Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby

komentarze 4

Pytanie: Pracuję w Niemczech moja partnerka otworzyła konto w Polsce ona ma dług u komornika moja wypłata wpłynęła na jej konto lecz nie można podjąć tych pieniędzy bo konto jest zablokowane przez komornika pieniądze są w euro, co zrobić w takim przypadku. Czy komornik ma prawo zablokować konto w euro?

Odpowiedź: Komornik nie jest zobowiązany do sprawdzania z jakiego tytułu (skąd) pieniądze na konto dłużnika wpłynęły; komornik z automatu nie ma wglądu do zablokowanego konta. To co może Pan zrobić (nie wiem, jaki będzie skutek) to wezwać wierzyciela Pana partnerki aby nakazał komornikowi zwolnić Pana pieniądze. W wezwaniu należałoby udowodnić, że jest to Pana wynagrodzenie czyli załączyć do wezwania umowę o pracę oraz wydruk przelewu, czyli że wpłynął od Pana pracodawcy i że jest to Pana wynagrodzenie. W wezwaniu tym wyznaczyć wierzycielowi partnerki np. siedem dni na zwolnienie wynagrodzenia pod rygorem wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Proszę pamiętać, że na wniesienie takiego powództwa ma Pan 30 dni licząc od dnia w którym dowiedział się Pan o zajęciu Pana wynagrodzenia na koncie bankowym osoby trzeciej – partnerki.

Pytanie jednak, czy te pieniądze nie zostały już przekazane wierzycielowi? Bank powinien je przekazać komornikowi od razu a nie tylko zablokować a komornik ma cztery dni robocze na przekazanie ich wierzycielowi egzekwującemu. Zapewne tak się stało wobec czego należy zwrócić się do jej wierzyciela z wezwaniem do zwrotu Pana wynagrodzenia pod rygorem wytoczenia powództwa o zwrot Panu tych pieniędzy. I w tym wypadku skutku nie jestem w stanie przewidzieć, w tym czy powództwo zostałoby uwzględnione.

Przede wszystkim sugeruję aby otworzył Pan własne konto i niech pracodawca przelewa na to konto Pana wynagrodzenie; dobre oferty kont osobistych są tutaj – wniosek przez internet można złożyć, umowa kurierem zostanie wysłana. No chyba, że Pan też jest dłużnikiem i stąd ten myk z przelewaniem pensji na konto partnerki (którą też komornik dopadł).

Co do drugiego pytania to tak, komornik ma prawo zająć konto walutowe.

Masz pytanie? Napisz do mnie: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Wpis zaktualizowano 14.05.2019 r.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 3.7]

Komentarze do 'Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na 100 procent gość ma długi komornicze. Albo oszalał dla laski i przekazuje jej wypłatę. Już ciut się doigrał a jak się nie wycofa ze związku, to doigra się na amen. Znam takie dziunie.

  Jura

  21 Mar 17 o 16:26

 2. A wogóle da sie przelać pensje na konto innej osoby?

  Jura

  21 Mar 17 o 17:07

 3. Chyba da się. O ile mnie pamięć nie myli, to przelałem skutecznie pieniądze podawszy imię i nazwisko osoby innej niż właściciel konta na które przelew wszedł.

  admin

  21 Mar 17 o 17:18

 4. Przelewy wynagrodzenia (na UoP przynajmniej) idą na dowolnie wskazane przez pracownika konto. Pracodawcy nic do tego jak je odbiera, można nawet i w gotówce, jeśli pracodawca pójdzie Ci na rękę – przecież nie musisz mieć konta bankowego.

  konsultant

  28 Mar 18 o 15:07

Skomentuj