Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzeciw jednego z pozwanych solidarnie

6 komentarzy

Pytanie: Jestem pozwanym solidarnie razem z drugim wspólnikiem naszej spółki cywilnej. On wniósł sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, ja nie wniosłem. Czy nakaz zapłaty przeciwko mnie uprawomocni się czy może jest tak, że jego sprzeciw rozciąga się też na mnie?

Przeczytaj też: Uznanie długu przez jednego wspólnika spółki cywilnej

Odpowiedź: Zgodnie z art. 505 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich. Oznacza to, że skoro tylko wspólnik zaskarżył nakaz zapłaty a Pan nie, to sprzeciw ma skutek tylko wobec niego i nakaz zapłaty przeciwko Panu uprawomocni się.

Przeczytaj też: Pozwani solidarnie – właściwość sądu

Aha, nie doprecyzował Pan, czy chodzi o postępowanie upominawcze nazwijmy zwykłe czy może o elektroniczne postępowanie upominawcze (w skrócie EPU) czyli w e-sądzie. W tym drugim przypadku bowiem przepis Art. 50536 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że w przypadku wniesienia sprzeciwu sąd umarza postępowanie w zakresie, w którym nakaz zapłaty utracił moc. Postępowanie przeciwko wspólnikowi zostanie zatem umorzone i wierzyciel chcąc w dalszym ciągu dochodzić od niego zapłaty, będzie musiał złożyć pozew w sądzie rejonowym właściwym miejscowo. A nakaz zapłaty wydany w EPU przeciwko Panu stanie się prawomocny.

Przeczytaj też: Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

22 listopada, 2020

Komentarze do 'Sprzeciw jednego z pozwanych solidarnie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Aha, czyli może byc tak, że powództwo przeciwko jednemu z pozwanych zostanie oddalone jako bezpodstawne a przeciwko drugiemu zostanie utrzymane, ciekawe.

    Balek

    27 maj 21 o 19:43

  2. Tak może się stać, zgodnie z prawem.

    admin

    27 maj 21 o 19:48

  3. Czyli wspolnik ktory nie wniosl sprzeciwu po nadaniu klauzuli wykonalnosci bedzie obciazaony caloscia czy tylko polowa roszczenia?
    Co jesli w wyroku po rozprawie z udzialem tylko drugiego wspolnika sad stwierdzi bezzasadnosc roszczenia powoda?

    Marvin

    23 wrz 22 o 23:49

  4. Ten który nie wniósł sprzeciwu zostanie obciążony całością roszczenia z pozwu. Także w sytuacji gdy sąd oddali powództwo przeciwko temu drugiemu – który wniósł sprzeciw. Co więcej, ten który nie wniósł sprzeciwu i spłacił cały dług nie będzie mógł w opisanej sytuacji żądać od tego drugiego zwrotu połowy spłaconego długu.

    admin

    24 wrz 22 o 05:39

  5. dziekuje za szczegolowy komentarz.
    Jezeli wszystko dobrze zrozumialem to w zasadzie z punktu widzenia powoda roszczenie z pozwu zostanie i tak wyegzekwowane od pozwanego ktory nie wniosl sprzeciwu, a wyrok w sprawie wplynie jedynie na przyznanie kosztow sadowych powodowi albo drugiemu pozwanemu i ustali ewentualne opcje regresowe miedzy pozwanymi?

    Wogole to dziekuje bardzo za ten wpis, bardzo pomocny. troche sie naszukalem po internetach zanim znalazlem tutaj proste i rzetelne wytlumaczenie. Pozdrawiam

    Marvin

    24 wrz 22 o 11:13

  6. Tak, powód uzyska klauzulę wykonalności przeciwko temu który sprzeciwu nie wniósł i od niego całe roszczenie może egzekwować i z kosztami ogólnie tak jak Pan pisze.

    Ten który sprzeciwu nie wniósł i który spłaci cały dług NIE będzie miał roszczenia regresowego wobec tego w stosunku do którego powództwo zostało oddalone wskutek sprzeciwu. Jak się bowiem okazało przecież: on długu nie miał – powództwo oddalone.

    admin

    24 wrz 22 o 12:04

Skomentuj