Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umowa B2B zawarta przez telefon; cena niezgodna z umową

komentarzy 5

Pytanie: Mam jeszcze jeden problem jeśli można. Podpisałem umowę na tel t-mobile (zamówienie było telefonicznie na odległość), chciałbym skorzystać z odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni, gdyż zostałem wprowadzony w błąd. Pan co dzwonił do mnie z t-mobile proponował mi abonament 35 zł a tu jest 50 zł. Co w takiej sytuacji mam zrobić. Dokładnie jest to aneks do umowy i teraz jak do niego zadzwoniłem to mówi, że to odstąpienie 10 dni nie przysługuje mi bo to jest na firmę.

Odpowiedź: Moim zdaniem powinien Pan zażądać obniżenia – skorygowania kosztu abonamentu do kwoty 35 zł. zgodnie z umową zawartą telefonicznie. Cena usługi bowiem nie jest zgodna z umową zawartą przez telefon (która, jak mniemam, została nagrana). Nie ma tu znaczenia, że występuje Pan w umowie jako przedsiębiorca (a nie jako konsument).

A tak na marginesie, to przedsiębiorcy na podstawie art. 84 Kodeksu postępowania cywilnego też przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej pod wpływem błędu. Jednak w opisanym przez Pana przypadku nie pozostawał Pan w błędzie; wyraźnie usłyszał Pan, że koszt abonamentu wynosić będzie 35 zł. miesięcznie w związku z czym niech usługodawca nie zawyża Panu kosztów wbrew ustaleniom zawartej telefonicznie umowy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

kategoria inne

Komentarze do 'Umowa B2B zawarta przez telefon; cena niezgodna z umową'

Subscribe to comments with RSS

 1. A trochę z innej beczki. Czy można zawrzeć Ugodę z dłużnikiem drogą e-mail lub telefoniczną?

  ciekawski

  29 Sty 15 o 15:57

 2. Art. 60 Kodeksu cywilnego stanowi, że z za­strze­że­niem wy­jątków w ustawie prze­wi­dzia­nych, wola osoby do­ko­nu­jącej czyn­ności prawnej może być wy­ra­żona przez każde za­cho­wanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób do­sta­teczny, w tym rów­nież przez ujaw­nienie tej woli w po­staci elek­tro­nicznej (oświad­czenie woli).

  Można zatem uznać, że ugoda mailem lub przez telefon (najlepiej nagrana) jest ważna. Nie wiem natomiast, jak statystycznie przedstawia się nazwijmy dopuszczalność takich dowodów przez sądy.

  admin

  29 Sty 15 o 17:13

 3. jasiek kulczyk wisi mi 5 mln zł! uznał dług mailem. napisał z adresu dr.kulczyk.jan@buziaczek.pl
  no to teraz czekam na przelew a jak nie po dobroci to do sądu 🙂

  jak myślisz, co sąd na to?

  ryszard ochódzki

  30 Sty 15 o 19:04

 4. Kulczyk stawi się, zezna, że to nie on pisał a sad ewentualnie sprawdzi, czy został wysłany z biura / z domu Kulczyka. Ty zaś oczywiście wykażesz np. umową źródłową oraz wskażesz na inne okoliczności, m.in. znajomość z nim, wspólne interesy itd., że to o niego chodzi. 🙂

  admin

  30 Sty 15 o 19:22

 5. Kolega z pracy miał podobną sytuację w Orange. Powiedział im przez telefon, że przeniesie numery całej rodziny do innego operatora i długo nie musiał czekać na naprawienie „błędu” 😉 Nie można się uginać, w żadnym przypadku.

  Przemysław

  5 Lut 15 o 11:49

Skomentuj