Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Udzielenie wyjaśnień komornikowi a złożenie wykazu majątku

2 komentarze

Pytanie: Syn płaci regularnie alimenty na konto komornika (kiedyś trochę zalegał). Od ponad roku płaci systematycznie i nie zalega z niczym. Pracuje i mieszka poza Warszawa i dostał wezwanie nakazujące stawiennictwo pod groźbą kary pieniężnej. Nie może przyjechać, w jego imieniu (Mam pełnomocnictwo) dzwoniłam pisałam maile ale nie dostałam żadnej odpowiedzi. Czy komornik może wzywać syna skoro płaci systematycznie? Dla niego to są dodatkowe koszta, nie mówiąc o tym ze musiałby brać wolne w pracy, co nie jest mile widziane. A poza tym komornik to chyba nie Policja żeby musiał co jakiś czas meldować się. Dodam że płaci sam, komornik nie zajmuje mu konta bankowego ani nie zna adresu jego pracy i chciałby żeby tak pozostało. Dlatego sumiennie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Czy komornik może wzywać i straszyć karą kogoś kto płaci i nie zalega.

Odpowiedź: Do udzielenia odpowiedzi na to pytanie istotne jest zapoznanie się z treścią wezwania od komornika, w jakim celu wzywa. Czy chodzi o złożenie wykazu majątku?

Pytanie: Cel wezwania jest znany chyba tylko Pani komornik. W załączniku przesyłam fragment wezwania. Dodam że w rozmowie telefonicznej Pani powiedziała że jest jakaś nadpłata i nic więcej. Ale czy w takiej sprawie wysyła się takie pismo pod groźbą kary?

Odpowiedź: Ta „nadpłata” to tylko niepotrzebne, głupie (może złośliwe) kłamstwo telefoniczne (pracownika kancelarii). Art. 411 ust. 4 KC stanowi, że nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

W wezwaniu wszak napisano „celem złożenia wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji” na podstawie art. 761 KPC który stanowi (§ 1), że organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Proszę też zauważyć, że w wezwaniu napisano też, że „W razie niemożności stawienia się w powyższym terminie należy podać Komornikowi dokładny adres Pana zakładu pracy”. Dłużnik może zatem udzielić komornikowi tej informacji listownie – pocztą poleconą, nie musi stawiać się w kancelarii komornika. Komornik zapewne chce dokonać zajęcia wynagrodzenia dłużnika już teraz albo w przyszłości, gdyby dłużnik znów spóźniał się z wpłatami. Nie ma sensu unikać udzielenia tej informacji gdyż jeżeli komornik zechce, to ustali sobie to w ZUS. Być może już ustalił i wysłał zajęcie wynagrodzenia ale adres się nie zgadzał i pismo powróciło (w wezwaniu komornik wzywa tylko do podania adresu a nie nazwy zakładu pracy).

Proszę zauważyć też, że komornik ten (świadomie lub nieświadomie) idzie dłużnikowi znacznie na rękę gdyż mógłby go po prostu wezwać do osobistego stawiennictwa w kancelarii celem złożenia wykazu majątku na podstawie art. 801 KPC albowiem zgodnie z art. 801(1) KPC „Dłużnik składa wykaz majątku przed komornikiem (…)” a to oznacza konieczność osobistego stawienia się w kancelarii komornika choćby z najodleglejszego zakątka Polski. Na koszt dłużnika.

Z tym „niezaleganiem” natomiast to nie tak jak Pani sugeruje, bo cały czas prowadzone jest postępowanie egzekucyjne i komornik ma prawa dokonywać czynności z tym związanych.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 grudnia, 2019

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Udzielenie wyjaśnień komornikowi a złożenie wykazu majątku'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zajęcie konta bez powiadomienia a teraz też obowiązek przyjazdu do komornika na jego skinienie i wyjawienie majątku, kolejna kasta.

  Ludek

  13 Sty 20 o 12:20

 2. Zajęcie rachunku bankowego drogą elektroniczna jest jak najbardziej we porządku, bo w egzekucji chodzi o to aby dłużnik nie ubiegł komornika wycofując z konta pieniądze zanim zostanie zajęte. Jednak obowiązek stawienia się u komornika często z innego miasta, to już faktycznie przesada.

  admin

  Administrator

  13 Sty 20 o 13:36

Skomentuj