Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wierzyciel nie chce wykreślić hipoteki

3 komentarze

Pytanie: Spłaciłam prywatnie udzieloną pożyczkę, przyznaję że z opóźnieniem, stosunki z pożyczkodawcą pogorszyły się przez to. Pożyczka zabezpieczona była hipotecznie na moim mieszkaniu. Prosiłam wierzyciela po uregulowaniu pełnej należności ażeby spowodował wykreślenie hipoteki, chcę sprzedać to mieszkanie. Niestety, nie reaguje na moje prośby, ewidentnie nie chce. Czy mogę spowodować wykreślenie samodzielnie, czy bezwzględnie potrzebna mi jego zgoda. To że dług już nie istnieje mogę przecież wykazać przedkładając w sądzie umowę pożyczki oraz potwierdzenia spłat z odsetkami w tym za opóźnienie.

Przeczytaj też: Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką

Odpowiedź: Były wierzyciel po prostu ma obowiązek wydać Pani zaświadczenie o spłacie zadłużenia czyli tzw. kwit mazalny. W tym kwicie powinien oświadczyć, że należność zabezpieczona hipoteką została uregulowana wobec czego wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki. Z uwagi na to, że jak Pani pisze, wierzycielem nie był bank lecz prywatna osoba, konieczne jest uzyskanie na takim oświadczeniu notarialnego poświadczenia własnoręczności podpisu takiego byłego wierzyciela. Mając kwit mazalny właściciel nieruchomości (były dłużnik) wypełnia formularz KW-WPIS, uiszcza opłatę 100 zł, załącza kwit mazalny wnosi do wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu. Może tej osobie po prostu nie chce się pofatygować do notariusza…

Przeczytaj też: Obniżenie sumy hipoteki

Proszę jeszcze raz wezwać tego byłego wierzyciela do wydania Pani zaświadczenia o spłacie długu – kwitu mazalnego pod rygorem wniesienia powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym informując go, z w takim przypadku zostanie obciążony kosztami postępowania sądowego. Jeżeli takie wezwanie nie poskutkuje, to nie pozostanie Pani nic innego jak wnieść takowe powództwo i tak uzyskać wykreślenie hipoteki.

Przeczytaj też: Pożyczka prywatna a hipoteka

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Wierzyciel nie chce wykreślić hipoteki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dawny wierzyciel prawdopodobnie jest wypłacalny, sugeruję poruszyć go kosztami angażując do sprawy prawnika.

    cichociemny

    21 cze 21 o 19:31

  2. Jakimi kosztami?? Bez prawnika nie ponosi się kosztów?

    Anonim

    22 cze 21 o 05:42

  3. Koszty zastępstwa prawnego przez radcę prawnego / adwokata.

    admin

    22 cze 21 o 05:54

Skomentuj