Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym

Brak komentarzy

Nieruchomość z kredytem hipotecznym to standard dzisiejszych czasów. W każdym mieście można znaleźć tysiące mieszkań i setki domów, których właściciele pracowicie spłacają kredyt. Właściciele to może trochę przesadzone słowo – standardowo na mieszkaniu ustanowiona jest hipoteka bankowa, więc w zasadzie mieszkanie jest do chwili spłacenia kredytu pod kontrolą banku. Mieszkanie w takim miejscu oczywiście nie sprawia żadnych problemów, warto jednak pamiętać o jednym – mieszkać jest łatwo, o wiele trudniej taką nieruchomość sprzedać.

Decyzja o sprzedaży nieruchomości może mieć wiele przyczyn. Sprzedajemy, nie mogąc utrzymać drogiej nieruchomości, sprzedajemy zmieniając pracę i musząc przeprowadzić się do innego miasta – powody można wymieniać bez końca. W każdej z takich sytuacji kredyt hipoteczny może być sporą przeszkodą – sprzedaż mieszkania czy domu, który jest objęty zastawem bankowym, nierzadko jest niemożliwa a zawsze niezmiernie trudna.

Jak sprzedać dom czy mieszkanie z kredytem? Oczywiście istnieje jedno rozwiązanie – spłacić kredyt przed sprzedażą, ale jest to wysoce niekorzystne a nierzadko i niemożliwe. Można oczywiście sprzedawać nieruchomość, zaznaczając, że jest to nieruchomość kredytowana, ale w takiej sytuacji na taką sprzedaż zgodę musi wyrazić bank – istnieje spore ryzyko, że zażąda wcześniejszej spłaty kredytu i zerwie umowę. Rzecz jasna jeśli wszystko pójdzie dobrze, bank może chcieć abyśmy postąpili inaczej – po sprzedaży mieszkania, kwotę zadłużenia wpłacili do banku. Jest to również rozwiązanie, które wiąże się ze stratą finansową.

W sytuacjach koniecznych, można oczywiście zdecydować się na takie rozwiązanie jak sprzedaż mieszkania czy domu z kredytem, jednak o wiele lepiej nie decydować się na kredyt, jeśli mamy świadomość, że sprzedaż może być konieczna. Często łatwo to przewidzieć, choć oczywiście nie w każdej sytuacji tak się dzieje. Nierzadko też pokusa bierze górę nad zerowym rozsądkiem, bo prawda jest taka, że kredyty zabezpieczone hipotecznie są stosunkowo tanie, najtańsze.

Podsumowując – kredyt może być przeszkodą w sprzedaży nieruchomości, więc jeśli mamy taka możliwość, o wiele korzystniej jest go po prostu nie brać. W takiej sytuacji o nieruchomości decydujemy samodzielnie i sprzedajemy na własnych warunkach.

12 lipca, 2020

kategoria kredyty

Skomentuj