Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Poprzedni właściciel skłamał że samochód jest bez ubezpieczenia OC

komentarze 2

Pytanie: Jestem czytelnikiem pańskiego bloga, proszę o pomoc w pewnej sprawie, na którą nie potrafię odnaleźć odpowiedzi. Opiszę zarys sytuacji:

Dnia 03-04-18 zakupiłem pojazd, jak się dowiedziałem od sprzedających bez aktualnego OC. Poprzednie OC było zawarte na dzień 03-04-17 do 02-04-18 w MTU. W dniu nabycia pojazdu tj. 03-04-18 zakupiłem OC w AXA.

W tej chwili, poprzedni ubezpieczyciel żąda ode mnie zapłaty za odziedziczone OC – wymówiłem je jak dostałem pierwszy list z monitem dnia 09-05-18 – wtedy poznałem, kto był poprzednim ubezpieczycielem. Czy nałożona na mnie opłata jest zasadna?

Odpowiedź: Uważam że roszczenie poprzedniego ubezpieczyciela w stosunku do Pana jest zasadne, tzn. wypowiedzenie umowy OC jest skuteczne i w takiej sytuacji mogą żądać od Pana zapłaty tylko proporcjonalnej części składki odpowiadającej okresowi udzielonej ochrony z tytułu ubezpieczenia.

Zgodnie z prawem (Art. 28 ust. 1. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), umowa ubezpieczenia została zawarta na kolejne 12 miesięcy skoro nie została wypowiedziana. I przeszła na Pana jako nabywcę pojazdu.

Powinien Pan sprawdzić, czy faktycznie sprzedający nie ma ważnej polisy OC pojazdu. Mogłoby tak być gdyby sprzedający nie opłacił w całości określonej w umowie składki za mijający okres 12 miesięcy, ale w Pana przypadku jak widać, opłacił więc umowa została zawarta na kolejne 12 miesięcy. Sprawdzenia czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, numer polisy i dane ubezpieczyciela mógł Pan dokonać za darmo online – na internetowej witrynie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu.

W zaistniałej sytuacji może ewentualnie (zaznaczam: może – nie wiem jaki byłby wyrok sądu) mógłby Pan skutecznie dochodzić od poprzedniego właściciela zapłaty Panu kwoty – części składki którą uiścił Pan poprzedniemu ubezpieczycielowi (gdy już Pan ją faktycznie zapłaci) ale jeżeli nie dysponuje Pan stosownym oświadczeniem od sprzedającego a on podniesie przed sądem zarzut jakoby informował Pana o faktycznej sytuacji, to raczej przegra Pan.

Przy okazji polecam dobre ubezpieczenia komunikacyjne: tutaj

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

kategoria ubezpieczenia

Komentarze do 'Poprzedni właściciel skłamał że samochód jest bez ubezpieczenia OC'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ta aplikacja do sprawdzania ubezpieczenia na stronie UFG nie działa.

    boryczko

  2. Można zapytać ich o to także via mail, tak piszą. Nie wiem czy przypadkiem także w urzędzie miejskim przy rejestracji samochodu nie wychwytują ubezpieczenia / braku ubezpieczenia. Ktoś tak twierdził w internecie na jakimś forum.

    admin

Skomentuj