Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Trzeciodłużnik

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „trzeciodłużnik”. Jest to podmiot który jest winien pieniądze dłużnikowi (przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne). Komornik może wystosować zajęcie wierzytelności do takiego dłużnika, aby nie dokonywał zapłaty swojemu wierzycielowi (czyli dłużnikowi przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja) lecz żeby dokonał zapłaty na rachunek bankowy komornika. Taki trzeciodłużnik to wówczas dłużnik zajętej wierzytelności. Uwaga: komornik nie może zająć na przykład konta firmowego dłużnika; po prostu nie może prowadzić egzekucji przeciwko trzeciodłużnikowi.

kategoria komornik

Komentarze do 'Trzeciodłużnik'

Subscribe to comments with RSS

 1. To się dowiedziałem nowości. Nie wiedziałem, że coś takiego jest u nas przewidziane. To jest uruchamiane jakoś z automatu czy wierzyciel sam musi namierzyć dłużnika swojego dłużnika i przekazać informację o tym do komornika?

  tworzenie stron www

  29 Sty 12 o 16:14

 2. Z automatu to raczej nie. Bywa, że dłużnik sam wskaże komornikowi swojego dłużnika, czasem wierzyciel wie, kto jest kontrahentem dłużnika. Może być i tak, że komornik przyjdzie do dłużnika i pospisuje z faktur jego klientów i powysyła zajęcia wierzytelności do nich.

  admin

  Administrator

  29 Sty 12 o 16:21

 3. Witam, sprawa dotyczy trzeciodłużnika i chciałem zapytać Mam dane trzeciodłużnika , jeden komornik wysłał pismo do niego ale bez skutku. Teraz mam nowego komornika i kazał mi się przyjrzeć sprawie, I teraz tak czy ja jako wierzyciel mam złożyć pozew do Sądu o nakaz zapłaty czy komornik mam coś z tym zrobić. Była taka sytuacja z pierwszym komornikiem że nic nie zrobił w tej sprawie otrzymał tylko pismo od trzeciodłużnika, że firma ta (czyli mój dłużnik), że wykonał instalację i nie zaplacą mu. Co w takiej sprawie najlepiej zrobić.

  Paweł

  6 Paź 17 o 11:57

 4. Może Pan wstąpić w prawa wierzyciela czyli Pana dłużnika (jest wierzycielem tego trzeciodłużnika) i wystąpić po nakaz zapłaty. Pytanie jednak, dlaczego nie chcą zapłacić, warto się dowiedzieć coś więcej. Może instalacja zawiera usterki itp..

  admin

  Administrator

  6 Paź 17 o 12:03

 5. Z tego co wiem to nie było odbioru tak twierdzi trzecio dłużnik, a dłużnik twierdzi że wykonał instalacje. I teraz nie wiadomo komu wierzyć, czy Sąd tutaj coś pomoże czy rozpatrzy bo jak faktura jest wystawiona?

  Paweł

  6 Paź 17 o 12:24

 6. Sąd może wyda nakaz zapłaty ale dłużnik ma prawo wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i nie wiadomo, kto ostatecznie wygra w sądzie.

  admin

  Administrator

  6 Paź 17 o 14:25

Skomentuj