Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Jeden komentarz

Pytanie: Wynagrodzenie z umowy zlecenia ani z umowy o dzieło nie podlega żadnej ochronie ale ktoś mi kiedyś mówił, że w jakiejś sytuacji komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?

Przeczytaj też: Zajęcie komornicze wynagrodzenia i konta bankowego

Odpowiedź: Komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia ani z innej umowy cywilnoprawnej tylko wtedy gdy jest to kwota ustawowo wolna od zajęcia czyli wynagrodzenie minimalne (poza egzekucją alimentów*) – tak jak w przypadku umowy o pracę. Jednak warunkiem tego jest aby stanowiło powtarzające się świadczenie (które w istocie jest niejako powiedzmy, że zamiennikiem umowy o pracę): https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zabrac-cala-wyplate/. Jeżeli dłużnik nie uprzedzi o tym komornika, nie wykaże przelewami i umową, że tak jest i zażąda ograniczenia egzekucji tak jak byłoby to wynagrodzenie z umowy o pracę, to komornik zajmie wynagrodzenie z umowy zlecenia w całości.

*Przeczytaj też: Wynagrodzenie minimalne a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 czerwca, 2022

1 komentarz do 'Kiedy komornik nie może zająć wynagrodzenia z umowy zlecenia?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Na razie brak wiążącego orzeczenia w tej materii, jest chyba tylko wyrok jakiegoś apelacyjnego sądu a przydałby się Sądu Najwyższego. Chodzi o kwotę wolną z umowy zlecenia.

    poziom

    1 lip 22 o 08:39

Skomentuj