Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby

komentarze 4

Pytanie: Pracuję w Niemczech moja partnerka otworzyła konto w Polsce ona ma dług u komornika moja wypłata wpłynęła na jej konto lecz nie można podjąć tych pieniędzy bo konto jest zablokowane przez komornika pieniądze są w euro, co zrobić w takim przypadku. Czy komornik ma prawo zablokować konto w euro?

Odpowiedź: Komornik nie jest zobowiązany do sprawdzania z jakiego tytułu (skąd) pieniądze na konto dłużnika wpłynęły; komornik z automatu nie ma wglądu do zablokowanego konta. To co może Pan zrobić (nie wiem, jaki będzie skutek) to wezwać wierzyciela Pana partnerki aby nakazał komornikowi zwolnić Pana pieniądze. W wezwaniu należałoby udowodnić, że jest to Pana wynagrodzenie czyli załączyć do wezwania umowę o pracę oraz wydruk przelewu, czyli że wpłynął od Pana pracodawcy i że jest to Pana wynagrodzenie. W wezwaniu tym wyznaczyć wierzycielowi partnerki np. siedem dni na zwolnienie wynagrodzenia pod rygorem wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Proszę pamiętać, że na wniesienie takiego powództwa ma Pan 30 dni licząc od dnia w którym dowiedział się Pan o zajęciu Pana wynagrodzenia na koncie bankowym osoby trzeciej – partnerki.

Pytanie jednak, czy te pieniądze nie zostały już przekazane wierzycielowi? Bank powinien je przekazać komornikowi od razu a nie tylko zablokować a komornik ma cztery dni robocze na przekazanie ich wierzycielowi egzekwującemu. Zapewne tak się stało wobec czego należy zwrócić się do jej wierzyciela z wezwaniem do zwrotu Pana wynagrodzenia pod rygorem wytoczenia powództwa o zwrot Panu tych pieniędzy. I w tym wypadku skutku nie jestem w stanie przewidzieć, w tym czy powództwo zostałoby uwzględnione.

Przede wszystkim sugeruję aby otworzył Pan własne konto i niech pracodawca przelewa na nie Pana wynagrodzenie; dobre oferty kont osobistych są tutaj – wniosek przez internet można złożyć, umowa kurierem zostanie wysłana. No chyba, że Pan też jest dłużnikiem i stąd ten myk z przelewaniem pensji na konto partnerki (która też komornik dopadł).

Co do drugiego pytania to tak, komornik ma prawo zająć konto walutowe.

Zapisz

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4]

Komentarze do 'Wpływ wynagrodzenia na zajęte przez komornika konto innej osoby'

Subscribe to comments with RSS

 1. Na 100 procent gość ma długi komornicze. Albo oszalał dla laski i przekazuje jej wypłatę. Już ciut się doigrał a jak się nie wycofa ze związku, to doigra się na amen. Znam takie dziunie.

  Jura

 2. A wogóle da sie przelać pensje na konto innej osoby?

  Jura

 3. Chyba da się. O ile mnie pamięć nie myli, to przelałem skutecznie pieniądze podawszy imię i nazwisko osoby innej niż właściciel konta na które przelew wszedł.

  admin

 4. Przelewy wynagrodzenia (na UoP przynajmniej) idą na dowolnie wskazane przez pracownika konto. Pracodawcy nic do tego jak je odbiera, można nawet i w gotówce, jeśli pracodawca pójdzie Ci na rękę – przecież nie musisz mieć konta bankowego.

  konsultant

Skomentuj