Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wezwanie do stawienia się u komornika celem podania danych pracodawcy

1 komentarz

Pytanie: Mam problem. Dostałam wczoraj pismo od Komornika z BTE z klauzulą wykonalności z Sądu, że mam się stawić u niego do 7 dni i podać nazwę pracodawcy. Jestem w trakcie załatwiania ugody z bankiem. Co ja mogę teraz zrobić? Czy bank może „odwołać” komornika?

Odpowiedź: Jeżeli wezwanie dotyczy tylko ujawnienia danych pracodawcy, to moim zdaniem może Pani przesłać je pocztą poleconą komornikowi zamiast stawiać się (no chyba, ze wygodniej jest dla Pani stawić się niż sporządzić pismo i wysłać na poczcie).

Natomiast bez względu na sytuację nie radze uchylać się od tego gdyż komornik może Panią ukarać grzywną do 2000 zł. na podstawie art. 762. § 1 Kodeksu postępowania cywilnego ale proszę sprawdzić, czy na piśmie od komornika jest stosowne pouczenie o możliwości ukarania grzywną. Zapewne jest ale jak nie ma, to może Pani zignorować to pismo, bez konsekwencji ukarania grzywną. Informację o pracodawcy komornik może uzyskać z ZUS, tak na marginesie.

Jeżeli w piśmie od komornika znajduje się pouczenie o możliwości ukarania pani grzywną to, jeżeli zdecyduje się pani na wysłanie pisma do komornika, sugerowałbym nie wysyłać dopiero siódmego dnia ale odpowiednio wcześniej, żeby najpóźniej siódmego dnia komornik miał je u siebie w kancelarii.

Bank oczywiście może „odwołać” komornika i po zawarciu ugody w której zobowiąże się do tego, powinien to zrobić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.4]

1 komentarz do 'Wezwanie do stawienia się u komornika celem podania danych pracodawcy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zapewne do ZUS-u już wysłał zapytanie i odesłano,że brak płatnika w systemie.
  Wierzyciel prawdopodobnie podpowiedział, że delikwent pracuje na umowę o dzieło, nieozusowaną.

  Urząd Skarbowy też może nie mieć tej wiedzy, bo wystarczy, że:

  – podjął pracę w 2014, pracodawca jeszcze nie podesłał Pit-11

  – pracodawca nie odprowadza zań zaliczek na PD,

  Mike

Skomentuj