Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż zajętej / obciążonej nieruchomości przez dłużnika

Brak komentarzy

Pytanie: Mam udzial 1/6 lokalu otrzymany po smierci mamy .Tato ma 3/4 i siostra 1/6 moja czesc jest zadluzona .Czy ja moge sprzedac moje udzialy osobie trzeciej i kwote uzyskana w calosci wplacic do komornika .czy mam o tym powiedziac komornikowi i czy on sie moze na to zgodzic ?dodam ze.suma uzyskana nie pokryje w calosci mojego zadluzenia .i czy wtedy zwolniona zostanie hipoteka z wpisow ?

A ta część należąca do Pani jest zajęta przez komornika?

Tak sa wpisy w ksiedze a jedna jest pod tytulem przymusowej hipoteki czy jakos tak .tylko nie wiem czemu nie zaznaczyli tam ze ja mam ulamek wlasnosci czyli 1/6 I moze po krotce powiem .Dlugi wynikly z mojej dzialnosci .nie moglam ich splacac bo juz nie mialam z czego .wyjechalam do Niemczech zeby na te dlugi zarabiac i zeby utrzymac jakos dzieci .Byly wtedy w wieky szkolnym .od momentu wyjazdu splacam co moglam co przyszlo .i do tej pory place a to juz okolo 7 lat ale co splace jedno pojawia sie drugie w raz z odsetkami robia sie straszne kwoty .Mialam tu dzialalnosc bo chcialam miec jakies wieksze zarobki zeby to jakos ogarnac tu niestety na skutek tych dlugow tez zrobilam dlugi .Teraz tylko pracuje na umowe o pracy .Kasy nie jest duzo ale mam ubezpieczenie i jakies dkladki rentowne ida .Ale to nie jest duzo kwota tzw minimum.ja poprostu juz nie dam rady znowu cos nowego placic i mowie to szczerze .zyje z mießiaca na miesiac i ledwo daje rade .Tu musze niestety tez oplacac wszystkie rachunki i dodatkowe obciazenia .Tato jest starszym czlowiekiem .Mieszkanie te ktore posiadamy jest do remontu .Raz ze on juz nie ma sily na to dwa ze nie mamy pieniedzy na remonty .Ale nie mozna tego sprzedac bo sa wpisy na hipoteke .no i ja czarna owca blokuje to wszystko .I szukam jakiegos rozwiazania z tej trudnej sytuacji

Odpowiedź: Właściciel nieruchomości może ją sprzedać gdy jest obciążone hipoteką jak też gdy jest zajęte przez komornika. Jednak hipoteki wciąż pozostaną i wierzyciel hipoteczny będzie mógł doprowadzić do egzekucji z takiej nieruchomości. Podobnie komornik – będzie dalej prowadził egzekucję z takiej nieruchomości mimo tego, że została sprzedana. Można to załatwić z nabywcą tak, że on dokonuje zapłaty na konto komornika zamiast na konto zbywcy nieruchomości.

Przerwa. Komornik zajął Ci konto? Załóż nowe, oto dlaczego: Jak często komornik sprawdza konta bankowe w OGNIVO? Dobre konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj. Koniec przerwy.

Tak na marginesie, to nie sądzę że komornikowi uda się sprzedać 1/6 mieszkania i prawdopodobnie nawet nie dojdzie do opisu i oszacowania mieszkania – to są koszty które z góry pokrywa wierzyciel i powinien on zdawać sobie sprawę z tego że mieszkanie nie zostanie sprzedane.

Gdyby Pani zaprzestała spłacania długów, to komornik zapewne umorzy postępowanie egzekucyjne. Co prawda, wierzyciel może o każdym czasie wnieść o ponowne wszczęcie egzekucji ale z praktyki wiem, że zazwyczaj tego nie robią i zapominają o sprawie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Potrzebujesz szybkiej pożyczki z minimum formalności? Są tutaj.

7 lipca, 2020

Skomentuj