Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Uchylenie zajęcia a umorzenie postępowania egzekucyjnego

3 komentarze

Pytanie: Uprzejmie proszę o informację, czy uchylenie zajęcia jest równoznaczne umorzeniem egzekucji ? Czy wierzyciel wiedząc, iż egzekucja jest bezzasadna może tylko złożyć wniosek o uchylenie zajęcia bez wniosku o umorzenie egzekucji ?

Przeczytaj też: Czy komornik informuje o zakończeniu egzekucji?

Odpowiedź: To nie musi być to samo. Owszem, umarzając postępowanie egzekucyjne komornik tym samym uchyla zajęcia. Wierzyciel może jednak złożyć wniosek do komornika o uchylenie zajęcia konkretnego składnika majątkowego dłużnika, w tym również wierzytelności jak np. rachunek bankowy, bez wnoszenia o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jeżeli jednak postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne ze znanych komornikowi składników majątku dłużnika, to prędzej czy później komornik sam umorzy postępowanie.

Przeczytaj też: Uchylenie zajęcia rachunku bankowego

Wierzyciel może też zawnioskować do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego – art. 820 kpc. Jeżeli jednak w ciągu sześciu miesięcy nie zawnioskuje o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego, to komornik je umorzy – art. 824. § 1. 4). Dłużnik też może skutecznie zawnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, w powództwie przeciwegzekucyjnym.

Przeczytaj też: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego a zajęcia dokonane wcześniej

Sprawa jest bardzo dziwna. Ex małżonek wszczął egzekucje komorniczą zapłaconych przeze mnie wcześniej kosztów sądowych. Komornik nie reagował na dowody wpłaty ( do innego komornika, zajeta wierzytelność tyt.alimentów ). Egzekucje kontynuował do marca 2017 (choć w lipcu 2016 sporządził notatke, iż wie ze wierzytelność jest zapłacona ). Kiedy sprawę wszczęła prokuratura a sad w innej sprawie przeciw bankowi przesłuchał komornika, 15 marca , dzień po ściągnięciu pieniędzy , komornik złożył do banku pismo iż wierzyciel zlozył wniosek o uchylenie zajecia rachunku. Uchylono zajecie dzień po ściągnięciu wszystkich pieniędzy…. choć wierzytelność od maja 2016 jest zapłacona.

Przeczytaj też: Zawieszenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę

Dlaczego nie o umorzenie egzekucji ? może bal się obciążenia kosztami? Do dziś nie odzyskałam pieniędzy. Rzekomy wierzyciel bezkarny. Procesuję się z bankiem, prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie.

Może Pani wytoczyć przeciwko ex mężowi powództwo o zwrot bezpodstawnie wyegzekwowanej kwoty. Nie wiem, dlaczego ex mąż tak postąpił.

Przeczytaj też: Żądanie zwrotu dłużnikowi bezpodstawnie wyegzekwowanych kwot i kosztów komorniczych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 lipca, 2020

Komentarze do 'Uchylenie zajęcia a umorzenie postępowania egzekucyjnego'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie wiem po co wierzyciel miałby nakazać komornikowi uchylić zajęcie zwłaszcza konta bankowego, przecież zwłaszcza wobec firm egzekucja z konta bankowego jest najczęściej jedyną możliwością wyegzekwowania należności.

    Damian

    15 lip 21 o 07:21

  2. Sens uchylenia zajęcia konta firmowego jest taki, żeby firma mogła działać i spłacić zadłużenie. Inkasowanie przez komornika wszystkiego bez pozostawienia środków niezbędnych do prowadzenia, przetrwania firmy, to strzał we własne komornika i wierzyciela kolano.

    kosmaty

    7 lut 22 o 16:13

  3. Zawsze można otworzyć nowe konto bankowe mając już zajęte konto. Komornicy nader rzadko ponownie poszukują kont dłużnika gdy już raz to zrobili a robią to (przez OGNIVO) na początku postępowania egzekucyjnego. Korzystne konta firmowe do otwarcia z domu są tutaj a konta osobiste tutaj.

    admin

    7 lut 22 o 20:02

Skomentuj