od zajęcia, to sugeruję aby każde z Państwa otworzyło indywidualne konto osobiste (polecam dobre konta tutaj) i przelać na te konta pieniądze znajdujące się na koncie wspólnym. Pani na koncie osobistym będzie przysługiwać kwota wolna w wysokości trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i mężowi na jego koncie takaż sama.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.5]

Komentarze do 'Wspólny rachunek bankowy a kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mam zajęte przez komornika konto w banku. Wiedząc o ochronie w postaci ustawowo wolnej kwocie od zajęcia, dokonałem wpłaty gotówki na to konto. Bank zablokował dla komornika te wpłacone przeze mnie pieniądze mimo tego, że kwoty wolnej od zajęcia wcale nie wykorzystałem a na koncie prawie żadnych pieniędzy wcześniej nie było. Zażądałem więc, żeby bank zwolnił mi te pieniądze, powołałem się na przepis o kwocie wolnej. Bank jednak odmówił odblokowania tych, bo rzekomo wpłaty własne nie wchodzą do kwoty wolnej. Czy bank miał prawo tak postąpić?

    Stasiek

  2. W art. 54 prawa bankowego który gwarantuje kwotę wolną od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym, nic nie jest napisane jakoby wpłaty od właściciela konta nie były chronione na podstawie tegoż przepisu. Nie istnieje tu żaden wyjątek, bank ma stosować się do tego przepisu, ewentualny zapis umowny (lub postanowienie regulaminu bankowego) niezgodny z tym przepisem byłby nieważny. A zatem bank nie miał prawa zablokować tych pieniędzy w takiej sytuacji.

    admin

Skomentuj