Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki przez komornika

25 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może sprzedać nieruchomość z wolnej ręki czyli nie poprzez licytacje?

Odpowiedź: Na podstawie art. 10133 Kodeksu postępowania cywilnego, bez zgody dłużnika komornik z wolnej ręki zaoferuje do sprzedaży niezabudowaną nieruchomość gruntową pod warunkiem że nie jest obciążona na rzecz osób trzecich. Cena sprzedaży nie może być niższa od wartości oszacowania. Zwróćmy przy tym uwagę na to, że w przypadku licytacji publicznej cena wywoławcza nieruchomości na pierwszej licytacji to 3/4 wartości oszacowania a na drugiej licytacji 2/3 wartości oszacowania. Jeżeli w ciągu miesiąca od daty zakończenia opisu i oszacowania taka nieruchomość nie zostanie sprzedana tzn. nie znajdzie się nabywca, wówczas komornik będzie usiłował sprzedać ją w drodze licytacji publicznej ale odbywającej się według przepisów dotyczących licytacji ruchomości.

Przerwa. Najkorzystniejsze konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj. Koniec przerwy.

Natomiast zgodnie z art. 10134 Kodeksu postępowania cywilnego, za zgoda dłużnika można z wolnej ręki każdy rodzaj nieruchomości.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 maja, 2016

Komentarze do 'Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeśli jest taka możliwość, to bardzo prosiłbym o poradę.
  Jestem współwłaścicielem nieruchomości w której są równe udziały po 1/3 czyli jest nas trzech niespokrewnionych.
  Udział 1/3 jednego ze współwłaścicieli jest zajęty przez komornika.
  Nieruchomość przeznaczona jest obecnie na sprzedaż i jest konkretny klient chcący ją nabyć (jak wiemy, w dzisiejszych czasach trudno o klienta).
  W jaki sposób technicznie jest możliwa sprzedaż tej nieruchomości ?
  Ani mnie, ani drugiego wspólnika nie stać na wykupienie części zajętej przez komornika.
  Czy w ogóle sprzedaż tej nieruchomości jest możliwa ?
  Czy zajęcie komornicze stworzyło sytuację patową ?

  myszołów

  12 Sty 17 o 14:02

 2. Pan oraz drugi współwłaściciel możecie oczywiście sprzedać swe udziały. Natomiast co do udziału trzeciego współwłaściciela którego udział komornik zajął, to moim zdaniem trzeba by porozumieć się z wierzycielem egzekwującym (lub więcej niż z jednym, nie wiem ilu ich jest) albo z komornikiem.

  Jak chodzi o porozumienie z wierzycielami, to mogliby oni złożyć do komornika wniosek o zwolnienie nieruchomości z egzekucji aby dłużnik mógł też sprzedać ten swój udział i z pieniędzy ich zaspokoić. Nie wiem, czy wierzyciele pójdą na to, bo nie wiem, czy da się zagwarantować im, że to oni otrzymają pieniądze ze sprzedaży udziału dłużnika (chodzi o to, żeby dłużnik ich nie oszukał – przyjmie zapłatę a wierzycieli nie spłaci).

  Gdyby była to nieruchomość gruntowa, to komornik mógłby sprzedać udział temu zainteresowanemu nabywcy, z wolnej ręki czyli bez wyznaczania publicznej licytacji. Jeżeli jest to nieruchomość zabudowana, to takie rozwiązanie w grę nie wchodzi.

  W mojej ocenie. istnieje też jednak możliwość zbycia zajętej przez komornika nieruchomości ale tu sugeruję kontakt z komornikiem, jak on widziałby to. Oczywiście pieniądze ze sprzedaży trafiłyby do komornika.

  admin

  Administrator

  12 Sty 17 o 14:37

 3. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Jest to z pewnością jakaś wskazówka prowadząca do rozwiązania tej sytuacji.
  Jeśli chodzi o wspólnika, którego udział jest zajęty, to z pewnością usiłowałby przy sprzedaży (gdyby w niej brał udział) zagwarantować wszystkie uzyskane środki dla siebie.
  Nie będzie on działał w interesie wszystkich współwłaścicieli, a jedynie w swoim.
  Czy komornik zgodnie z prawem po dwukrotnym, nieskutecznym wystawieniu udziału na sprzedaż może brać udział jako strona w sprzedaży tego udziału lub
  czy wierzyciel w jakiś prawny sposób mógłby być stroną dysponującą udziałem, a co za tym idzie brać udział w sprzedaży ?

  myszołów

  12 Sty 17 o 15:18

 4. Po bezskutecznej egzekucji wierzyciel egzekwujący może przejąć na własność taką nieruchomość za cenę wywoławczą. Jeżeli nie zdecyduje się na przejęcie jej, to komornik postępowanie egzekucyjne z takiej nieruchomości umorzy zwalniając udział.

  admin

  Administrator

  12 Sty 17 o 15:55

 5. Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. W styczniu ubiegłego roku podpisaliśmy przedwstępna umowę kupna sprzedaży domu z pełnomocnictwem.zapłaciliśmy pełną należność za dom, jednocześnie splacajac hipotekę. W domu tym zamieszkalismy i rozpoczęliśmy remont, nie mogąc z przyczyn osobistych tymczasowo sfinalizowac zakupu. W grudniu ubiegłego roku komornik zajął dom za długi osoby, ktora go nam sprzedawała, w wys. 22 tysiące zł. Po tym fakcie sfinalizowalismy transakcję za radą prawnika. Rozważamy odkupienie domu od komornika- czy to uchroni nas w przyszłości id ewentualnej skargi paulianskiej, bo wiemy że sprzedający ma też inne długi?

  Aneta

  16 Lut 18 o 12:11

 6. Jeżeli kupując dom nie wiedzieliście o długach sprzedającego i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogliście się dowiedzieć, to skarga pauliańska nie będzie skuteczna.

  admin

  Administrator

  16 Lut 18 o 12:50

 7. Dobry wieczór
  Chodzi o zajęcie ziemi wraz z domem mieszkalnym i budynkami przez komornika za niespłacone zobowiązanie wobec funduszu alimentacyjnego. Nieruchomość w księdze wieczystej ma wpis o zajęciu. Odbyły się dwie licytacje komornicze,lecz nie było chętnych do zakupu. Mija już rok od ostatniej licytacji.
  Czy to oznacza że komornik zwolnił nieruchomość i można ją sprzedać? lub przepisać na dzieci bez strachu o kolejną licytację?

  Rafał

  31 Maj 18 o 22:39

 8. Dłużnik powinien otrzymać już postanowienie o umorzeniu egzekucji z nieruchomości. Jeżeli do tej pory jej nie zwolnił to należy zażądać od niego zwolnienia a jak to nie poskutkuje to złożyć skargę na niego do sądu. Gdy zwolniona nieruchomość zostanie sprzedana lub przepisana to komornik nie ma prawa wszczynać z niej ponownej egzekucji.

  admin

  Administrator

  31 Maj 18 o 23:29

 9. Dzień dobry
  czy jest mozliwośc zakupu domu od komornika bez licytacji komorniczej?
  Sprawa wyglada w ten sposób jest sadowny podział spadku ułamkowy na 28 spadkobierców 26 osób chce sprzedac dom i ma uregulowane sprawy z us dwie osoby nierozliczyły sie z us chca sprzedać dom ale jest problem aby rozliczyły sie z us. Jak rozwiązac problem

  ewelina

  20 Lip 18 o 12:27

 10. Ale co ma do tego komornik? Zająl udziały tych którzy się nie rozliczyli?

  admin

  Administrator

  20 Lip 18 o 13:01

 11. nie, ale jeden z spadkobierców utrzymywał nieruchomości przez 7 lat poniósł koszty 50 tyś i chce oddac do komornika aby sprzedała majatek

  ewelina

  20 Lip 18 o 13:46

 12. Jeżeli żąda zwrotu kosztów od pozostałych współwłaścicieli, to (jeśli dobrowolnie mu nie zwrócą) musi uzyskać wyrok i wnieść do komornika o egzekucję i wtedy komornik może na jego wniosek prowadzić egzekucję z udziałów w domu należących dłużników. Oczywiści zanim do tego dojdzie, to udziałowcy mogę sprzedać swoje udziały (i zapłacić mu – zwrócić koszty, jeśli chcą). Wtedy taka sprzedaż (też) zostanie odnotowana w Urzędzie Skarbowym

  admin

  Administrator

  20 Lip 18 o 14:33

 13. a czy w tej sytuacji mozna znieśc współwłasnośc i obowiązkiem splaty pozostałych spadkobierców jeżeli 2 osoby nie rozliczyły sie z podatku

  ewelina

  20 Lip 18 o 14:40

 14. a nastepnie osoba która została włascicielem sprzedac nieruchomośc

  ewelina

  20 Lip 18 o 14:47

 15. Z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 1980r., sygn. III CZP 80/79 wynika, że brak zwrotu części nakładów powinien mieć swoje odzwierciedlenie przy podziale rzeczy wspólnej. Na podstawie tego uważam, że także brak zwrotu podatku (zapłaconego w całości przez jednego ze współwłaścicieli, jak rozumiem) powinien mieć swoje odzwierciedlenie przy podziale rzeczy wspólnej czyli odpowiednio większą jej część powinien otrzymać ten który zapłacił cały podatek, za inne osoby.

  Każdy współwłaściciel ma prawo sprzedać swój udział w nieruchomości, bez zgody pozostałych współwłaścicieli – to uprawnienie wynika z art. 198 Kodeksu cywilnego.

  admin

  Administrator

  20 Lip 18 o 15:56

 16. czy w sytuacji gdzie jest 28 spadkobierców spadek jest podzielony na części ułamkowe. Jeden ze spadkobierców został uznany za osobę zaginioną i podczas rozprawy o nabycie spadku został ustanowiony kurator (brat który też jest spadkobiercą). wszystce spadkobiercy chcą sprzedać sowje udziały, co z robić z osoba zaginiona jeżeli ma bardzo mała wartość ze sprzedaży (750 zł) czy kurator może podpisac akt notarialny

  ewelina

  20 Sie 18 o 13:03

 17. Trzeba przeczytać, do jakich czynności kurator ten został upoważniony.

  admin

  Administrator

  20 Sie 18 o 14:03

 18. w zarządzeniu nie pisze

  ewelina

  20 Sie 18 o 14:09

 19. kurator procesowy

  ewelina

  20 Sie 18 o 14:10

 20. W orzecznictwie chyba są rozbieżności co do zakresu obowiązków (i uprawnień) takiego kuratora. Nie wiem zatem czy notariusz to przyjmie (można zatelefonować i zapytać).

  admin

  Administrator

  20 Sie 18 o 15:57

 21. notariusz nie zgodził się złożyliśmy wniosek o ustanowienie kuratora do zarządzania majątkiem. Ile czasu trwa wyznaczenie kuratora

  ewelina

  21 Sie 18 o 19:18

 22. Jeśli to będzie ktoś z rodziny to stosunkowo niedługo, nie wiem ile, zależy od sądu.

  admin

  Administrator

  21 Sie 18 o 19:22

 23. brat rodzony osoby zaginionej

  ewelina

  21 Sie 18 o 19:54

 24. Czy można zanieść współwłasność przed notariuszem gdy jest zgoda 27 spadkobierców a 1 spadkobierca który ma udział 3/768 zaginal

  Ewelina Jabczyk

  24 Sie 18 o 23:08

 25. Art. 199 Kodeksu cywilnego: Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

  Zwróćcie się do sądu, niech rozstrzygnie.

  admin

  Administrator

  25 Sie 18 o 13:53

Skomentuj