Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Uzasadnienia wyroku nie będzie, masz 14 dni na apelację

komentarzy 14

Czy jest możliwe, że sąd odmówi Ci przesłania uzasadnienia wyroku bo chcesz wnieść apelację? Myślałby kto, że nie może być, bo przecież musisz wiedzieć, dlaczego sąd wydał niekorzystny wyrok. A jednak, oto pismo przesłane mi przez zaprzyjaźnionego prawnika:

bez uzasadnienia

No i co? Wnoszący apelację musi się domyślać, dlaczego wyrok jest niekorzystny, o co sędzi mogło chodzić? „Wysoki Sądzie, podejrzewam, że sąd oddalił powództwo ponieważ 1)… albo 2)… albo 3)… ale w mojej ocenie w żadnym razie nie należy uznać iż roszczenie jest nienależne gdyż jeżeli 1), to …, jeżeli 2), to … a jeżeli 3) to …”

A sąd II instancji: „W ocenie sądu sąd I instancji mógł oddalić powództwo nie z przyczyn które powód wymienił i do których się odniósł ale dlatego że … a powód w tej kwestii nie wypowiedział się w apelacji i dlatego Sąd apelację oddala. 🙂

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria prawnicy

Komentarze do 'Uzasadnienia wyroku nie będzie, masz 14 dni na apelację'

Subscribe to comments with RSS

 1. O ja pi..dole, to jest jakiś żart. Na postanowienie o odmowie sporządzenia uzasadnienia przysługuje zażalenie (394 KPC), zaś termin do wniesienia apelacji wynosi dwa tygodnie od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem (369 KPC).

  Wnieś zażalenie na to zarządzenie(?!) i dopiero jak zażalenie zostanie prawomocnie rozpoznane, to masz dwa tygodnie na apelację (chyba, bo pierwszy raz takie cudo widzę, no na prawdę).

  Jurek

  28 Kwi 14 o 18:21

 2. Nie wiem, to nie moje, nie w mojej sprawie.

  admin

  28 Kwi 14 o 18:23

 3. No tak, nie spojrzałem na daty, tak się rozemocjonowałem. Niemniej jednak niesamowite.

  Jurek

  28 Kwi 14 o 18:25

 4. Czyli co, powinni czekać aż sędzia wyzdrowieje, choćby i rok na przykład? A jak umrze? Ponowny proces przed sądem I instancji?

  admin

  28 Kwi 14 o 18:32

 5. W sumie to nie wiem, ale to raczej powinien być ich problem jak sobie to wszystko zorganizują.

  Jurek

  28 Kwi 14 o 18:59

 6. Ale jaja :O

  zenek

  29 Kwi 14 o 07:52

 7. Szczęka mi opadła….. 🙂

  Takie „cuś” powinno się znaleźć w poczytnej prasie oraz na biurku pana ministra od „sprawiedliwości” i w programie „Uwaga”. Panie admin, powinieneś jeszcze targować z dziennikarzami cenę za taką perełkę 🙂

  Szalony Kefir

  29 Kwi 14 o 09:13

 8. Hm, może to spróbuję jeszcze gdzieś upublicznić.

  admin

  29 Kwi 14 o 09:17

 9. Wyślij do TVN

  Kamil

  29 Kwi 14 o 16:36

 10. Gorzej jak już nie wróci z L4, ciekawe co wtedy zrobią??? Jak widać w polskich sądach wszystko jest możliwe….

  pozwalembank

  30 Kwi 14 o 10:58

 11. a ja mialam podobnie, sąd odmówił sporzadzenia uzasadnienia. Odwolałam się i sąd II instancji przyznał mi rację. Dzwonilam do rejonowego kiedy dostanę owe uzasadnienie, ale nie dostali jeszcze papierów z II instancji. Tak czy siak muszą mi przysłać uzasadnienie, bo mam zamiar napisać apelację. Nie wiem co z terminem, czy bedę musiała wnioskować o jego przyrócenie? czy wobec doręczenia uzasadnienia bedzie z automatu?, bo nie byłam reprezentowana przez profesjonalnego prawnika i dla sformułowania zarzutów w apelacji musze mieć uzasadnienie.

  xyztka

  8 maja 14 o 22:21

 12. Dodam, że sporządzenie apelacji nie jest uzależnione od otrzymania uzasadnienia, zwłaszcza jak strona była reprezentowana przez zawodowego prawnika. Tak samo jak kasacja nie wstrzymuje wykonania wyroku. Co prawda w przypadku kasacji można wnioskować o wstrzymanie wykonania wyroku, ale Sąd nie musi sie do tego przychylić. Poza tym strona brakiem wykonania wyroku np. spłaty nie może pokrzywdzić wierzyciela np. depozyt bankowy.

  xyztka

  8 maja 14 o 22:27

 13. Jak otrzymasz uzasadnienie, to po prostu w ciągu 14 dni wnieś apelację.

  admin

  9 maja 14 o 11:54

 14. Ktoś zakpił sobie z pełnomocnika, składać zażalenie na odmowę..

  adwokat wola

  27 Wrz 14 o 23:07

Skomentuj