Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Uzasadnienie odmowy udzielenia kredytu firmowego

1 komentarz

Pytanie: Od kilku miesięcy prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, dochody przekraczają moje najśmielsze założenia. zapragnąłem dodatkowo zainwestować i w związku z tym ubiegałem się o kredyt obrotowy. W jednym banku decyzja negatywna, to spróbowałem w innym i znowu to samo. Proszę mi poradzić, czy mam prawo zażądać od banku wskazania przyczyn z powodu których spotkała mnie decyzja odmowna? Wiem, że otrzymują kredyty gorsi ode mnie.

Najlepsze kredyty dla firm: weź kredyt

Odpowiedź: Przyczyną decyzji odmownej może być między innymi krótki staż Pana jako przedsiębiorcy ale do rzeczy. Zgodnie z Art. 700 ust. 5 Prawa bankowego ma Pan prawo do uzyskania z banku wyjaśnienia dokonanej przez bank oceny zdolności kredytowej. Należy złożyć stosowny wniosek o to a za sporządzenie takiego wyjaśnienia bank pobiera opłatę (której wysokość w świetle ww. przepisu powinna być adekwatna do wysokości kredytu). Tak stanowi przepis natomiast nasuwa się pytanie (na które nie jestem w stanie odpowiedzieć), czy tudzież na ile takie wyjaśnienie będzie uzasadnieniem decyzji odmownej która zapadła w odniesieniu do Pana. Z brzmienia przepisu wynika tylko, że wyjaśnienia dotyczy już dokonanej oceny zdolności kredytowej.

Jak już zasugerowałem na początku odpowiedzi, przyczyny decyzji odmownych mogą być związane z krótkim stażem firmy (przedsiębiorcy). Możliwe też że podmioty (według Pana) o niższych dochodach otrzymały kredyt zabezpieczony rzeczowo a Pan ubiegał się o kredyt bez zabezpieczeń.

Warto jednak sprawdzić przyznawalność innych kredytów firmowych: tutaj.
Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.4]

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Uzasadnienie odmowy udzielenia kredytu firmowego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mniejsze lub większe, ale zawsze jakoś trzeba zainwestować w coś, aby firma rozwijała się albo nawet po to aby przetrwać na rynku i mieć z firmy źródło zarobku. Dotyczy to zarówno jednoosobowych firm jak i tych znacznie większych. Najtrudniej ma nowa firma bo nie otrzyma kredytu w banku. Zasady przyznawania kredytu dla firmy są podobne jak zasady przyznawania kredytu osobie prywatnej, jednak przedsiębiorca ma tu trudniej, bo jednak firma jako kredytobiorca to potencjalnie większe ryzyko. Kredyt inwestycyjny potrzebny jest nie tak wielu firmom, co typowy kredyt dla firmy czyli kredyt obrotowy. Generalnie jednak bez zabezpieczenia trudno otrzymać taki kredyt firmie ze stażem na rynku krótszym niż jeden rok. W przypadku kredytu inwestycyjnego bardziej liczy się biznes plan, bo jest to kredyt przyznawany na konkretna inwestycję. Jeżeli zaś chodzi o typowy kredyt dla firmy – obrotowy, to pieniądze z kredytu przeznaczasz na co chcesz praktycznie.

    Tysiak

    24 maja 18 o 16:00

Skomentuj