Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty

1 komentarz

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić na wniosek wierzyciela zgodnie z art. 825 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Niedawno w jednej sprawie sam o to zawnioskowałem ponieważ zgłosiła się do mnie osoba zainteresowana kupnem tego długu (upubliczniałem w internecie dług razem z dłużnikiem) co do którego toczyła się niemal bezskuteczna egzekucja komornicza. Pozostała do egzekucji kwota podstawowa długu to około 25 000 złotych a od komornika wpływała co miesiąc na moje konto kwota około 25 złotych. Wniosłem zatem o umorzenie postępowania egzekucyjnego mając już podpisaną z nabywcą umowę cesji wierzytelności.

Pani komornik nieźle się obłowiła na tym umorzeniu; na podstawie art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych obciążyła mnie opłatą stosunkową w wysokości 5% owej pozostałej do egzekucji kwoty której już nie będzie egzekwować… Gdzie tu sprawiedliwość? Czymże ona sobie zasłużyła na taką „nagrodę”? Przecież to rozbój w biały dzień w majestacie prawa. I te 5% opłaty od pozostającego długu czeka każdego wierzyciela wnioskującego o umorzenie egzekucji komorniczej. Dłużnik w takim wypadku nie jest obciążany przez komornika kosztami.

Zaznaczam, że chodzi wyżej o sytuację w której dług nie został spłacony. Jeżeli natomiast przyczyna wniosku o umorzenie egzekucji wiązałaby się ze spłaceniem długu w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spłaty długu, opłata ta obciążałaby dłużnika zgodnie z tym przepisem (art. 29 pkt 1 Ustawy o kosztach komorniczych).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornicy to banda nierobów kastowych.

    Anonim

    27 Cze 20 o 21:33

Skomentuj