Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty!

3 komentarze

O bezczynności wierzyciela egzekwującego mówimy zgodnie z art. 824 ust. 4) Kodeksu postępowania cywilnego wówczas gdy w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Zażądanie przez wierzyciela podjęcia zawieszonego na jego wniosek postępowania, to tego chyba nie trzeba tłumaczyć. A niedokonanie czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania?

Przeczytaj też: Wniosek wierzyciela o obniżenie opłaty egzekucyjnej

Na przykład wnioskujesz o egzekucję z nieruchomości dłużnika, jako że nie ujawniono w toku egzekucji żadnego innego jego majątku. Komornik zajmuje nieruchomość i oczekuje, że zawnioskujesz o przystąpienie do opisu i oszacowania nieruchomości. Ty jednak tego nie robisz, bo nie masz albo szkoda Ci pieniędzy na zaliczkę dla biegłego która to zaliczka może iść w tysiące złotych. Na przykład dowiedziałeś się (trzeba było sprawdzić zanim zawnioskowałeś o egzekucję!) że na nieruchomości są hipoteki przewyższające jej wartość. Komornik więc po sześciu miesiącach od dnia zajęcia nieruchomości, nie mając od Ciebie dalszego wniosku o opis i oszacowanie, umarza egzekucję z powodu Twojej bezczynności. I co?

Przeczytaj też: Bezczynność wierzyciela a przedawnienie

Ano, i zgodnie z art. 29 pkt Ustawy o kosztach komorniczych obciąża Ciebie opłatą stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania! Tak samo jest w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela czyli komornik obławia się na koszt wierzyciela za frajer, dosłownie.

Przeczytaj też: Kiedy dług u komornika ulega przedawnieniu?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 listopada, 2020

Komentarze do 'Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty!'

Subscribe to comments with RSS

  1. Znacznie przybyło komorników na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat co spowodowało, że mają mniej spraw więc żeby im “krzywdy” nie było, to im takie 5% prezenty ustawodawca zapewnił oczywiście kosztem wierzycieli. Bezczelne bezpodstawne wzbogacenie się.

    wierzyciel

    19 lis 20 o 13:10

  2. Miał PiS zrobić porządek z komornikami i co.

    kati

    10 gru 20 o 18:38

  3. Ze swoimi będą robić porządek?

    Swój

    10 cze 22 o 10:28

Skomentuj