Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy grafolog może się pomylić?

13 komentarzy

Czy biegły grafolog może się pomylić badając podpis bądź pismo odręczne? Tak, pomyłki grafologów zdarzają się wcale nierzadko; mowa o pomyłkach które wyszły na jaw wskutek ujawnienia później okoliczności niezbicie wskazujących na to, że grafolog pomylił się (a nie o sprzecznych opiniach grafologów choć i takie zdarzają się a więc któryś też się myli). Sam prowadziłem dwie takie sprawy tzn. windykacji pożyczki i w obu wyszła na jaw pomyłka grafologa (w każdej ze spraw innego). Powiem więcej; żadnej innej sprawy w którą zaangażowany byłby grafolog – nie prowadziłem. Mamy więc wynik 0:2 przeciwko grafologom. Wstyd albo hańba nawet.

Grafolog bowiem może pomylić się lub umyślnie poświadczyć nieprawdę; pamiętajmy że grafolog to też tylko człowiek, podobnie jak np. sędzia i łapówkami może nie gardzić.

Przeczytaj też: Odpowiedzialność biegłego sądowego za treść opinii

Kiedyś na jakimś chińskim filmie z akcją toczącą się bodaj w XIX albo w pierwszej połowie XX wieku widziałem, jak hazardzista karciany poświadczał swe zobowiązania finansowe odciskiem palca i chyba był to standard tam, wtedy. Bez podpisu.

W Polsce, osoba która może się podpisać (tzn. nie jest sparaliżowana itd.), musi zgodnie z art. 78 Kodeksu cywilnego złożyć podpis a nie odcisk palca. Tylko jeżeli osoba nie może się podpisać, to zgodnie z art. 79 Kodeksu cywilnego, może dokonać tuszowego odcisku palca. Swoją drogą, najlepiej odcisnąć 2×5 palców, bo nie wiadomo przecież, czy się kiedyś któregoś palca nie straci, np. od wybuchu petardy.

Przeczytaj też: Nierzetelny biegły sądowy

Obowiązek dokonania tuszowego odciśnięcia palca obok podpisu wyeliminowałby problemy pomyłek oraz umyślnych przekrętów grafologów, czyż nie? Przecież trafnego porównania odcisków palców tzn. stwierdzenia, że to ten sam palec, może wszak nawet laik dokonać, bez wątpliwości. Zastępowania podpisu odciskiem palca nie sugeruję, bo od niektórych można by takowy zdobyć podstępem np. upiwszy lub uśpiwszy. Jednak złożenie łącznie podpisu oraz odcisku palca jest wysoce pożądane celem wyeliminowania a przynajmniej znacznego ograniczenia wystąpienia ryzyka ewentualnych wątpliwości, pokrzywdzenia kogoś błędną, albo i celowo nierzetelną opinią grafologa. Ograniczenia (a nie wyeliminowania) dlatego, że oczywiście nie można wykluczyć tego, że przy zdobytym podstępnie odcisku palca ktoś dobrze podrobi podpis właściciela tegoż palca.

Przeczytaj też: Koszty biegłego sądowego – kto ponosi

I choć na dzień dzisiejszy nie ma takiego obowiązku, żeby obok podpisu palec w tuszu odciskać, to przecież zakazu też nie ma. I w razie wątpliwości co do podpisu, dowód z odcisku palca mógłby zostać wzięty pod uwagę.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 lipca, 2020

kategoria inne

Komentarze do 'Czy grafolog może się pomylić?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tak, mylą się, nie wiem w jakim odsetku przypadków umyślnie ale niektóre ich tak zwane ekspertyzy grafologiczne są śmiechu warte.

    Mawis

    10 maj 21 o 04:43

  2. No i takich śmiechu a raczej płaczu wartych ekspertyz większość jest robionych celowo czyli fałszywych, za łapówkę. A raczej wszystkie.

    szoku

    16 maj 21 o 10:53

  3. Znam jeden tak zwany autorytet grafologiczny co mu adwokat wytknął, że nie ma pojęcia o czym pisze w ekspertyzie. Żenada i trwoga w jakich rękach są nasze losy.

    Alfi

    17 lip 21 o 19:02

  4. To się tyczy nie tylko grafologów ale i “biegłych” sądowych z innych dziedzin.

    kawi

    27 lip 21 o 15:23

  5. Ja błędną opinię grafologiczną mam w sądzie tzn. mój dłużnik że to rzekomo nie jego podpis a wiem że jego, przy mnie podpisywał się. Co z tym zrobić, ja nie znam się na grafologii.

    Michał

    9 sie 21 o 07:15

  6. Biegły sądowy w katowicach już został ukarany odszkodowaniem za nierzetelną opinię, nie był to grafolog ale może i na grafologów nadzejdzie czas.

    Krzysiu

    27 sie 21 o 11:18

  7. Mam wątpliwości co do tego. Po prostu jak już chyba pisano, czasem nie jest możliwe stwierdzenie ponad wszelką wątpliwość, czy podpis należy czy nie należy do danej osoby.

    Dave

    27 sie 21 o 11:55

  8. Znam jednak i ewidentny przekręt grafologa gdzie grafolodzy którym zlecono prywatna opinię, wyśmiali tego grafologa będącego w sprawie biegłym sądowym.

    admin

    27 sie 21 o 13:13

  9. Nie zawsze grafolog celowo wydaje błędną opinię. Czasem mają po prostu wątpliwości ale wtedy powinni w opinii zaznaczyć, że nie można z całą pewnością stwierdzić że podpis został złożony przez tego kogoś. Widziałem opinię z takim zastrzeżeniem.

    Zdzisław

    15 wrz 21 o 08:32

  10. Grafologom bardzo łatwo i bezkarnie można się mylić, to są bardzo subtelne niuanse i poza “szacownym” kręgiem grafologicznym nikt nie jest w stanie zakwestionować opinii merytorycznie. Nie to co na przykład przy wycenie nieruchomości.

    dragon

    27 paź 21 o 16:05

  11. Ja miałem przypadek w którym trzech grafologów w prywatnych opiniach tak samo zakwestionowało bzdurne ustalenia biegłego grafologa powołanego przez sąd.

    sitcom

    29 gru 21 o 16:25

  12. Co gorsze jednak, to to że osoba która nie jest ekspertem w tej dziedzinie a prawie nikt nie jest, nie udowodni grafologowi, że się pomylił.

    Socha

    29 mar 22 o 14:41

  13. Inny grafolog też może nie być w stanie udowodnić że to on ma rację.

    admin

    29 mar 22 o 15:42

Skomentuj